Így viszonyulunk mi, magyarok a gyermekkori álmainkhoz: sokszor nosztalgiával tekintünk vissza azokra az időkre, amikor a határainkat csak a képzelet szabta meg. Az álmok világában minden lehetségesnek tűnt, és a felnőtté válás során sokan elveszítettük e


Az utazás, a vagyonszerzés, a karrierépítés és a hobbik felfedezése mindannyiunk álmaiban fontos szerepet játszik. Sok magyar szívében élnek olyan vágyak, amelyeket szeretnének megvalósítani az elkövetkező évek során. A világ megismerése, új kultúrák felfedezése, anyagi függetlenség elérése, szakmai előrejutás, és a szenvedélyek követése mind hozzájárulnak a boldog és teljes élethez. Az emberek az élet különböző területein keresik a lehetőségeket, hogy egyedivé tegyék saját történetüket.

Az év végén sokan úgy érzik, hogy elérkezett az idő a lezárásokra és az új kezdetekre. Ekkor gyakran számot vetnek az elmúlt év tapasztalataival, és új elképzelésekkel, célokkal készülnek az előttük álló időszakra. Ez a felfrissülés nemcsak a célkitűzésről szól, hanem arról is, hogy a jövő felé egy új szemlélettel lépjenek, hogy közelebb kerüljenek álmaik megvalósításához.

Az álmok és vágyak rendkívül sokszínűek lehetnek: míg egyesek a nyugalmas, kiegyensúlyozott életet keresik, mások a kalandokat, a sikereket vagy éppen a világ felfedezését tűzik ki célul. Ezt támasztja alá a Yettel legújabb, a 16-69 éves korosztályra kiterjedő reprezentatív kutatása. A mobilszolgáltató a 'Mi Vagyunk Azahriah' című film köré építve vizsgálta a jelenlegi és gyermekkori álmokat. Az eredmények között szerepel, hogy a húszas éveikben járó fiatalok közül minden tizedik álmodik a hírnévről.

A film kapcsán végzett kutatás rávilágít, hogy az emberek körében a legelterjedtebb vágyak közé az utazás iránti vágy tartozik, amelyet a válaszadók 48%-a említett. Ezt követik a pénzügyi célok, amelyek 41%-ot képviselnek, míg a munka és a hobbi terén tervezett álmok egyaránt 28%-kal állnak a dobogón. Érdekes megfigyelni, hogy minden tizedik fiatal, aki a húszas éveit éli, a hírnévről álmodozik. A válaszadók többsége rövid távon, 1-5 éven belül szeretné megvalósítani vágyaikat, és csupán 5%-uk nyilatkozott úgy, hogy jelenleg nincs olyan álma, amelyet a jövőben szeretne elérni.

A válaszadóknál a gyerekkori álmok tekintetében is a karrier és az utazás köszön vissza legerősebben (37 és 35%), illetve mellettük még a párkapcsolat területét említették a legtöbben (27%). A vagyonszerzést csupán 23%-uk jelölte gyerekkori vágyként, a jelenlegi 41%-hoz képest.

A felmérések szerint minden tizedik ember, aki valamilyen vágyat dédelgetett, úgy érzi, sikerült megvalósítania gyerekkori álmait. Érdekes, hogy a válaszadók több mint fele arról számolt be, hogy több álma is teljesült. Mindössze 14% nyilatkozott úgy, hogy nem teljesítette egyetlen vágyát sem. További figyelemre méltó adat, hogy a fiatalabb generációk – különösen a 16-19 évesek – hírnévre való vágyakozása sokkal erősebb, mint az idősebbeké: ebben a korcsoportban a vágyakozók aránya 41%, míg a 20-29 évesek között ez 20%, és a felnőtt korosztályban csupán 5-15% között mozog.

A magyar lakosság 67%-ának létezik egy olyan régi álma, amelyet bánattal néz vissza, mert nem tudta megvalósítani. A legtöbben anyagi nehézségek miatt maradtak el a céljaiktól (63%), míg sokan családi kötelezettségeik és egyéb korlátok miatt nem tudták véghezvinni álmaikat (30%). Ezen kívül a válaszadók körülbelül negyede arról számolt be, hogy az idő múlásával más irányt választott az életében.

Vágyaink és céljaink képezik az életünk motorját, mivel egy örömteli vagy értelmes cél elérése képes energiát adni mindennapjainkhoz, és inspirálni minket a kihívások leküzdésében. Ezzel szemben, ha elveszítjük az értelmet az életünkben, az fokozatosan egy mély, egzisztenciális szorongást idézhet elő, amely képes megnehezíteni a mindennapi létezésünket.

"Mindemellett látható a kutatásból, hogy az egyes életszakaszainkban jellemzően eltérőek a törekvéseink, és sokat tanulhatunk önmagunkról, ha ezekre tudatosan tekintünk" - mondta el Dienes Angéla pszichológus.

Gyakran tapasztalom, hogy bizonyos vágyak és célok az életünk során formálódnak meg, és csalódást okoznak, amikor nem valósulnak meg. Ugyanakkor, ha alaposan átgondoljuk, milyen következményekkel járnának ezek a célok, és pontosan megfogalmazzuk az elvárásainkat, lehet, hogy rájövünk: a várt beteljesülés-érzés nem is biztos, hogy elérhető lenne. Fontos, hogy az életünk aktuális szakaszához és érzelmi állapotunkhoz illeszkedő célokat tűzzünk ki, de emellett elengedhetetlen, hogy megadjuk magunknak a lehetőséget az elmaradt álmok gyászolására is. Ezek helyett új, reálisabb, akár kisebb célokat is kitűzhetünk, amelyek jobban illeszkednek a képességeinkhez és elérhetőségeinkhez, így folyamatosan új inspirációt nyújtanak számunkra.

A szakértő hozzátette, hogy mások sikertörténetei gyakran inspirációként szolgálhatnak számunkra, emlékeztetve, hogy kitartással a saját álmaink is elérhetővé válhatnak. A kutatásból az is kiderült, hogy a magyarok több mint fele inspirálónak találja mások sikertörténetét.

Related posts