EU DECODED: Az erdőirtás elleni törvény tervezett módosításai jelenleg tárgyalás alatt állnak, és számos kompromisszumnak kell születnie a különböző érdekelt felek között.
Hogyan hatnak a vásárolt termékeink és a szolgáltatások, amelyeket igénybe veszünk, az esőerdők megőrzésére?
Az Európai Unió álláspontja szerint az erdőirtás elleni küzdelem kiemelt fontosságú, és ebben az epizódban részletesen bemutatjuk az új törvényt, amelyet ennek érdekében vezettek be. Ez a jogszabály azonban nem mindenki tetszését nyerte el: több vállalat és ország is hangot adott ellenérzéseinek, és jelenleg arról folynak a tárgyalások, hogy miként lehetne elhalasztani az új szabályozás életbe léptetését.
A tavaly júniusban életbe lépett új törvény az erdőirtás kérdéskörével foglalkozik, és kötelezi a vállalatokat arra, hogy igazolják: gyártási folyamataik és ellátási láncaik nem járulnak hozzá a trópusi erdők, amelyek kulcsfontosságúak az éghajlat stabilitása szempontjából, védtelenítéséhez.
A szarvasmarha, a kakaó, a kávé, a pálmaolaj, a szója, a fa, a gumi, a szén és a papír csak akkor értékesíthető az uniós piacon, ha nem kapcsolódik 2021 után kiirtott földterülethez.
Az EU egyes tagállamai, azok a harmadik országok, amelyekből a blokk importál, valamint az üzleti szektor egy része panaszkodott az ellenőrzés elvégzéséhez szükséges költségek és bürokratikus kérdések miatt, ezért az Európai Bizottság azt javasolta, hogy a december 30-ra tervezett hatálybalépést egy évvel halasszák el.
A 27 állam kormányai zöld utat adtak a javaslatnak, azonban amikor az Európai Parlament november 14-én szavazásra bocsátotta a halasztással kapcsolatos kérdést, politikai feszültség robbant ki.
A jobbközép Európai Néppárt, szövetségeseivel karöltve, kihasználta az alkalmat, hogy olyan módosításokat terjesszen elő, melyek célja a jogszabály gyengítése és egy új, ellenőrzésektől mentes "kockázatmentes" országok kategória létrehozása. Ez az elképzelés erőteljes ellenállást váltott ki a kritikusan érintett ipari szektorok részéről, míg néhány multinacionális vállalat a törvény sürgős bevezetését sürgette.
Az új törvényhez való alkalmazkodás következtében bizonyos termékek ára emelkedhet. Az Euronews által megkérdezett madridi és budapesti lakosok körében egyesek úgy tűnik, hogy érzékenyen fogadják ezt a kompromisszumot a környezet védelme és a bolti vásárlások során történő magasabb kiadások között.
"Teljesen megértem, hogy egy nagycsalád számára kihívást jelenthet ezeket a szempontokat figyelembe venni, de ha lehetőséged van rá, és anyagilag meg tudod oldani, úgy vélem, érdemes lenne lépéseket tenned" - osztotta meg véleményét egy madridi lakos. "A bolygónk megóvása érdekében hajlandó lennék elviselni egy kis inflációt is" - tette hozzá egy budapesti interjúalany.
Anna Cavazzini, az Európai Parlament Belső Piaci és Fogyasztóvédelmi Bizottságának elnöke szerint a törvény veszélyezteti az EU mint politikai döntéshozó hitelességét.
"A vállalatok készülnek, az állampolgárok is, és hirtelen azt mondjuk, hogy gyengíteni akarjuk a törvényt, vagy ismét elhalasztjuk. Természetesen a folyamat elején alkalmazkodnunk kell, de aztán egyértelmű lesz az ellátási lánc, és a vállalatok könnyen betarthatják a törvényt" - mondta Cavazzini, a német zöldek európai parlamenti képviselője.
A jogszabály új változatát most az Európai Bizottsággal, a tagállamokat képviselő Európai Tanáccsal és az Európai Parlamenttel kell majd intézményi egyeztetéseken megvitatni.
Gregoire Lory, aki az Euronews jogalkotási eseményeit figyelemmel kíséri, elmondta, hogy bizonyos politikai csoportok, mint a szociáldemokraták és a zöldek, arra szólították fel az Európai Bizottságot, hogy vonja vissza a végrehajtás halasztására vonatkozó javaslatát.
Az európai fogyasztásunk állítólag a globális erdőirtás 10%-át jelenti. De milyen ütemben kellene előre lépnünk ahhoz, hogy ezt a trendet megfordítsuk? Valóban készen állunk arra, hogy vállaljuk a szükséges áldozatokat a fenntarthatóság érdekében?