Az ipar egy nehéz időszakon van túl, tele kihívásokkal és megpróbáltatásokkal.

Az ipar 2024-es évzárása nem éppen fényesre sikerült: decemberben a termelési volumen 1,8%-kal elmaradt az előző havi értékektől, ami azt jelzi, hogy az utolsó fél évben csupán egy alkalommal tudott a szektor bővülést elkönyvelni. Az éves szintű visszaesés, naptárhatással kiigazítva, 6,4%-ot mutatott.
Az előzetes statisztikák múlt héten közzétett adatai alapján megállapítottuk, hogy az exportpiacaink gyengélkedése jelentős szerepet játszik a gazdasági visszaesésünkben. Számos kereskedelmi partnerünk, mint például Németország és Ausztria, tavalyi gazdasági teljesítménye csökkent, ami a kereslet általános visszaeséséhez vezetett. Emellett a hazai ipari szerkezetünk, amely főként a járműgyártásra összpontosít, nem kedvezett a helyzetnek, mivel a német autóipar versenyképessége csökkent, és az elektromos autókra való átállás is akadozik.
A mai részletes adatok látványosan igazolják a fentieket, hiszen decemberben a jármű- és a villamos berendezés ágazat (ide tartozik az akkumulátorgyártás) teljesítménye is tovább esett.
Utóbbi különösen látványosan visszafogta a termelését az ünnepekkel terhelt utolsó hónapban.
Ahogy az alábbi grafikon is szemlélteti, szinte valamennyi iparág szenved a gyenge gazdasági környezettől. Azok az ágazatok, amelyek mégis növekedésnek indultak, nem annyira az erős gazdasági fellendülésnek, hanem inkább a statisztikai hatásoknak köszönhetik a javuló teljesítményüket. Például az élelmiszeripar, a papíripar, valamint a gumi-, műanyag- és vegyipar területén tapasztalt növekedés csupán a 2023-as drámai visszaesés egy elenyésző korrekciójának tekinthető.
2024-re vonatkozóan az ipari termelés volumene 3,9%-kal csökkent az előző évhez képest. Ez a tendencia azt jelzi, hogy a szektor immár második éve folyamatosan zsugorodik, ami a rendszerváltozás óta példátlan helyzetet teremt. Ráadásul az ipar szenvedésének mértékét jól tükrözi, hogy a két egymást követő év teljesítményromlása az utóbbi időszakban csak a 2009-es pénzügyi válság idején mutatott nagyobb arányú visszaesést.
További részletek hamarosan.