Szőgyénben, az Összetartozás keresztjénél gyűltek össze a felvidéki kitelepítettek emlékére. Az esemény célja, hogy megőrizzük a múlt tanulságait, és tiszteletünket fejezzük ki azok iránt, akiknek sorsa a történelem viharai közepette megváltozott. A részt

Emlékezők a szőgyéni Összetartozás keresztjénél (Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma)
Szőgyén szívében, a Nagyboldogasszony-templom előtti emlékparkban található a Felvidékről kitelepítettek tiszteletére emelt Testvériség keresztje. Ez a kereszt pontos mása a Tatán található Mindszenty téri keresztnek. Az ikerkeresztek 2015-ben láttak napvilágot, a Szőgyénből elűzött családok emlékére, a Tata Város Önkormányzata és Szőgyén Község Önkormányzata közös kezdeményezésének köszönhetően.
A kereszteken található korpusz eredeti példányát 1947-ben a szőgyéni Méri család vitte magával a száműzetésbe, ahol 68 éven át egy tatai padláson pihent. A kereszt fáját szőgyéniek biztosították, míg a talapzatát képező tardosi követ tataiak ajánlották fel.
A kereszt, mely egyetlen fából készült, Smidt Róbert szőgyéni fafaragó keze nyomát viseli. A korpusz másolatának formába öntését Baracska Árpád, a szőgyéni grafikus végezte el.
Az elmúlt tíz évben az emlékkeresztek alatt idézik fel Tatán és Szőgyénben az otthonukból elűzöttek emlékét, akik Tatán és környékén találtak új otthonra.
A Tatán zajló megemlékezés napját követően, virágvasárnapon került sor a szőgyéni emlékünnepre.
A szentmisét követően az emlékező közösség csendesen vonult az emlékparkba, ahol Méri Szabolcs polgármester ünnepi beszédet mondott. Szavai között kiemelte: "soha nem fogjuk elfelejteni, mi történt."
Az a nemzet éli túl, amelyik emlékezetében megőrzi elődeinek szenvedéseit, és tisztelettel adózik múltja hőseinek, miközben tanul a történelemből.
Ma is ezért vagyunk itt. Emlékezni, megerősíteni fogadalmunkat, és átadni gyermekeinknek a történelmi leckét, hogy ők is tudjanak magyarul beszélni, magyarul álmodni, magyarul nevelni, szülőföldünkön, szabadon és méltósággal."
Farkas Zsolt atya imát mondott a meghurcoltakért, a szenvedőkért, a szétszakított családokért. A mélységből kiáltunk hozzád című könyörgést imádkozta el, mely a Magyar Püspöki Kar imája a Trianoni döntést követően.
Mindenható, örök Isten, ki soha nem hagysz el minket, és mindenkor meghallgatsz, most hozzád fordulunk, elhagyatottságunkban és bánatunkban. Te, aki mindnyájunkat a szíveden hordasz, hallgasd meg alázatos könyörgésünket, és nyújtsd ki felénk segítő kezedet, szegény magyar néped iránti irgalmadban. A legmélyebb fájdalmunkból kiáltunk hozzád, Urunk, kérve, hogy hallgasd meg esedezésünket, és könyörülj rajtunk a te végtelen szereteted szerint.
Az emlékezés pillanataiban a helyi közösségek koszorúkat helyeztek el az Összetartozás keresztjénél. A kereszt talapzatára vésve található egy megindító mottó: "A múlt erős gyökér, jelen és jövő belőle táplálkozik."
Szőgyén és Tata már 28 éve ápolják testvértelepülési kapcsolatukat, amely a felvidéki kitelepítések emlékére jött létre. E hosszú idő alatt számos gazdag és színes programot szerveztek, amelyek minden korosztály számára lehetőséget nyújtanak a találkozásra, így erősítve a nemzet összetartozásának érzését.
Az emlékezés során részt vettek Berényi Kornélia, Smidt Veronika, valamint a 32. számú cserkészcsapat képviselői, akiknek jelenléte különlegesen hozzájárult az esemény hangulatához.