Brüsszel fokozatosan aláássa legnagyobb eredményét.


A vámháború piacokra gyakorolt következményeivel, illetve a kiújuló globális versennyel foglalkozunk következő Signature befektetői klubunkon.

Miután hétfőn a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére vonatkozó célkitűzések lazításával próbálta megmenteni az európai autóipart, az Európai Bizottság kedden az acélipar számára is intézkedéseket hozott - részben a saját zöld politikája kárára - írja a Financial Times szerzője.

Az Európai Unió acélipara tavaly 18 000 munkahelyet veszített el, ami jelentős 9 millió tonnás kapacitáscsökkenést eredményezett. Ennek fő okai között szerepelnek a megugró energiaárak, a kereslet csökkenése, valamint az olcsóbb importtermékek megjelenése.

Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke, sürgette egy átfogó acélipari cselekvési terv kidolgozását, amely várhatóan március 19-én kerül nyilvánosságra. Miután találkozott az iparág vezetőivel és a szakszervezetek képviselőivel, kifejtette, hogy a cél az ipar jövőjének biztosítása és a fenntartható fejlődés előmozdítása.

Az acél szinte minden területen ott van, a megújuló szélenergia alkalmazásától kezdve a védelmi iparig. Az európai acélgyártók most fontos döntés előtt állnak, hiszen a szén-dioxid-mentesítés iránti igény és a globális verseny kiegyenlítetlensége komoly kihívások elé állítja őket.

Elismerte, hogy az acélgyártóknak nem elég profitábilisek ahhoz, hogy a széntüzelésű kohókat új tüzelőanyagokra, például zöld hidrogénre állítsák át. Ennek egyik oka a globális túlkapacitás: különösen Kínában jóval olcsóbban jutnak szénhez, és jelenleg a világ acéltermelésének mintegy felét állítják elő. Ezért a 2018-ban bevezetett kvótaszint feletti importvámokat 2026 júniusára meg kell szüntetni.

Axel Eggert, az Európai Acélszövetség (EUROFER) főigazgatója kifejtette, hogy a Bizottság ígéretet tett bizonyos szigorítások bevezetésére, amelyek célja, hogy megakadályozzák a kvóták eltörlése következtében várhatóan hirtelen megérkező nyersanyagok tömeges beáramlását. Ezen kívül védőintézkedések javaslatát is előterjesztették, azonban a Bizottság ezeket még nem erősítette meg.

Az Egyesült Államok a jövő héten várhatóan komoly fejtörést okozhat minden kereskedelmi partnerének azzal, hogy bejelentette a 25%-os vámok bevezetését acél- és alumíniumtermékekre. Ez a lépés valószínűleg még inkább ösztönözni fogja a gyártókat arra, hogy az Európai Unió piacain keressenek értékesítési lehetőségeket. Eggers megjegyzése szerint a legtöbb ország nem képes átállni az alacsony szén-dioxid-kibocsátású, de drágább termelési módokra, ami tovább bonyolítja a helyzetet.

Fontos, hogy prioritást adjunk az EU-ban készült acéltermékeknek, különös figyelmet fordítva a fenntartható, zöld európai acélra.

Az Eurostat adatai alapján a blokk vas- és acélimportja tavaly elérte a 39,5 milliárd eurót, ami körülbelül 16 ezer milliárd forintnak felel meg. Ezzel szemben az Egyesült Államokba irányuló vas- és acélexport mindössze 5,4 milliárd euróra rúgott.

Related posts