César-díj: Emilia Pérez diadalmenete Az idei César-díjátadó igazán emlékezetesre sikerült, hiszen Emilia Pérez lenyűgöző teljesítménye a legnagyobb elismerést hozta el számára. A tehetséges művésznő nemcsak a közönség, hanem a szakma elismerését is kiérd


Tarolt az Emilia Pérez a francia filmakadémia által odaítélt César-díjak kiosztóján: a Jacques Audiard rendezésében készült spanyol nyelvű zenés filmet hét kategóriában díjazták péntek este - írja az MTI.

A vasárnapi Oscar-díjkiosztón a legtöbb, 13 kategóriában jelölt francia alkotás kapta meg hazájában a legjobb filmnek és a legjobb rendezésnek, valamint a legjobb adaptációnak (Jacques Audiard), a legjobb filmzenének (Camille és Clément Ducol), a legjobb fényképezésnek (Paul Guilhaume), a legjobb hangmérnöki munkának (Erwan Kerzanet, Aymeric Devoldere, Cyril Holtz és Niels Barletta) és a legjobb vizuális effekteknek (Cédric Fayolle) járó César-szobrot.

A Franciaországban a közönség és a kritikusok körében is népszerű 72 éves Jacques Audiard-nak ez a tizedik játékfilmje, valamennyinek a főhősei marginalizált, furcsa emberek.

A vállaltan meseszerű alkotás a West Side Storyhoz hasonló nagy zenés filmek hagyománya szerint az emancipáció, a szegénység és az erőszakos társadalmi viszonyok kérdéseire koncentrál, ötvözve a mexikói társadalmi erőszakot a dél-amerikai és a klasszikus francia sanzonokra koreografált, videóklipszerű táncos jelenetekkel.

A zenés thrillert a tavalyi cannes-i filmfesztiválon mutatták be, ahol elnyerte a zsűri díját és a négy főszereplő (két világsztár, Selena Gomez és Zoe Saldana, a mexikói Adriana Paz, valamint a címszerepet alakító spanyol transznemű színésznő, Karla Sofía Gascón) megosztva megkapta a legjobb női alakítás díját.

A díjátadó másik nagy győztese a négy kategóriában díjazott L'Histoire de Souleymane (Szulejmán története) című film. A Boris Lojkine rendezésében készült dokumentarista játékfilm Párizsban játszódik, főhőse pedig egy biciklis ételfutárként dolgozó illegális bevándorló. A főszerepet alakító guineai Abou Sangaré vehette át a legígéretesebb színész díját, s ez a film érdemelte ki a legjobb női mellékszereplőnek (Nina Meurisse), a legjobb forgatókönyvnek (Boris Lojkine és Delphine Agut) és a legjobb vágásnak (Xavier Sirven) járó César-díjat is.

A párizsi Olympia koncertteremben zajlott le az 50. César-díjátadó, amelynek elnöki tisztségét a neves filmsztár, Catherine Deneuve töltötte be. Az estét Ukrajnának szentelve indította, megteremtve ezzel egy különleges hangulatot. A legnagyobb figyelmet a Monte Cristo grófja című film kapta, amely lenyűgöző 14 jelöléssel büszkélkedhetett, és a francia mozikban 14 millió nézőt vonzott. A Pierre Niney főszereplésével készült izgalmas kalandfilm végül két fontos díjat nyert el: a legjobb díszletért Stéphane Taillasson, míg a legjobb jelmezért Thierry Delettre vehette át a kitüntetést.

A filmakadémia a cannes-i filmfesztiválon a legjobb színésznek járó díjat Karim Leklounak adta át, elismerve kiemelkedő teljesítményét a Le Roman de Jim (Jim regénye) című romantikus filmben. A filmet a rendezőpáros, Arnaud Larrieu és Jean-Marie Larrieu jegyzi. A legjobb színésznő díját pedig Hafsia Herzi kapta, aki a Stéphane Demoustier által rendezett Borgo című thrillerben brillírozott.

A legígéretesebb színésznőnek járó Césart Maiwene Barthélémy vehette át a szintén Cannes-ban debütált Boldogok a sajtkészítők című filmben nyújtott játékáért. Az alkotás rendezője Louise Courvoisier. Ez a mű érdemelte ki a legjobb elsőfilmnek járó szobrot is.

A legjobb férfi mellékszereplő díját Alain Chabat kapta meg a Dübörgő szívek című romantikus filmben nyújtott kiemelkedő teljesítményéért. A mozifilmet Gilles Lellouche dirigálta, és a történet szívhez szóló pillanatai lenyűgözőek.

Az életműért járó tiszteletbeli César-díjat idén a 92 éves Oscar-díjas görög-francia rendező, Costa-Gavras kapta meg. A politikai dráma mestereként ismert alkotó, aki olyan klasszikusokat jegyez, mint a Z, avagy egy politikai gyilkosság anatómiája, valamint az Eltűntnek nyilvánítva, méltó elismerésben részesült. Emellett a filmakadémia tiszteletbeli César-díjat adományozott Julia Robertsnek is, akinek az elismerést Clive Owen angol színész adta át.

Related posts