Megkezdődött a "Blue Ocean" erőmű működése, amely évi 4,7 millió tonna szén-dioxid kibocsátástól védi meg bolygónkat - PlanetZ.


Végre működik a világ egyik legnagyobb naperőműve, ezzel Kína újabb mérföldkőhöz érkezett a tiszta energia terén. Az Ordoszban, Belső-Mongóliában található Mengxi Blue Ocean Fotovoltaikus Erőmű, amely 3 gigawattos kapacitással és közel 6 millió napelemmel működik. Az egykor szénbányászati területként ismert régió mára az ország legnagyobb egyetlen kapacitású naperőművének ad otthont.

Az erőmű évi 5,7 milliárd kilowattóra (kWh) villamos energiát generál, ami több mint kétmillió háztartás energiaigényét képes kielégíteni. Ez a projekt nem csupán a tiszta energia előállítását célozza meg, hanem Kína ambiciózus törekvésének is fontos mérföldköve, amely a 2060-ra kitűzött nettó zéró szén-dioxid-kibocsátás elérésére irányul.

A 7,000 hektáros (70 km²) területen elhelyezkedő naperőmű lenyűgöző, közel 6 millió napelemével évente 1,71 millió tonna szén elégetését helyettesíti, és ezzel 4,7 millió tonna szén-dioxid kibocsátását előzi meg. Ez a környezeti előny olyan jelentős, mintha egy 627 km²-es területet fákkal telepítenének be, hozzájárulva ezzel a bolygónk zöldebb jövőjéhez.

A projekt során alkalmazott korszerű technológiák drasztikusan csökkentették a költségeket és a környezeti hatásokat. Az erőmű az acél alapok használatára helyezte a hangsúlyt a hagyományos beton helyett, ezzel jelentősen mérsékelve a földterület károsodását. Az acél alapok csupán 100 mm átmérőjűek, míg a beton alapok 400 mm-esek, így kevesebb anyag felhasználásával és kisebb talajmunkálatokkal jár a kivitelezés.

A Mengxi erőmű nem csupán energiát állít elő, hanem széleskörű fenntarthatósági kezdeményezéseket is magáénak mondhat. A Gobi-sivatag extrém környezeti körülményei között működő nagyszabású kültéri napelem-tesztbázis lehetőséget teremt a technológiai megoldások finomítására, amelyek hasonló kihívásokkal küzdő helyszíneken is alkalmazhatók.

A terület nem csupán energiaforrásként szolgál, hanem az állattenyésztés számára is ideális környezetet biztosít. Az erőmű árnyékában legelésző ausztrál fehér juhok és csirkék jelentős mértékben hozzájárulnak a helyi gazdaság fellendítéséhez. A napelemek alatt homokmegkötő növények és takarmánynövények telepítése nemcsak fenntarthatósági szempontból előnyös, hanem a projekt ökológiai lábnyomát is kedvezően befolyásolja. Ezzel a megoldással a természeti környezet megőrzése mellett a gazdasági tevékenységek is harmonikusan kapcsolódnak egymáshoz.

A Mengxi Blue Ocean Fotovoltaikus Erőmű a nyugati vidékek fejlesztését célzó Nyugat-Kelet Áramátviteli és Nyugati Fejlesztési Program része. Ennek keretében a kevésbé lakott nyugati területeken létesítenek megújuló energiaforrásokat, amelyek a sűrűn lakott keleti régiók energiaigényét szolgálják ki.

Az RMB 12 milliárd (1,65 milliárd dollár) beruházással létrehozott projekt Kína tiszta energiára való átállását szimbolizálja, és egyúttal megmutatja, hogyan lehet egy szénbányászati területből a zöld energia jelképét formálni.

Kína úttörő kezdeményezései inspiráló példát állítanak a globális közösség elé: a fenntarthatóság és a technológiai újítások szoros szövetségben működhetnek együtt, még a legnagyobb volumenű projektek megvalósítása során is.

Related posts