A Tettrekészek Koalíciójából mindössze hat ország vállalta, hogy katonai támogatást nyújt Ukrajnának.

A Tettrekészek Koalíciója néven ismert európai összefogás eddig hat ország részéről jelezte szándékát, hogy fegyverszünet esetén katonai erőket küldenek Ukrajnába biztonsági garanciaként - számol be róla az AFP nyomán a Meduza. A hírügynökség által említett öt ország között szerepel az Egyesült Királyság, Franciaország, valamint a három balti állam: Észtország, Lettország és Litvánia.
A hírek szerint Pål Jonson, Svédország védelmi minisztere kijelentette, hogy Stockholm előtt még számos tisztázandó kérdés áll, mielőtt bármilyen kötelezettséget vállalna. Kiemelte, hogy fontos eldönteni, mi is lenne a küldetés tényleges célja: békefenntartó, elrettentő vagy megnyugtató jellegű lenne-e.
A Tettrekészek Koalícióját az európai nemzetek Donald Trump hatalomra jutása után hozták létre Franciaország és Nagy-Britannia vezetésével, és jelenleg 30 országot foglal magában. Az AFP értesülései szerint a fennmaradó tagállamok képviselői továbbra is bizonytalanok az esetleges bevetések céljai felől, és hogy az Egyesült Államok katonai ereje támogatná-e azt. "Mi a mandátum? Mit tennénk a különböző forgatókönyvekben, például ha bármiféle eszkaláció lenne Oroszországgal kapcsolatban?" - kérdezte például Ruben Brekelmans holland védelmi miniszter.
Az RBC Ukraine által idézett információk szerint a többi ország csatlakozásának legfőbb mozgatórugója az lenne, ha Németország beleegyezne abba, hogy saját katonai kontingensét küldje. Ugyanakkor több forrás is arra figyelmeztetett, hogy Németország részvétele "számos politikai tényező miatt rendkívül valószínűtlennek tűnik".
Az AFP rámutatott, hogy az európai kormányok számára egy újabb nehézség adódik, amikor összehangolt stratégiát próbálnak kialakítani: a korlátozott rálátásuk az Egyesült Államok és Oroszország közötti aktuális fegyverszüneti tárgyalásokra.