A brexitet megelőző időszakhoz képest a munkaerő áramlása még kedvezőbbé válhat.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, és Keir Starmer, a brit miniszterelnök, egyre inkább közelítenek egymáshoz, hiszen mindkettőjük számára kulcsfontosságú, hogy Nagy-Britannia is aktívan részt vegyen a kontinens újrafegyverkezésében és a stratégiai függetlenség megteremtésében. Az eddig feszültségeket okozó nézeteltérések mostanra csupán apró különbségekké szelídültek, amelyeken mindkét fél készséggel túl tud lépni. E folyamat részeként a fiatal szakemberek számára ismét lehetőség nyílik a szabad mozgásra London irányába, ami új dimenziót ad a munkaerőpiacnak.
Az Egyesült Királyság és az Európai Unió újabb fontos lépést tett a közös energiabiztonság érdekében a csütörtöki egyeztető találkozón. A megbeszélések során úgy tűnik, sikerült előre egyeztetniük a lehetséges témákat, amelyekről a május 19-én esedékes londoni csúcstalálkozón beszámolhatnak. A találkozó célja, hogy megerősítse a két fél közötti együttműködést és új irányokat mutasson az energiatermelés és -eljesítés terén.
Egyelőre minden beszámoló arról szól, hogy a meglévő nézeteltéréseken könnyen sikerül majd átlendülni, így hasonlóan megkezdődhetnek a tárgyalások a munkaerő szabad áramlásáról is, amit egyelőre egy fiataloknak szóló "tapasztalatszerzési vízum" keretében indítanának el - írja a Financial Times.
A lapnak nyilatkozó diplomata véleménye szerint ez egy rendkívül fontos és figyelemre méltó fejlemény.
A három évre érvényes, oda-vissza érvényes szabad tartózkodási és munkavállalási lehetőség formájában valósul meg, amely egyelőre kizárólag a 30 év alatti fiatalok számára áll rendelkezésre.
Bár az Európai Unió kezdetben ragaszkodott ahhoz, hogy a program négyéves időtartamra legyen érvényes, a brit kormány konzervatív ellenzéke aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a rendszer számos visszaélésre adhat lehetőséget. Jelenleg úgy tűnik, hogy a schengeni övezet határvédelme iránti bizalom meglehetősen alacsony, ami tovább fokozza a kételyeiket.
A bevándorlás továbbra is kényes témának számít az Egyesült Királyságban, és az erről készült statisztikába mindenkit beleszámítanak, aki legalább egy évet eltölt az országban. Emiatt a Starmer-kormány még a májusi csúcstalálkozó előtt készül egy fehér könyv kiadására, amellyel még jobban csökkenthetik az országba érkezők számát, elejét véve ezzel a várható ellenzéki kritikáknak.
Bár a tapasztalatszerzési vízum elnevezése elsőre nem árul el sokat, valójában jelentős lépést képvisel. A brit kormány ugyanis elvárja, hogy a programban részt vevő felek kölcsönösen ismerjék el a munkavállalók szakmai képesítéseit.
Ezzel bizonyos szempontból még a Brexit előtti időknél is gördülékenyebbé válhat a két fél közötti munkaerő-áramlás.
A szakvizsgák elfogadása egyelőre az EU-n belül is problémákat okoz; egyes felmérések szerint a belső piac ellenére ez akár egy 100%-os vámmal egyenértékű akadályt is jelenthet a szolgáltatószektorban.
Az Egyesült Királyság és az unió közötti megállapodások középpontjában a 150 millió eurós újrafegyverkezési hitel áll. A brit hadsereg fejlettsége, tengeri ereje és nukleáris elrettentő képessége miatt az EU-nak is komoly érdeke, hogy ebből a programból a szigetország is kivehesse a részét, ezért nem meglepő, hogy most gyorsan engednek, a Brexit folyamata alatt kiélezett ellentétekből.