Készen állsz a fejtrágyázásra? Itt az idő, hogy a növényeid megkapják a szükséges tápanyagokat!


Február 1-jén kezdődik az őszi kalászosok fejtrágyázása, ami fontos lépés a növények egészséges fejlődése érdekében. A nitrátérzékeny területeken viszont a többi szántóföldi növény esetében a nitrogén kijuttatását február 15-től lehet megkezdeni. Érdemes figyelemmel kísérni a határidőket a megfelelő tápanyagellátás biztosítása érdekében.

Nyilvánvaló, hogy növényeink számára az ammónia és a nitrát a legfontosabb nitrogénforrások, amelyeket a gyökereiken keresztül a leggyorsabban képesek felvenni. Vizsgáljuk meg részletesebben, hogyan használják fel a növények ezeket a vegyületeket a létfontosságú életfolyamataik során.

A kémhatás szempontjából mindkét anyag felvétele jelentős hatással van a talaj kémiai egyensúlyára. Míg a nitrát enyhe lúgosságot hoz létre, addig az ammónia erőteljes savanyító hatással bír. A talajoldatban található nitrát (NO) egy része először ammóniává (NH) alakul, amely, mivel mérgező, azonnal aminosavakká és amidokká transzformálódik. Ez a jelenség a gyökérzónában zajlik, ahol az aminosavak, például glutamin formájában, szerves nitrogénként vándorolnak a hajtásokba.

Ezeket a megállapításokat figyelembe véve, kijelenthetjük, hogy a növény számára előnyösebb lenne kizárólag az ammónia formájú tápanyaghasználat. Ugyanakkor, a savanyú pH irányú eltolódás nem kedvező sem a növény, sem pedig a talajoldat szempontjából.

A megmaradt nitrát, amely a gyökérben nem alakult át ammóniává, a hajtásokba transzportálódik, és a vakuólumokban, vagyis a sejtnedvüregben halmozódik fel. Itt a negatív töltés kiegyensúlyozásához káliumionok gyűlnek össze (Dr. Bratek, 2013; A növényi anyagcsere élettana).

A TIMAC AGRO nem először alkalmaz olyan szerves vegyületet, amely jobb tápelem-hasznosulást és könnyebb tápelem-mobilizációt tesz lehetővé. A SULFAMMO fejtrágya termékeinkben található N-PROCESS biostimulátor egy olyan szerves védőhálót tartalmaz, amely az eltérő molekulaméretre alapozva biztosítja a folyamatos nitrogénellátást.

A lyukacsos felépítésű védőhálóban ammónia- és karbamidmolekulák rejtőznek. A méretbeli eltérések miatt először a kisebb méretű ammónia tudja elhagyni a hálót, míg a nagyobb és bonyolultabb karbamidnak először egy hidrolitikus folyamaton kell átmennie, hogy végül ammónia formájában távozhasson.

A hidrolízis folyamata ebben a mesterséges környezetben lassabb és kiegyenlítettebb ütemben zajlik, mint a természetes körülmények között. Ennek következményeként a termék hatásmechanizmusa egy sokkal elnyújtottabb nitrogén hasznosulási görbével írható le.

A biostimulátor egyik fontos összetevője az indol származékok, amelyek elősegítik a nitrit- és nitrát-reduktáz enzimek szintézisét. Ennek a folyamatnak köszönhetően a növény hatékonyan tudja hasznosítani a felszabaduló nitrogént az aktuális életciklusa során. Legyen szó intenzív hajtásnövekedésről, a termés mennyiségének növeléséről vagy a termésérés támogatásáról, ez a mechanizmus kulcsszerepet játszik a növény fejlődésében.

Békés vármegyében végzett 2024-es referenciaeredmények alapján megfigyeltük, hogy a kontroll technológiához képest, ahol összesen 500 kg/ha mészammon-salétrom (MAS) nitrogén műtrágyát alkalmaztak, a TIMAC AGRO technológiával végzett kísérlet, amelyben 300 kg/ha MAS és 100 kg/ha SULFAMMO 23 N-PROCESS került kijuttatásra, jelentősen magasabb össztermést produkált őszi búzában.

Pest vármegyében, a 2023-as őszi búza referencia eredményei figyelemre méltó eltéréseket mutattak a második fejtrágyázás után. A 200 kg/ha ammónium-szulfát alkalmazásához képest a TIMAC AGRO 200 kg/ha SULFAMMO 23 N-PROCESS terméke nem csupán látványosabb eredményeket produkált, hanem a gazda számára is egyértelműen meggyőző volt. A TIMAC-os táblán a termés 1,6 t/ha-ral magasabb volt, ami jól tükrözi a termék hatékonyságát és előnyös tulajdonságait.

Az intenzív tavaszi növekedést még inkább elősegíthetjük, így növelve a terméspotenciálunkat az InFolen folyékony, biostimuláló nitrogén lombtrágyánkkal. Ez a kiváló minőségű termék közvetlenül a TIMAC AGRO központi kutató laboratóriumából származik, és hazánkban 2024-ben debütál.

A lombtrágya formájában kijuttatott nitrogén előnye, hogy a levélen keresztül felszívódva, gyors segítséget jelenthet a kritikus időszakokban, illetve tápanyagigényesebb fejlődési fázisokban.

A lombtrágya alkalmazása során az egyik legjelentősebb kihívás, hogy a permetlé nem mindig tapad optimálisan a levél felületéhez. Ennek következtében a tápanyagok könnyen lecsúszhatnak, és így nem érik el a kívánt hatást.

Az InFolen termék különleges alacsony felületi feszültsége révén javítja a tapadást, míg a megnövekedett levélborítottságának köszönhetően akár 30%-kal több sztóma képes részt venni a hatóanyag felszívódásában, ezáltal jelentősen csökkentve az elillanási veszteségeket.

Ahogy a növények öregednek, a levélen található viaszos kutikula réteg egyre vastagabbá válik, ami fokozza a sztómákon keresztül történő tápanyagfelvétel fontosságát. A sztómák nyitásának és zárásának folyamata elsősorban a fotoszintézishez, másodsorban pedig a hormonális szabályozáshoz kapcsolódik. A záródásért az abszcizinsav (ABA) felel, míg a citokinin a sztómák megnyitásáért van felelős.

Az InFolen citokinin tartalmának köszönhetően a levél felületére juttatva serkenti a sztómák nyitását, ami lehetővé teszi, hogy a kijuttatott nitrogén 50%-a mindössze 2 órán belül beépüljön a növénybe. Ez a jelenség nemcsak a nitrogén hatékony felvételét segíti elő, hanem támogatja a többi tápanyag és növényvédő szer optimális hasznosulását is.

Az InFolen nem csupán támogatja a nitrogén átalakításáért felelős enzimek termelődését, hanem felgyorsítja az N-beépülési és mobilizációs folyamatokat is. Ez a dinamikus nitrogén átalakulás és szállítás biztosítja a N-pumpa optimális működését, amely a gyökérzeten keresztül végzi a tápanyagok felvételét és elosztását. E gyors átalakulás révén a levelek nitráttartalma is jelentősen csökken.

Az InFolen hatékony megoldás a termésmennyiség fokozására és termésminőség javítására minden szántóföldi növénykultúra esetében, de váratlan stresszhelyzetekben is segítséget nyújthat a gyorsabb regenerációban.

Ezt bizonyítja a lenti képen látható, megperzselt őszi búza állomány gyors kizöldülése is. 2024 áprilisában, Somogy vármegyében szaktanácsoló kollégánk által készített referencia fotón jól kivehető a perzselés következtében kisárguló állomány, amely nagyon szépen kinőtte a tünetet két hét alatt, 15 l/ha InFolen kijuttatása után.

A TIMAC AGRO elkötelezett a fenntartható és jövedelmező nitrogénmenedzsment mellett, függetlenül attól, hogy szilárd vagy folyékony nitrogénformákról van szó. Célunk, hogy innovatív tápanyag-utánpótlási megoldásainkkal támogassuk leendő és jövendőbeli partnereinket a hatékonyabb gazdálkodás érdekében.

Related posts