Módosítsuk a szöveget: "Megakadályoznánk az elfogatóparancs érvényesítését? "Magyarország nem az a hely, ahol csapdát állítanak számukra."


A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) csütörtökön egyhangú határozatot hozott, amelyben elutasította Izrael fellebbezését, és kibocsátott egy elfogatóparancsot a jelenlegi izraeli miniszterelnök és a korábbi védelmi miniszter ellen, az "emberiség ellen elkövetett és háborús bűnök" vádjával.

Ezzel a lépéssel jelentős feszültség keletkezhet a gázai háború miatt indított jogi eljárások terén. A Financial Times kiemelte, hogy az ICC 124 tagállama, köztük Magyarország is, kénytelen lesz letartóztatni Benjamin Netanjahut és korábbi védelmi miniszterét, amennyiben belépnek ezeknek az országoknak a területére.

Bátki Pál, a neves ügyvéd, az Economx érdeklődésére kifejtette, hogy a helyzet rendkívül összetett, mivel Benjamin Netanjahu kormányfői minőségében immunitással bír.

A Nemzetközi Büntetőbíróság statútuma alapján ez az eset érvénytelennek számít, ugyanakkor a nemzetközi jog és a diplomáciai gyakorlat területén az immunitás továbbra is egy szent tehénként van jelen.

- húzta alá a jogi szakértő, aki egyben hozzátette:

A Nemzetközi Büntetőbíróság befolyása és elismertsége folyamatosan változik, és már korántsem tapasztalható az a korábbi lelkesedés a szuverén államok körében, mint a megalakulásakor. Bár a nemzetközi jog szigorú kereteket szab, a bíróságnak nincs saját rendőri hatalma. Az elfogatóparancs kiadása világosan jelzi, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság aktívan szeretné érvényesíteni a joghatóságát, de kérdéses, hogy a tagállamok ezt támogatják-e, vagy inkább akadályozzák a végrehajtást.

- Emelte ki lapunknak Bátki Pál.

A nemzetközi gazdasági hírportál részletesen foglalkozott a Nemzetközi Büntetőbíróság állásfoglalásával, amelyben kifejtették, hogy "megalapozott okaink vannak" azt feltételezni, hogy Netanjahu és Gallant...

"büntetőjogi felelősséggel tartoznak az éhezés, mint a hadviselés módszereként elkövetett háborús bűnökért".

Az ICC szerint alapos okkal feltételezhető, hogy "szándékosan és tudatosan megfosztották" a gázai polgári lakosságot élelemtől, víztől, gyógyszerektől, orvosi ellátástól, valamint üzemanyagtól és áramtól.

Netanjahu korábban határozottan elvetette a Nemzetközi Büntetőbíróság ügyészének elfogatóparancsra vonatkozó kérelmét, amit "teljesen abszurdnak és hamisnak" minősített, és a valóság torzításaként jellemzett.

Izrael hangsúlyozta, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) egyedülállóan, "előítéletes módon" kezelte őt, miközben kifejezte elkötelezettségét a jogállamiság iránt.

A bíróság emellett elfogatóparancsot bocsátott ki Mohammed Deif, a Hamász vezetője ellen, aki emberiesség elleni és háborús bűnök vádjával néz szembe. A Financial Times jelentése szerint Izrael augusztusban bejelentette, hogy egy hónappal korábban egy gázai légicsapás során megölte Deifet.

Related posts