Felbolydult az EU, és úgy tűnik, hogy a Temu és a Shein napjai Európában meg vannak számlálva.

Donald Trump amerikai elnök új kereskedelmi szankciói következtében Kína e-kereskedelmi gigászai, mint a Shein, a Temu és az AliExpress, egyre inkább az európai piacok felé fordulhatnak, ami áruk dömpingjét idézheti elő az uniós térségben. Az Európai Bizottság és a tagállamok már most is aktívan dolgoznak védelmi intézkedések kidolgozásán, hogy megakadályozzák az ipari szektor károsodását és a vámbevételek csökkenését. Ennek következtében a vámunió reformja a geopolitikai nyomás következtében várhatóan sokkal korábban valósulhat meg, mint ahogyan azt eredetileg tervezték.
Az amerikai kereskedelmi szankciók várható hatásaként Európára ráereszkedhet a Shein, a Temu és az AliExpress kiscsomagjainak "áradása" – figyelmeztet a L'Express. Donald Trump legújabb rendelete szerint május 2-től az Egyesült Államok megszünteti a kínai és hongkongi termékek 800 dollár alatti vámmentességét.
Ez alapjaiban átalakíthatja a kínai e-kereskedelmi óriások amerikai üzleti megközelítését, így érthető, hogy logikus lépésként Európa felé terelhetik az eladatlan készleteiket.
Az Európai Unióban jelenleg a 150 euró alatti importált kiscsomagok vámmentessége jelentős kihívásokat támaszt az európai ipar és a vámbevételek védelme szempontjából.
Az Európai Bizottság már létrehozott egy megfigyelő munkacsoportot, amely a kínai importhullám korai jeleit igyekszik nyomon követni. Olof Gill, a Bizottság vámügyekért felelős szóvivője megerősítette a sajtónak, hogy ha a behozatal hirtelen megnövekedése veszélyezteti az európai ipart, akkor készen állnak védintézkedések, például védővámok vagy mennyiségi korlátozások bevezetésére. Franciaország határozottan támogatja ezt a megközelítést:
A gazdasági minisztérium álláspontja szerint Európának nem kellene a Trump által hozott döntések következményeit magán viselnie; ehelyett sürgős és önálló reakciókat kellene kidolgozni a kialakult helyzetre.
A lap információi alapján naponta körülbelül 12 millió kiscsomag érkezik az Európai Unió területére, mindez 150 euró alatti értékben. Ezek éves szinten összesen 4,6 milliárd euróra rúgnak. A Bizottság becslései szerint ezeknek a csomagoknak körülbelül 65%-a alulértékelt, hogy kikerüljön a vámfizetési kötelezettség alól.
Franciaországban különösen látványos a trend: a La Poste vezérigazgatója szerint minden negyedik csomag a Shein vagy a Temu platformról származik.
A francia e-kereskedelmi szövetség szerint a kínai szereplők nem új logisztikai útvonalakat akarnak építeni, hanem a meglévő rendszereken növelni a forgalmat -- technikai akadály nincs, csak politikai reakció kérdése, hogyan kezelik ezt a tagállamok és az EU.
Brüsszelben ezért is sürgetik a 2023-ban elindított vámunió-reform folyamatának felgyorsítását. Ennek keretében olyan intézkedések kerülnek előtérbe, amelyek célja, hogy...
A jelenlegi 150 eurós vámmentességi határ eltörlésére is sor kerül, amelyet eredetileg 2028-ra időzítettek.
A fogyasztóvédelmi szervezetek véleménye szerint ezt a szabályozást kiemelten kellene kezelni az átfogó reformcsomag keretein belül, mivel az e-kereskedelmi platformok jelenlegi kedvező pozíciója torzítja a piaci viszonyokat. Ugyanakkor egyes szakértők figyelmeztetnek arra, hogy a helyzet nem fekete-fehér: bár az import mennyisége növekedhet, a kínai platformok is szenvedhetnek a nyereségcsökkenéstől.