A CDU kancellárjelöltje úgy véli, hogy a jelenlegi Amerika már teljesen eltér attól, amit korábban megismertünk.


A legesélyesebb német kancellárjelölt, a CDU-s Friedrich Merz egy kampányeseményen a Trump-kormány átalakításai kapcsán arról beszélt, hogy "ez már nem az az Amerika, amit korábban ismertünk" - írta a Politico.

"Ahogyan a hivatalnokokat, az igazságügyi minisztériumot és az ügyészségeket kezelik, ahogy mindezeket elhanyagolják, és kegyelmet adnak olyan személyeknek, akiket hosszú évekre börtönbüntetésre ítéltek, ennek súlyos következményei lesznek Amerikára nézve" – fogalmazott Merz.

Merz arra utalt, hogy az elnök hivatalba lépése óta számos jelentős intézkedés történt. Elbocsátottak több szövetségi felügyelőt, és több tucat ügyészt is kirúgtak, akik a január 6-i zavargásokkal kapcsolatos büntetőeljárásokban vettek részt. Ráadásul a zavargók számára kegyelmet biztosítottak. Ezen kívül lemondásra felszólító leveleket küldtek a szövetségi alkalmazottaknak, befagyasztották a Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (USAID) finanszírozását, és több tucat munkatársat szabadságra küldtek.

Február 23-án Németországban előrehozott választásokra készülnek, ahol a CDU és annak vezetője, Friedrich Merz tűnik a legesélyesebbnek. Ugyanakkor a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt is figyelemre méltó, hiszen a támogatottsága meghaladja a 20 százalékot. Érdekesség, hogy Elon Musk, aki a Trump-kormányzat egyik kulcsszereplője volt, nyilvánosan arra ösztönözte a német választókat, hogy az AfD-re adják voksukat, sőt, már be is jelentkezett egy kampányeseményre. Ezen kívül Orbán Viktor Budapesten fogadja Alice Weidel, az AfD pártelnökét, abban a reményben, hogy együtt lebontsák a német szélsőjobb ellen felállított berlini falat.

Az, hogy Orbán és Musk egyaránt politikai legitimitást tulajdonít Weidelnak, komoly politikai tabudöntésnek számít. A regnáló miniszterelnökök és komoly politikai szereplők általában nem tekintik érdemi tárgyalópartnernek az AfD-t külföldön. Az AfD, amely szélsőjobboldali, erősen bevándorlásellenes nézeteiről, valamint Kreml-barát és nemzetiszocialista nosztalgiákkal kapcsolatos vádjairól ismert, eddig egyetlen demokratikus párt számára sem volt vonzó partner Németországban.

A politikai embargó mostanában némileg megingott, amikor a CDU, amely a közvélemény-kutatások élmezőnyében áll, a múlt héten az AfD képviselőinek szavazataira támaszkodott, hogy a Bundestagban szigorítani próbálja a német bevándorlási törvényeket. Az AfD-vel való együttszavazást nemcsak a többi párt, hanem Angela Merkel korábbi kancellár is elítélte. Berlinben pedig vasárnap több mint százezer ember vonult utcára, hogy tiltakozzon az AfD politikai karanténból való kiengedése ellen.

Related posts