2035-re elérhetjük, hogy a háború által sújtott európai országok teljesen aknamentesek legyenek.


Három évtizeddel a boszniai háború befejezése után is országszerte veszélyt jelentenek az elaknásított területek, mintegy 93 ezer ember él olyan helyen, amelyet nem aknamentesítettek - közölte a BBC balkáni irodája.

A polgári ügyekért felelős boszniai minisztérium tájékoztatása szerint ezek a területek közvetlen veszélyt jelentenek az emberekre, és nehezítik a gazdasági fejlődést, főként az ország elhagyatottabb, falusi és hegyes részein.

Az 1992 és 1995 között zajló boszniai háború lezárása óta 1781 aknabaleset történt, melyek következtében 624 ember életét vesztette. Az utolsó ilyen tragikus esemény 2023-ban zajlott le.

A háború befejezését követően az ország területének 8,2 százaléka, ami körülbelül 4200 négyzetkilométert jelentett, aknákkal volt tele. Az utolsó harminc évben ennek a területnek a 80 százalékát sikerült tisztítani, azonban még mindig körülbelül 1,6 százalék, azaz 823 négyzetkilométer nagyságú területen rejtőzhetnek aknák - tájékoztatott az illetékes minisztérium.

Enis Horozovic, a boszniai aknamentesítési központ igazgatója szerint a háborút követően nem voltak teljesen pontosak az aknákra vonatkozó térképek, ami megnehezítette az aknamentesítést. A munka a külföldi pénzügyi segítségtől függött, a támogatók pedig gyors eredményeket akartak - tette hozzá. Mint mondta, évente körülbelül 75 négyzetkilométert tudnak aknamentesíteni, ez pedig körülbelül 30 millió euróba (12 milliárd forint) kerül. Véleménye szerint, ha meglesz a szükséges támogatás, akkor negyven évvel a háború lezárását követően,

2035-re Bosznia-Hercegovina teljes egészében mentes lehet a robbanószerkezetektől.

Bosznia-Hercegovina jelenleg a világ egyik leginkább aknaveszélyes országának számít.

A legfontosabb aknavonal az ország két fő részének, a boszniai Szerb Köztársaságnak és a Bosznia-Hercegovinai Föderációnak a határvonalán terül el.

Related posts