Agrárminiszter: Valóban kulcsfontosságú kérdés, hogy sikerül-e megóvnunk a magyar állatállományt.


Mindent megtesznek a szakemberek, de a vírus széllel is terjed, amit nem tudnak befolyásolni.

A ragadós száj- és körömfájás által sújtott gazdaságok mentesítése hatalmas anyagi veszteséggel és emberi szenvedéssel jár. A tulajdonosok életük munkáját látják kárba veszni, annak ellenére, hogy a legszigorúbb járványügyi előírásokat is maradéktalanul betartották, hiszen mindent megtettek a telepeik védelme érdekében. "Sajnos, ennek ellenére sem sikerült elkerülni a problémát" – fogalmazott Nagy István agrárminiszter a Kossuth rádió vasárnapi reggeli műsorában.

A miniszter hangsúlyozta, hogy minden rendelkezésre álló eszköz, tudás, erőforrás és anyagi támogatás a betegség megfékezésére áll a hatóságok rendelkezésére. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy a vírus terjedése olyan, mint a szél, amelyet nem lehet irányítani. Ennek érdekében a meteorológiai szolgálat közreműködésével pontos modellezést végeznek annak érdekében, hogy azonosítsák azokat a településeket, amelyekre fokozottan figyelniük kell. Emellett a szlovák partnerekkel is szoros együttműködést alakítanak ki a hatékony védekezés érdekében.

Lesz állami kártalanítás, és egy évre felfüggesztik a telepek tulajdonosai hiteleinek tőke- és kamattörlesztését, a munkások fizetését az állam átvállalja az állami bérgarancia terhére - jelezte.

A kérdésre, hogy a jelenlegi helyzet milyen hatással van a magyar állattenyésztés értékesítési pozícióira, különös figyelemmel a húsvéti bárányokra, Nagy elmondta, hogy a juhágazatot korábban a kiskérődzők pestise sújtotta, azonban ezt sikerült leküzdeni. Jelenleg azonban új kihívásokkal néznek szembe, mivel a ragadós száj- és körömfájás vírusa is fenyegeti a szektor működését. Jó hír, hogy Magyarország sikeresen megszabadult a kiskérődzők pestisétől, így a bárányexport újraindulására van lehetőség, kivéve Győr-Moson-Sopron vármegye és Komárom-Esztergom vármegye három járását, ahol még mindig fennáll a vírus jelenléte.

A miniszter hangsúlyozta a regionalizáció fontosságát, különös tekintettel a ragadós száj- és körömfájás terjedésére. Ennek következményeként Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegyék három járása biztonsági zónává vált, ahol a kiszállítás kizárólag belföldi vágásra engedélyezett. Ezzel szemben az ország többi területéről az exportot folytatni kell, mivel ez alapvetően fontos Magyarország érdekeinek védelme szempontjából.

A szabályozás értelmében fogékony állatok szállítása Győr-Moson-Sopron vármegyébe tilos, mivel a fertőzés kockázatát szeretnék elkerülni, így sem behozni, sem pedig továbbadni nem engedélyezett. Ezzel szemben a területen kívülről érkező állatok szállítása megengedett, mivel ezek biztonságosnak számítanak – nyilatkozta az illetékes.

Related posts