A norvég lazac hirtelen elárasztotta az amerikai piacot, még a vámemelések bevezetése előtt.

Norvégia tengeri élelmiszer exportja az Egyesült Államokba 56 százalékkal emelkedett az első negyedévben, közvetlenül az amerikai elnök által bejelenett, több évtizede nem látott mértékű vámtarifák életbe lépése előtt - számolt be a Bloomberg.
A Norvég Tengeri Élelmiszer Tanács csütörtöki közleménye szerint az USA-ba irányuló értékesítés az első negyedévben a teljes norvég tengeri élelmiszer export mintegy 11 százalékát tette ki, ami 44 milliárd norvég koronát (4,2 milliárd dollárt) jelent.
Ez időszakban ez valóban figyelemre méltó teljesítménynek számít.
A növekedést főként a lazac, a hórák és a királyrák kereskedelme hajtotta, még azelőtt, hogy az amerikai kormány bejelentette volna a 15%-os vámot a norvég exporttermékekre. Ennek a növekedésnek részben az az oka, hogy a tengeri élelmiszereket forgalmazó cégek igyekeztek az árukészleteiket a vámemelés bevezetése előtt eljuttatni az országhatáron kívülre.
Az észak-európai ország a globális tenyésztett lazac ellátás több mint felét biztosítja, kihasználva a fjordok és a tengerpart mentén található ideális hőmérsékletű és védett vizeket, amelyeket nehéz máshol reprodukálni.
Norvégia az idei első negyedév során lenyűgöző, több mint 285 ezer tonna lazacot exportált, amelyből körülbelül 22 ezer tonna az Egyesült Államok piacára került. Ez a tengeri élelmiszerek exportjának értékét tekintve körülbelül 67 százalékot képvisel a három hónapos időszakban. Emellett a Kínába irányuló értékesítések is emelkedtek, tovább növelve a norvég haltermelés nemzetközi népszerűségét.