A Financial Times szerint Trump második mandátuma során a hatalom kontrolláló mechanizmusai és ellenőrző rendszerei olyan kihívásokkal néznek majd szembe, mint eddig soha.


Egy brit lap értékelése szerint Trump mostani beiktatási beszéde derűsebb hangvételű volt, mint nyolc évvel ezelőtt, amikor a nyomor, a bűnözés és a rozsdás üzemek képeit festette elénk disztópiájában, miközben vérontásra is utalt. Azonban a szavak mögött ezúttal is ott rejtőzött a bosszúvágy és a sértettség, valamint egyfajta személyes küldetés érzete, hiszen hihetetlen módon újra megtalálta helyét a politikai színtéren.

Megszívlelendő tanulságként kínálkozik, hogy ígéretei ezúttal még súlyosabb következményekkel, nagyobb rombolással járnak, mint az első 4 évben. Ami elhangzott, abban volt egyrészt hangzatos retorika, másrészt viszont ócsárolta a "radikális és korrupt elitet", amely elvette a hatalmat és a gazdagságot a polgároktól, meg hogy az előző kormányzat még a legegyszerűbb válságot is képtelen volt kezelni - írja a Financial Times.

Kifejtette, hogy számára az igazságszolgáltatás nem egy eszköz, amivel manipulálni lehet, utalva ezzel arra, hogy véleménye szerint a Biden-adminisztráció jogi eszközöket alkalmazott ellene. Ugyanakkor most az ellenfelei számára félelmetes lehet a gondolat, hogy esetleg az ügyészséget és a bíróságokat a számla rendezésére kívánja majd felhasználni.

Ez alkalommal nem merült fel a Grönland megszállásának ötlete, és Kanada USA-hoz csatolása sem került napirendre, de a kijelentése, miszerint visszaszerzi a Panama-csatornát, mind a szövetségeseket, mind az ellenfeleket jogos aggodalommal tölti el.

A politikus előző időszaka során némileg visszafogottan mozgott, mivel nem tudta kiismerni magát a washingtoni hatalmi játszmák bonyolult hálójában. Ráadásul az általa választott tanácsadók között akadtak józanabb elméjű egyének is, akik próbálták kordában tartani a túlzott ambícióit. Ennek ellenére bőven akadt olyan döntése, amelynek komoly következményei lettek.

Related posts