Az internet hőskorának félelmetes alakja, akit a túlzott szenvedély és a határokat nem ismerő kíváncsiság hajtott, olyan figura, aki a digitális világ sötét oldalának megtestesítője lett. Az ő története a virtuális térben való kalandozás veszélyeit és a t

Akik már a YouTube hajnalán is sok időt töltöttek az interneten, azoknak valószínűleg nem kell bemutatni a világ legismertebb pusztakezes harcosát, Kimbo Slice-t. A kesztyű nélküli bunyósok közül az oktagon világát elsőként meghódító Kimbónak több fontos mérföldkövet is köszönhetnek az MMA-sok, ám a legendás harcosnak a legnagyobb csatáit a való életben kellett megvívnia - az NFL-karrierről szőtt álmait például egy természeti katasztrófa vágta haza.
Több millió ember figyelte borzalommal vegyes csodálattal annak idején az internet hőskorának egyik legismertebb harcosa, Kimbo Slice munkásságát, aki a YouTube indulása idején olyan videókkal szerzett magának ismertséget a világ minden pontján, amikben puszta kézzel verte péppé az ellenfeleit különböző floridai hátsókertekben.
Az MMA, vagyis a kevert harcművészetek világában jártasak számára nem ismeretlen az a sportoló, aki 2016. június 6-án távozott el közülünk. Ő volt az első, aki a pusztakezes utcai harcosok közül belépett a ketrecharc arénájába, és olyan hatással volt a sportágra, mint egy tornádó, amely mindent felforgat maga körül. Az ő öröksége és eredményei máig inspirálnak számos harcost és rajongót.
Azt viszont már kevesen tudják, hogy a videós közösségi oldal és a sportág szekerének beindulásában is egyaránt kulcsszerepet játszó Kimbo Slice-nak annyi akadállyal kellett megküzdenie, hogy az a való életben is az egyik legnagyobb harcossá kovácsolta őt. Azért vállalkozott a hátsó kertek és az oktagon meghódítására, mert nagyon jól tudott harcolni, és a lenyűgöző képességei segítségével akarta biztosítani a hat gyerekének azt, ami neki nem adatott meg: egy saját családjáról feltétel nélkül gondoskodó családapát.
Úgy, hogy egy súlyos betegség miatt, amit még az edzői elől is eltitkolt, gyakorlatilag nem is lett volna szabad profi harcossá válnia.
A Vice sportág nagyjait bemutató "Ketrec sötét oldala" című dokumentumfilm-sorozat első epizódjában felfedezhetjük egy egykori legendás harcos sorsának viszontagságait. Sorsát drámaian befolyásolta az Andrew hurrikán, amely derékba törte egyetemi tanulmányait, így a tehetséges sportoló álma, hogy NFL-sztár legyen, végül nem teljesedett. Az epizód mélyrehatóan bemutatja a harcos életét és küzdelmeit, amelyek sokkal többről szólnak, mint csupán a győzelmekről és vereségekről.
A szinte egész életében Floridában élő Kimbo Slice 1974. február 8-án látta meg a napvilágot Kevin Ferguson néven a Bahama-szigetek fővárosában, Nassauban. Még kicsi gyerek volt, amikor az apja elhagyta a családját, ezért az édesanyja - Rosemary Clarke - a kislányával - Reneával - és a két kisfiával - Kimbóval és Devonnal - az Egyesült Államokba költözött, ahol a Floridai-félsziget délkeleti csücskében található Cutler Ridge nevű kisvárosban kezdtek új életet.
Nehéz körülmények között éltek, de a három gyermekét egyedül nevelő édesanya mindent elkövetett, hogy családja jólétét biztosítsa. Olyan értékeket ültetett el gyermekeiben, mint a bátorság és az empátia, tanítva őket arra, hogy ne csak saját magukért, hanem az elesettekért is kiálljanak.
Ha próbálnak zavarni vagy elbizonytalanítani, ne habozz, állj meg a lábadon, és vedd vissza az irányítást. Mutasd meg, hogy bátor vagy, még akkor is, ha a szíved mélyén félsz. Az igazi erő abban rejlik, hogy a nehézségek ellenére is kiállsz magadért.
Rosemary a Vice kamerája előtt idézte fel fiának a legfontosabb tanulságot. A család nehéz helyzete és Kevin különös akcentusa, valamint szokatlan öltözködése miatt ránehezedő frusztrációt nem úgy kezelte, hogy ő lett volna az iskola és a környék megfélemlítője, hanem éppen ellenkezőleg: védelmezni kezdte azokat, akiket mások kirekesztettek.
"Az első verekedésem idején talán 13 éves voltam, a srác pedig 26. Láttam, hogy egy barátomat épp megverik, én pedig odamentem és elláttam a srác baját" - mesélte Kimbo egy archív felvételen. De az elesettekért való kiálláson túl is eseménydúsan alakult az élete, hiszen még az érettségije előtt apa lett, és közben olyan jól amerikai focizott, hogy sportösztöndíjat kapott a Miami Egyetemre.
A családfői szerepét komolyan vette, és legidősebb fia, Kevin Jr. emlékei szerint apja mindig magával vitte őt a biciklije kosarában, még a tanórákra és a középiskolai fociedzésekre is. Ez a különleges bánásmód a tanárok szeretetének volt köszönhető, akik annyira kedvelték a fiút, hogy megengedték neki ezt a szokatlan megoldást. A később ketrecharcossá váló ifjabbik Kevin így visszaemlékezve, egyfajta kalandként élte meg ezeket az időket, amikor apja mellett mindig ott lehetett.
Ebben az időszakban úgy tűnt, hogy Kimbo Slice élete a helyes úton halad, hiszen az amerikaifoci iránti tehetségét arra fordította, hogy büntetőjogot tanuljon az egyetemen. Azonban 1992 augusztusában az Andrew hurrikán mindent felforgatott: a természeti katasztrófa olyan hatalmas pusztítást végzett a félszigeten, hogy az egyetemi félévet és a bajnokságokat is le kellett állítani. Ezzel a későbbi ketrecharcos ösztöndíját is elvesztette, ami komoly kihívások elé állította életét.
Az ezt követő évtizedben Kimbo számos kihívással nézett szembe: próbálta a tanulmányait folytatni, elhelyezkedni a munka világában, sőt, még a National Football League-ben szereplő Miami Dolphins csapatába is bejutni. Sajnos azonban ezek a törekvések nem hoztak gyümölcsöt. Így húszas évei végéig főként különféle sztriptízbárokban kereste a kenyerét, ahol saját bevallása szerint a délután 5 és reggel 6 közötti műszakjáért mindössze a vendégek borravalóira számíthatott. Ebből az éjszakánkénti 30-40 dollár, mai árfolyamon körülbelül 12-15 ezer forintot jelentett, ami nem volt éppen rózsás jövedelem.
Ebből a pénzből gyakorlatilag lehetetlen volt biztosítani a családja megélhetését, és saját magát is csak úgy tudta fenntartani, hogy az albérlet helyett az autójában húzta meg magát.
Szerencséje úgy tűnt, hogy a legváratlanabb pillanatokban érkezik, hiszen egy munkai bulin találkozott régi barátjával, Mike Imberrel. Mike, aki a gimnáziumi évek alatt mindig számíthatott rá, hogy megvédje őt a nehéz helyzetekben, már akkor is a Reality Kings népszerű márkájának megálmodójaként ismert. Az online felnőttiparban elért sikerei révén egy elismert vállalkozónak számított. A találkozás során Mike azonnal felajánlotta neki, hogy csatlakozzon a csapatához, ezzel egy új fejezetet nyitva az életében.
Kimbónak először csak annyi volt a feladata, hogy sofőrként és a biztonsági személyzet tagjaként segítette a forgatások lebonyolítását, de a lenti képen is látható Imbernek idővel az az ötlete támadt, hogy a pusztakezes utcai harcból is jó pénzt lehetne csinálni. Elkezdett meccseket szervezni régi barátjának, amiket videóra vettek, és meg is osztottak az interneten.
Kimbót aligha kellett sokáig győzködni, hiszen az első mérkőzése előtt olyan csábító összeget ígértek neki, amelyet a sztriptízbárban eltöltött egy hónap alatt sem tudott volna megkeresni. Kezdetben csupán 1500 dollárt – a mai árfolyamon körülbelül 575 ezer forintot – kínáltak neki, de miután könnyedén felülmúlta az ellenfelét, egy Big D nevű figurát, végül a jutalma kétszeresére duzzadt.
A 2003-as mérkőzés különlegessége abban rejlett, hogy Big D szemöldöke annyira megsérült, hogy a vér úgy folyt belőle, mint egy megáradt patak. Ez a brutális sérülés pedig örökre rávette Kimbo-t arra, hogy a „Slice” – azaz Szeletelő – becenevet viselje, amely a harcmodorának és a meccs során tanúsított teljesítményének is köszönhető.
Az egy csapásra Kimbo Slice-szá avanzsáló Kevin Ferguson karrierje az első videó után szó szerint villámrajtot vett. Bár a második meccsét, amit egy Sean Gannon nevű veterán bostoni rendőr ellen vívott, elveszítette - az exzsaru a pusztakezes utcai harcban szabálytalannak számító guillotine-fojtással győzött -, Kimbo edzője, Malachy Friedman szerint mindenki róla beszélt.
Az internetes videóival pedig pár év alatt olyan népszerű lett, hogy 2006-ban a pusztakezes harcosok közül elsőként profi ketrecharcos szerződést kapott.
Az ekkor 33 éves Kimbo első profi meccsére - ami ugyan még csak egy bemutatómérkőzés volt - a Cage Fury Fighting Championships első gáláján került sor 2007 júniusában, ahol az ellenfele az ekkor 46 éves, korábbi WBO nehézsúlyú világbajnok és olimpiai aranyérmes bokszoló, Ray Mercer volt.
Akivel Kimbo kevesebb mint 80 másodperc alatt elbánt, az nem más, mint egy olyan ellenfél, akivel korábban őt is legyőzték. Az összecsapás végül egy guillotine-fojtással zárult, amelynek technikáját már ő is megtapasztalta a saját bőrén.
Kimbo Slice ketrecbe lépése egy mérföldkőnek számít, nem csupán azért, mert bizonyította, hogy egy tapasztalatlan pusztakezes harcos is képes legyőzni egy egykori bokszvilágbajnokot, csupán néhány hónap klasszikus boksz- és földharcedzéssel a háta mögött. A győzelme azonban ennél is figyelemreméltóbb, hiszen 40 ezer dollárt - ami több mint 15 millió forintot ér - zsebelt be, ami Malachy Friedman szavai szerint rekordösszegnek számított a ketrecharc világában. Ekkoriban még a legismertebb szervezet, az Ultimate Fighting Championship (UFC) harcosai is alig kaptak a feléért egy-egy győzelemért.
A bemutatómeccs után Kimbo karrierje olyan lendületet vett, hogy 2008 májusában a veterán ketrecharcos, James Thompson ellen vívott harmadik hivatalos összecsapása már a CBS csatornán került adásba, a szombat esti főműsoridőben. Ezzel Kimbo Slice újra történelmet írt, hiszen ez volt az első MMA-gála, amelyet egy országos lefedettségű amerikai tévécsatorna élőben közvetített.
Az ütközet drámai véget ért - Kimbo egyetlen, könyörtelen ütéssel megsemmisítette ellenfele fülét, amely már a meccs előtt is duzzadt volt a benne felhalmozódott vértől. A mérkőzés után a győztes neve pedig felkerült a világ egyik leghíresebb sportmagazinjának, az ESPN-nek a címlapjára, ezzel új fejezetet nyitva karrierjében.
A negyedik mérkőzésén Ken Shamrock, a ketrecharc és pankráció ikonjának reggeli sérülése miatt, az utolsó pillanatban kellett új ellenfelet választania. Seth Petruzelli érkezett a színre, de a váratlan helyzetet Shamrock nem tudta megfelelően kezelni, és végül vereséget szenvedett el a már ekkor is jelentős ketrecharcos tapasztalattal bíró riválisától.
Kimbo ekkor a UFC világába lépett, ahol 2010-ig még két profi mérkőzést vívott. A második UFC-s összecsapása azonban nem zárult sikerrel, így a vereség után bejelentette, hogy visszavonul, és a boksz karrierjére összpontosít.
Kimbo Slice nehézsúlyú profi boksszal kapcsolatos tervei végül nem váltak valóra, azonban öt évvel a visszavonulása után úgy döntött, hogy újra megpróbál a ketrecharcos világ csúcsára jutni a UFC legnagyobb riválisánál, a Bellator MMA nevű szövetségnél.
2015-ben egy hosszú mérkőzésen le is győzte Ken Shamrockot, egy évvel később pedig kiállt a szintén Floridából származó és hozzá hasonlóan pusztakezes harcosként induló Dhafir Harris, azaz Dada 5000 ellen. Ez az összecsapás azonban végzetesnek bizonyult.
Bár kezdetben Kimbo Slice-t nyilvánították győztesnek a bunyó első menetének közepén, a mérkőzés utáni orvosi vizsgálatok eredményei miatt később ezt az eredményt érvénytelenítették.
Az orvosi vizsgálatok során napvilágra került Kimbo legnagyobb titka, amelyet 42 év alatt soha senkinek nem árult el: valójában szívnagyobbodással élt, amiért a legnagyobb félelme az volt, hogy ha ezt felfedik, az edzői azonnal megtiltanák neki a versenyzést. E titokkal a szívében, a pályafutása során eltitkolt szenvedésekkel és küzdelmekkel teli életet élt.
A legendás harcosnak ekkor már olyan súlyos volt az állapota, hogy szívátültetésre lett volna szüksége - ezért be is kellett vonulnia egy kórházba. Miközben új szívre várt, fejben már a következő, londoni összecsapására készült, amikor 2016. június 6-án váratlanul elhunyt.