Gyilkosság, energiakitörés, vagy a természetfeletti? A spontán emberi égés rejtélye | ma7.sk A titokzatos jelenségek világa mindig is vonzotta az emberek figyelmét, és a spontán emberi égés esetei különösen izgalmas rejtélyek. Mi állhat a háttérben: egy


Századok óta, sőt, talán még annál is régebben foglalkoztatja az emberiséget, és a megmagyarázhatatlan jelenségek kutatóit a spontán emberi égés (vagy más néven spontán emberi öngyulladás, SHC) rejtélyes és félelmetes esete. A tudományos közösség gyakran kétségbe vonja a jelenség spontán voltát, ám a tények makacsul azt mutatják, hogy a dokumentált esetekre mindeddig nem születtek hiteles magyarázatok. Sőt, a létező elméletek gyakran több kérdést vetnek fel, mint amennyi választ adnak, így továbbra is izgalmas talány marad ez a különös jelenség.

A spontán emberi égés jelensége olyan rejtélyes eseteket foglal magában, amikor egy élő ember teste külső beavatkozás nélkül, látszólag magától gyullad lángra. Ezek a jelenségek általában tragikus véget érnek, mivel a lángok szinte azonnal hamuvá égetik az áldozatot, gyakran megmagyarázhatatlanul magas hőmérséklet mellett. Érdekes, hogy a dokumentált esetek többségében a tűz keletkezésének oka sosem derül ki, sőt, az áldozatok környezete – például a szék, amelyben ültek, vagy az ágy, amelyen feküdtek – érintetlen marad. Még a ruházatuk is sokszor ép marad, még akkor is, ha néhány centiméterre tőlük a végtagjaik csontjai hamuvá égnek. Ez a paradoxon a jelenség egyik legijesztőbb aspektusa, és az emberi természetre gyakorolt hatása rendkívül mélyen megérinti azokat, akik találkoznak e rejtélyekkel.

A jelenség, amelyről szó van, először az ókori római irodalomban bukkant fel, és a történelem során számos érdekes esettel gazdagodott. Az első hiteles feljegyzés 1731-ből származik, amikor is Cesena grófnője tragikus körülmények között vesztette életét Itáliában. Azóta eltelt közel három évszázad alatt több mint kétszáz, spontán emberi égésről szóló esetet dokumentáltak a világ különböző részein, bár a valós szám valószínűleg ennél is magasabb lehet. A részletesen nyilvántartott esetek száma meghaladja a százat, ezek közül sok a 20. században, de találunk 21. századi példákat is. Ez a rémisztő jelenség nem csupán a tudományt, hanem a művészeteket is inspirálta; Charles Dickens az „Örökösök” című művében említi, emellett Nyikolaj V. Gogol, Herman Melville és Mark Twain is felfedezte a téma hátborzongató mélységeit.

Mary Carpenter brit nő halála különös körülmények között zajlott le, hiszen 1938-ban, egy hajóúton részvétele alatt, ismeretlen okból teste lángra kapott és néhány perc leforgása alatt hamuvá égett. Az ilyen rejtélyes esetek közé tartozik Mary Reeser tragédiája is, aki egy 67 éves floridai özvegyasszony volt. 1951-ben szomszédja rátalált, miután felfigyelt a tűz nyomaira. A nő holttestét a fotelben ülve, teljesen összeégett állapotban találták meg, míg a szoba többi bútora érintetlen maradt. 2010-ben Írországban egy újabb hasonló eset történt, amikor egy 76 éves férfi, Michael Faherty, a nappalijában hunyt el. A vizsgálat itt is megerősítette, hogy nem találtak bűncselekményre utaló nyomokat, sem pedig olyan anyagokat, amelyek az égést elősegíthették volna.

A félelmetes és titokzatos jelenség lehetséges okairól rengeteg elmélet született, a természetfeletti beavatkozásra építettektől kezdve a tudományos magyarázatokig. Mégis, egyik hipotézis sem nyert végleges bizonyítást. A múltban – érthető okokból – a vallásos magyarázatok domináltak, és nem ritkán a mennyei akarat megnyilvánulásaként, vagy a bűnösök megbüntetésének formájaként értelmezték az eseményeket, akár csak egy villámcsapás erejével.

A tudományos megoldást kereső elméletek sorában említhető még egy tűzoltó teóriája, amely szerint egy eddig ismeretlen kémiai reakció során a szervezetben lévő víz oxigénre és hidrogénre bomlik, és a hidrogén égése okozza a heves tüzet. Ilyen kémiai reakció viszont egyelőre nem ismert. Olyan elmélet is akad, amely szerint az emberi öngyulladás hátterében, eddig ismeretlen eredetű energiakitörés vagy a szervezetben lévő alkohol, esetleg felgyülemlő metán állhat, ám ezek a teóriák sem bizonyítottak, ráadásul nem is magyaráznák meg a leírt esetek egyes körülményeit. Legfőképpen azt nem, hogy miképpen éghet el percek alatt az emberi test a csontokkal együtt, miközben erre egy közel ezer fokon működő krematóriumban egy-két órára van szükség, nem beszélve arról, hogy a tűz környezetében lévő tárgyak nem is károsodnak.

Related posts