A magyar zenészek dalaikkal olyan varázslatot hoznak létre, amellyel gyógyítják a lelkeket, hiszen abban hisznek, hogy a felhők felett a nap mindig ragyog.

Zenei kihívást indítottak művészek a Bátor Tábor beteg gyermekeinek támogatására. Ez a varázslatos hely, amelyet sokan meseországnak neveznek, különösen azokkal a súlyos vagy élethosszig tartó betegségekkel küzdő gyerekekkel foglalkozik, akiknek a nehézségek miatt nem adatik meg a gondtalan gyerekkor élvezete. 2001 óta fáradhatatlanul dolgoznak azon, hogy boldogabbá és teljesebbé tegyék a beteg gyermekek és családjaik életét, emellett támogatják azokat a családokat is, akik elveszítették gyermeküket. Ahogy ők maguk fogalmaznak, "a táborok mellett nevetést hozunk a kórházi ágyak mellé, az osztálytermekbe, valamint online programjainkon keresztül az otthonok falai közé is".
A Bátor Tábor már közel 25 éve áll a beteg gyermekek és családjaik mellett, hogy támogassa őket a nehézségekkel teli úton. Az alapítvány legfőbb küldetése, hogy erőt, bátorságot és önbizalmat adjon azoknak a kis hősöknek, akik felnőttként is bátran néznek szembe a különböző betegségekkel. A tábor önkéntesei a gyógyító élményterápia varázsát hívják segítségül, ami nem csupán üres ígéreteket jelent – ennek hatékonyságát az Index is saját szemével tapasztalta meg két évvel ezelőtt. Akkor kiderült, hogy bár kezdetben a szórakozás volt a fő fókuszban, a valódi cél az volt, hogy a gyermekek arcán mosolyt csaljanak, és ezzel egy kis fényt hozzanak a mindennapjaikba.
Aztán pedig világossá vált, hogy "a móka, a kacagás a gyógyulásra is jó hatással van. A gyerekek az élményterápiás foglalkozásokon különböző kihívásokat kapnak, amelyek teljesítésével sikerélményhez, önbizalomhoz juthatnak, és megtapasztalhatják, hogy tüneteik, panaszaik ellenére is sok mindent elérhetnek az életben".
A Bátor Tábor minden évben lehetőséget ad nekünk, hogy adónk 1 százalékát felajánljuk, és idén ennek apropóján egy különleges zenés kampányt indítottak.
A két héten átívelő online zenei kihívás célja, hogy egyedülálló és inspiráló közösségi médiakampány keretében felhívja a figyelmet a súlyosan beteg gyermekek támogatására. Az Index kihasználta ezt az alkalmat, és meginterjúvolt néhány zenészt, hogy megtudjuk, mi motiválta őket a kampányhoz való csatlakozásra, és miért választották a Bátor Tábort mint a számukra fontos ügyet.
Huszonöt zenész indított közös kezdeményezést a közösségi média platformjain, hogy bátorságot és reményt küldjenek a beteg gyerekeknek választott zeneszámaikkal. A stafétát továbbítva más zenekaroknak és előadóknak, ezzel egy összefogást teremtve a jótékony cél érdekében. Pásztor Anna és csapata, azaz az Anna and the Barbies, Márti dalával csatlakoztak ehhez a nemes kampányhoz. Anna a kérdésünkre válaszolva kifejtette: "Személyes motivációm talán abban rejlik, hogy én is ember vagyok, és anyuka. Mint sok más anyuka, nekem is kiemelten fontos, hogy segíthessek a beteg gyerekeken. A zenekarunk folyamatosan részt vesz jótékonysági eseményeken, amennyire csak lehetséges." Emellett elárulta, hogy alapvetően érzékeny léleknek tartja magát, amit dalszerzőként is lényegesnek tart.
Így képes vagyok olyan dalokat komponálni, amelyek nemcsak engem gyógyítanak, hanem a körülöttem lévő világot is, sőt, talán még az egész földet is megérinthetik.
- mondta, hozzátéve, ezt a gyógyító erőt érzi Márti dalában is.
A zenészek többsége már régen felfedezte a Bátor Tábor különleges küldetését, legyen szó közös projektekről, saját gyászfeldolgozásról vagy különféle rendezvényekről. Mindannyian osztják azt a nézetet, hogy a tábor létfontosságú, és elengedhetetlen, hogy üzenete eljusson minden szegletébe az országnak, sőt, azon is túl. E cél érdekében segíti az alapítvány iskolai programja, amelyben Takács Dorina, művésznevén Deva, szintén aktívan részt vett. Bár még nem édesanya, máris megtapasztalta, milyen óriási hatással van a tábor a gyerekek életére. Örömmel töltötte el, hogy egy ilyen professzionálisan működő kezdeményezés létezik hazánkban. Élményeit így osztotta meg: "A súlyos betegséggel küzdő gyerekek olyan témákra nyíltak meg az osztálytársaik előtt, amelyeket eddig soha nem mertek érinteni. A játékok után láttam az osztályfőnökök csillogó szemeit, tele reménnyel, hogy ez valóban lehetséges. És hallhattam a gyerekek tucatjait, akik azt kérdezték: 'Mikor jöttök legközelebb?'"
Deva úgy véli, hogy a remény sosem vész el, különösen akkor, amikor ott vannak mellettünk azok, akik segítenek átvészelni a nehéz időszakokat. "Azok, akik a sötét felhők között is képesek fényt hozni, és erőt adnak ahhoz, hogy kitartsunk egészen a napsütötte pillanatokig."
Amikor olyan érzékeny kérdésekről van szó, mint a beteg gyermekek támogatása, hajlamosak vagyunk elhúzódni a gondolat elől. Egy gyermek betegsége mélyen megérint minket, hiszen a gyermeki ártatlanság és egészség a legtermészetesebb dolognak tűnik. Az egyszerűbb megoldás sokszor a téma elhallgatása vagy eltüntetése, mintha ezzel megoldódna a probléma. A Bátor Tábor azonban éppen abban segít, hogy a beteg gyermekek mellett a társadalom többi tagja is bátran szembenézzen ezzel a kihívással. Minden apró jótett hatalmas különbséget jelenthet, és ezzel a zenészek is egyetértenek. Sokan hangsúlyozzák, hogy az igazi akadály csupán az első lépés, utána a bátorság és az empátia már könnyebben áramlik.
Csorba Lóci, a Lóci játszik zenekar frontembere úgy véli, hogy mások segítése az egyik legszebb emberi cselekedet. "Ha az a vágyad, hogy érzelemmentes, tökéletes gépként élj, akkor ne foglalkozz ezzel a kérdéssel. De ha más vagy, mint egy robot, szerintem csak nyerhetsz, ha odafigyelsz mások sorsára" – osztotta meg gondolatait. A zenész hosszú ideje figyelemmel kíséri és támogatja az alapítvány tevékenységét, így számára egyértelmű volt, hogy részt vesz a kampányban. Választása egy ritkán hallható Lóci játszik dalra esett, amelyet azóta is gyakrabban játszik, mióta megszületett kisfia. Személyes meggyőződése, hogy ez a dal tökéletesen illeszkedik a kampány üzenetéhez.
Linczényi Márkó, aki napjainkban főként podcast műsorvezetőként bontogatja szárnyait, nemcsak e téren kiemelkedő, hanem az Antilope Kid zenekar karizmatikus frontembere is. Számára szinte alapszabálynak számít, hogy minden ember lényegében egy és ugyanaz. Határozott meggyőződése, hogy ha mások életén segítünk, valójában saját fejlődésünket is előmozdítjuk.
Én te vagyok, te pedig én. Amikor mások életének kihívásaival foglalkozunk, valójában a saját utunkat is formáljuk. Ez a gondolkodásmód nem csupán a másoknak nyújtott támogatásban, hanem a szorongásaink enyhítésében is hasznos eszköz lehet.
Persze, szívesen segítek! Kérlek, írd le, miről szól a szöveg, amit egyedivé szeretnél tenni, és én átfogalmazom neked.
Badics Márk, a Konyha zenekar tagja hasonlóképp vélekedik, azonban ő mindezt az első lépés megtételére hegyezte ki. Úgy véli, azért fontos cselekedni, mert így kerülhetünk kapcsolatba azokkal a gyerekekkel, akiknek szüksége van ránk. Elmondta, jól segíteni úgy lehet, ha megismerjük és megértjük a nehéz helyzetben lévő családok és gyerekek sorsát.
A Bátor Tábor mottója: "A felhők fölött a nap mindig ragyog!", így...
Rengeteget tanulhatunk a betegséggel küzdő gyerekektől, családjaiktól és a tábor munkatársaitól. Ez a pozitív hozzáállás, az élet iránti ragaszkodás sok művészt is megihletett, akik az alapítvány céljaival azonosulva hisznek abban, hogy mindig van remény, és ez a hit a saját karrierjükben is fontos szerepet játszik.
Soltész Rezső választása a "Szóljon hangosan az ének" című dalra nem véletlen, hiszen számára ez a szerzemény a remény üzenetét hordozza. Elmondása szerint a dal célja, hogy bátorítást nyújtson a gyerekek gyógyulásához, és hangsúlyozta, hogy "bár közhelynek tűnhet, számomra ez a kijelentés szentírás: mindig van remény." Hisz abban, hogy az élet szép oldalát kell keresni, és elmondása szerint minden nehézségből van kiút. Ezzel egyetért Szepesi Mátyás, a Konyha zenekar frontembere is, aki úgy véli, hogy a hit elengedhetetlen része az életnek. Szavai szerint a remény sosem hal meg, és az emberi létezés egyik legnagyobb kihívása, hogy gondolataink sokszor automatikusan a negatív irányba terelődnek. Mindennapi feladatunk, hogy emlékeztessük magunkat arra, mennyi látszólag lehetetlen helyzet oldódott meg az idő múlásával.
A magyar zenészek a saját, egyedi dallamaik révén közvetítik a reményt, az erőt és a bátorságot a fiatalok felé. Ezek a gyerekek pedig példaértékűen mutatják meg, hogy a felhők mögött mindig ott ragyog a nap, és hogy a nehézségekkel szemben is mindig van lehetőség a boldogságra.