Ezek a két budapesti kiállítás nyerte el az Év Kiállítása 2024 elismeréseit.


A Pulszky Társaság által 2010-ben életre hívott kitüntetés évente kerül átadásra, és célja a muzeális intézmények kiállításainak innovációs szellemét, a közönséggel való interakció és kommunikáció terén nyújtott teljesítményét, tudományos megalapozottságát, valamint kreatív megközelítéseit elismerni. A díjátadó ünnepséget egy szakmai konferencia követi, melynek témája: Műhelyek, alkotók és találkozások - múzeumi kiállítások és élő hagyomány.

2024-ben a választás igencsak kihívásokkal teli volt, hiszen a zsűrinek még soha nem kellett ennyi jelölt közül döntenie. A 10 millió forintot meg nem haladó kategóriában 9 pályázat érkezett, míg a 10 millió forintot meghaladó kategóriában 19 pályázó mutatta be projektjét. A bírálóbizottság alapos mérlegelése után végül 19 pályázó került a második fordulóba. (A zsűri tagjairól és a pályázókról részletes információt itt találhattok, a jelöltek kiállításait pedig a Magyar Múzeumok "Az év kiállítása" rovatában ismerhetitek meg.)

A 10 millió forint alatti költségvetésű kategóriában az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet a Bűvészinasok című kiállítása tűnt ki. Az Astra Bábegyüttes, amely immár 70 éve varázsol el bennünket, valamint a 30 éves Maszk Bábszínház közös tárlata, amely a bábművészet népszerűsítésére irányul, szenvedéllyel, elkötelezettséggel és kreativitással valósult meg. E magas színvonalú időszaki kiállításnak köszönhetően elnyerték az Év Kiállítása 2024 díját.

A 10 millió forintos bekerülési költség feletti kategóriában az Év Kiállítása 2024 díjat a Magyar Nemzeti Múzeum nyerte el a Magyar menyasszony című tárlatával. Ez a figyelemre méltó időszaki kiállítás mesterien ötvözte a magyar történelem, a közelmúlt és a jelen elemeit, lehetővé téve a múzeumi gyűjtemények és a modern közösségi gyűjtés harmonikus egyesítését egy elegáns és kifinomult kiállítás keretein belül.

A Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum, a „Szecesszió, Art Deco, Népművészet - Női lélek, népi formák” című időszaki tárlatának köszönhetően dicséretben részesült. Hasonló elismerést kapott a Szabadtéri Néprajzi Múzeum is, amely a „Kockaház. Lakóház, életforma és annak reprezentációja a Kádár-korban” című kiállításával hívta fel magára a figyelmet. A debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ a „Hanyas vagy?” című tárlatával, amely a generációk közti kulturális és művészeti párbeszédet ösztönzi, szintén elismerésben részesült. Végül, a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum az „Újratöltve” című állandó néprajzi kiállításáért kapott dicsérő oklevelet.

Related posts