Majdnem harminc évre visszanyúló követelés alapján kértek el egy nyugdíjastól több mint 160 ezer forintot.


Egy budapesti nyugdíjas hölgyet 27 évvel ezelőtt keletkezett gázszámlája miatt 160 ezer forint megfizetésére kötelezett egy behajtócég. Az idős asszony azonban nem adta fel, és ellentmondással élt a követelés ellen. Kitartása végül meghozta gyümölcsét, ugyanis a behajtócég visszavonta a pert. Egy végrehajtási jogi szakértő megjegyezte, hogy hasonló esetekben csupán nagyon kevesen élnek ezzel a jogorvoslati lehetőséggel.

Egy követeléskezelő, aki 27 évvel ezelőtt alakult, egy 16 ezer forintos gázszámla alapján próbálta meg kifizettetni egy idős budapesti nővel a megdöbbentő 160 ezer forintot. A nyugdíjas hölgy nem hagyta annyiban a dolgot, és ellentmondást nyújtott be. Végül a cég kénytelen volt visszakozni - számolt be róla a Blikk.

A számla, amely csaknem harminc év távlatából került volna elő, sajnos már nem volt nyomozható. A lakás, amely valaha otthonául szolgált, azóta új tulajdonosra talált, és 2013-ban eladták. Ma már a helyén egy modern irodaház áll, így a múlt emlékei teljesen eltűntek.

A portál figyelemmel kíséri a számlák rendezését, és ha valaki lemarad, a szolgáltató végül kikapcsolhatja a gázt. Azonban ebben az esetben erre nem került sor. Az ingatlan eladása során a nullás igazolás is elkészült, de a hosszú idő elteltével már az is elveszett.

Az idős nő nem esett pánikba, először a gázműveknél szeretett volna másolatot kérni az igazolásról, ott azonban sajnálkozva közölték, mikor az adásvétel történt még nem digitalizálták ezeket az iratokat, így nem tudnak adni. Ezt követően utánanézett, mi ilyenkor a teendő és úgynevezett ellentmondással élt, ezt egy válaszlevélben továbbította a követeléskezelő cégnek és a közjegyzőnek.

A lapunk által megkérdezett végrehajtási jogi szakértő szerint a hölgy döntése kifejezetten helyes volt. Kifejtette, hogy ez a lépés egy jogi eszköz arra, hogy jelezzük a másik félnek: nem ismerjük el a tartozást. Amennyiben a követelést nem tudják átvenni, és a posta "nem kereste" megjegyzéssel visszaküldi, a "rendkívüli ellentmondás" még érvényben marad. A szakértő hangsúlyozta, hogy ezek a lépések rendkívül lényegesek, mert ellenkező esetben a bíróság nem tudja megvizsgálni, hogy a felrótt tartozás valóban jogos-e, ami akár vagyonelkobzást is eredményezhet. Megemlítette, hogy bár sokan találkoznak hasonló helyzettel, csupán körülbelül 5 százalékuk él ezzel a jogi lehetőséggel.

A szakember egy érdekes esettel él példaként, amelyben egyik ügyfele egy 1996-os westeles mobilszámlájának behajtásával szembesült. Az ügy különlegessége, hogy a követeléshez kapcsolódó kamatokat is felszámolták, és állítólag az adósságot még évtizedekkel ezelőtt nem vette át az ügyfél édesanyja. A helyzet komolyságát tükrözte, hogy a követeléskezelő végül elállt a pertől, mivel a tartozás már többszörösen elévült, sőt, a cégnek az ügyfél ügyvédi költségeit is meg kellett térítenie. Az ügyvéd erőteljesen hangsúlyozza, hogy senki ne adja meg magát a megfélemlítésnek, és bátran álljon ki a jogaikért.

A Blikk a mostani eset kapcsán megkereste az Intrum Zrt-t, ami a gázszámlát próbálta behajtani. A cég válaszában azt közölte, adatvédelmi és pénzügyi szabályozások miatt konkrét ügyben nem adhatnak részletes tájékoztatást, de általánosan azt javasolják ügyfeleiknek, hogy időben vegyék fel a kapcsolatot társaságukkal, és együtt találják meg a legkedvezőbb megoldást. Mint írják, az esetek túlnyomó többségében elkerülhető a végrehajtás, ők nyitottak a megállapodásra. A három évtizedes gázszámlával kapcsolatban megjegyezték, az ilyen "extrém hosszan elhúzódó ügyek sokkörös egyeztetést, megállapodási kísérletet jelentenek".

Related posts