A grönlandi választások során a függetlenségpárti ellenzék aratott győzelmet, mely új irányt jelölhet ki a sziget jövőjére nézve.

A győztes párt a fokozatos elszakadás mellett áll, míg a második helyezett erő a szorosabb együttműködésre törekszik az Egyesült Államokkal.
A grönlandi parlamenti választásokat a függetlenségpárti, jobbközép ellenzék nyerte, ahogy arról a BBC beszámolt.
A keddi választások során a szavazatok feldolgozottsága már több mint 90 százalékra rúgott, és a Demokraatit nevű párt, amely a fokozatos függetlenség elérését tűzte ki célul, a szavazatok körülbelül 30 százalékát tudta megszerezni. Ezzel szemben a Naleraq, egy másik ellenzéki politikai erő, amely azonnali elszakadást tervez Koppenhágától és szorosabb kapcsolatokat keres az Egyesült Államokkal, a második helyen áll, közel 25 százalékos eredménnyel.
Mute B. Egede, az Inuit Ataqatigiit nevű politikai mozgalom vezetője, a legutóbbi választások során a szavazatok több mint 21%-át megszerezve a harmadik helyen végzett. Ezzel szemben a Siumut párt, amely Egede koalíciós partnere a jelenlegi baloldali kormányban, a negyedik pozíciót foglalja el, közel 15%-os támogatottsággal.
Grönland, a Föld legnagyobb szigete, már körülbelül 300 éve áll a közel 3000 kilométerre lévő Dánia irányítása alatt. Jelenlegi státusza dán autonóm területként valósul meg, ami lehetővé teszi számára, hogy saját belső ügyeit kezelje. Ugyanakkor a kül- és védelmi politikai kérdésekben a végső döntéseket Koppenhágában hozzák meg.
Grönland különleges földrajzi helyzete és kiaknázatlan ásványi erőforrásai felkeltették Donald Trump érdeklődését. Már 2019-ben, első hivatali időszakában felvetette a sziget megvásárlásának gondolatát, és januári újraválasztása óta többször is hangsúlyozta, hogy Grönland megszerzése célja továbbra is napirenden van. "Grönlandra szükségünk van a nemzetbiztonság szempontjából. Akárhogyan is, de meg fogjuk szerezni" - nyilatkozta a múlt héten az amerikai kongresszusban elmondott beszédében.
Grönland és Dánia vezetői többször kifejezték elutasító álláspontjukat Trump követeléseivel szemben. Egede, a grönlandi miniszterelnök, határozottan hangsúlyozta, hogy Grönland nem eladó, és azt is hozzátette, hogy a sziget megérdemli a tiszteletteljes bánásmódot.