Zelenszkij nyilatkozata szerint az ukrán hírszerzés 155 olyan kínai állampolgárt azonosított, akik Oroszország oldalán részt vesznek a harci tevékenységekben.


Az ukrán elnök szerint az egyelőre nem világos, hogy az állítólag Kínából érkezett katonák Peking jóváhagyásával csatlakoztak-e az orosz hadsereghez.

Az ukrán hírszerzés azonosított 155 kínai állampolgárt, akik az orosz hadsereg oldalán harcolnak Ukrajnában - hangzott el Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdai sajtótájékoztatóján, a CNN beszámolója szerint. Zelenszkij kijelentette, hogy valójában ennél jóval több kínai állampolgár is részt vehet a harcokban, és azt is megemlítette, hogy Peking tisztában van azzal, hogy az orosz fél toborzóvideókat oszt meg a kínai közösségi platformokon.

Zelenszkij nyilatkozata szerint a szóban forgó emberek megérkeznek az Oroszországi Föderáció fővárosába, Moszkvába. Az orvosi ellenőrzések átfutási ideje három-négy napot vesz igénybe. A kiképzőközpontokban egy-két hónapot töltenek el, majd az ukrán területeken folytatják harci tevékenységüket. Amikor a kínai állampolgárok Ukrajnába érkezésének Peking általi jóváhagyásáról kérdezték, Zelenszkij azt válaszolta: "E kérdésre még nem tudok pontos választ adni. Az ukrán biztonsági szolgálat vizsgálódik... Nem állítjuk, hogy valaki parancsot adott, nincs erre vonatkozó információnk."

Zelenszkij kedden bejelentette, hogy Donyec megyében két kínai férfit tartóztattak le, akik az orosz hadsereg oldalán harcoltak. A politikai vezető elmondta, hogy a férfiaknál talált kínai iratokból kiderült a koruk és egyéb személyes információik, és azt is hozzátette, hogy a letartóztatottak birtokában voltak az orosz Mir nevű fizetési rendszerhez tartozó bankkártyák.

Az ukrán hadsereg jelentése szerint egy elfogott férfi elmondta, hogy egy közvetítőn keresztül csatlakozott az orosz fegyveres erőkhöz, amiért 3500 dollárnak megfelelő rubelt fizetett. Fő célja az volt, hogy katonai pályára lépjen, és orosz állampolgárságot nyerjen. Kiképzése során, egy kínaiakat tömörítő csapat tagjaként, Luhanszkban vett részt, ahol alapvető hadászati ismereteket sajátítottak el. A tanulási folyamat azonban nem volt könnyű: tolmács nélkül, csupán mutogatással és egy mobil fordítóprogram segítségével kellett boldogulniuk.

Kína szerdán megerősítette, hogy folytatja a tárgyalásokat Ukrajnával a Donyecben fogságba esett állítólagos kínai állampolgárokról. Lin Csien, a külügyminisztérium szóvivője a pekingi sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a kínai kormány mindig is azt az álláspontot képviselte, hogy polgáraiknak távol kell maradniuk a fegyveres konfliktusoktól, és nem szabad részt venniük háborús cselekményekben. "Kína világos álláspontja a ukrajnai válság politikai rendezésével kapcsolatban nemcsak a kormány számára, hanem a nemzetközi közösség számára is egyértelmű és széles körben elismert" - nyilatkozta.

A Kreml szóvivője szerdán tartózkodott az ukrán állítások megjegyzésétől.

Related posts