Donald Trump és Volodimir Zelenszkij között éles ellentét alakult ki a Krím-félsziget helyzetével kapcsolatban.


Az amerikai elnök azt állítja, hogy Volodimir Zelenszkij ragaszkodása a Krím-félszigethez hátráltathatja a béketárgyalásokat. Az elnök azonban nem osztotta meg véleményét az orosz fennhatóság elismerésével kapcsolatban. Február óta a két vezető között intenzív eszmecsere zajlik a békemegállapodás ügyében, és az Egyesült Államok részéről felmerült, hogy akár visszaléphetnek a tárgyalásoktól is.

Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke közösségi média platformján közzétett posztjában azzal vádolta Volodimir Zelenszkijt, hogy nyilatkozatai, miszerint Kijev nem fogadja el a Krím-félsziget orosz fennhatóságát, hátráltatják a béketárgyalásokat - számolt be róla a BBC.

Az amerikai elnök nyilatkozata szerint a háborút befejező megállapodás "nagyon közel van", ugyanakkor Zelenszkij döntése a konfliktus további elhúzódásához vezethet, amennyiben visszautasítja az Egyesült Államok ajánlatait. Ezt a nyilatkozatot megelőzően J. D. Vance részletesen bemutatta az Egyesült Államok javasolt elképzeléseit a megállapodásról, amely szerinte a jelenlegi frontvonal mentén határozná meg az új határokat.

Ukrajna már hosszú ideje hangsúlyozza, hogy nem mond le a Krím-félszigetről, amelyet Oroszország 2014-ben foglalt el. Ezzel szemben az amerikai alelnök azt a véleményt képviseli, hogy a jövőbeli megállapodás érdekében mindkét félnek érdemes lenne visszalépnie egyes területek tekintetében, ami területcserét valósítana meg.

Donald Trump a Fehér Házban rendezett sajtótájékoztatóján kifejezte, hogy jelenleg legfőbb vágya a háború befejezése. Az amerikai kormány orosz fennhatóság elismeréséről azonban nem osztott meg információt. Ezzel szemben Volodimir Zelenszkij határozottan kijelentette, hogy nem kész lemondani a Krím-félszigetről.

Az Egyesült Államok képviselői egyre inkább elveszítik a türelmüket, és úgy tűnik, hogy hajlanak arra, hogy magukra hagyják Ukrajnát.

Februárban a két ország elnöke az Ovális Irodában került összetűzésbe egymással, Donald Trump szerdán közölte, hogy Ukrajnához képest könnyebb Oroszországgal tárgyalni. Megjegyezte, hogy szerinte Moszkva készen áll, és közelebb van a megállapodáshoz.

Ugyanakkor hozzátette, hogy ismét találkozna Volodimir Zelenszkijjel szombaton, amikor Ferenc pápát temetik. Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára elmondta, hogy

J. D. Vance szerdán hangsúlyozta, hogy ha a két fél nem tud közös nevezőre jutni, az Egyesült Államok visszaléphet a közvetítői feladatkörből. Ezen kívül egy londoni találkozót is töröltek.

Marco Rubio és Steve Witkoff nem vesznek részt a Nagy-Britannia, Ukrajna, Franciaország és Németország közötti tárgyalásokon. Az ő helyüket Keith Kellogg veszi át, aki a brit fővárosba utazik. Eközben az Egyesült Államok ukrajnai különmegbízottja Oroszország felé veszi az irányt, hogy találkozót folytasson Vlagyimir Putyinnal.

A húsvéti tűzszünet vége után Oroszország ismét fokozta az Ukrajna ellen irányuló támadásait, amit kedden John Healey brit védelmi miniszter is megerősített. A brit katonai hírszerzés megállapította, hogy nem tapasztaltak enyhülést az orosz offenzívákban. Healey kijelentette, hogy Vlagyimir Putyin elutasította a teljes fegyverszünetet, és a tárgyalások során nyer időt, annak ellenére, hogy nyilatkozatai szerint a harcok lezárására törekszik.

Az ukrajnai háború történéseiről folyamatosan tájékoztatjuk olvasóinkat. A legfrissebb és legfontosabb információkat percről percre nyújtjuk, amelyeket ide kattintva követhet nyomon.

Related posts