A kockázatvállalásra hajlamos befektetők itt öntik el a tőkét, és még a magas költségek sem tántorítják el őket a lehetőségeik kiaknázásától.


A félig likvid alapok piaca 2022 végéhez képest 60%-os növekedést mutatott, elérve a 350 milliárd dollárt. Ezt a robbanásszerű fejlődést elsősorban a tehetős amerikai lakossági befektetők magánhitelezési piacra való belépésének tulajdonítják - számolt be erről a Bloomberg. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a magánhitelalapok kockázatos befektetéseket jelentenek, amelyeket magas költségek terhelnek, és nem mindig teljesítik a hozammal kapcsolatos elvárásokat.

A befektetők új lehetőségeket keresnek, és a Morningstar friss jelentése alapján a gazdag amerikai magánszemélyek belépése következtében a félig likvid alapok piaca már elérte a 350 milliárd dollárt, ami körülbelül 120 000 milliárd forintnak felel meg. A félig likvid alapok sajátossága, hogy a befektetők nem tudják napi szinten tranzaktálni a befektetéseiket; a vásárlásra és eladásra általában csak negyedévente van lehetőség. Ez a jelentős növekedés 2022 végéhez képest 60%-os emelkedést tükröz.

A magánhitelalapok népszerűsége ellenére jelentős hátránnyal kell szembenézniük a befektetőknek: a költségek. A Morningstar elemzése rámutat, hogy a félig likvid alapok esetében a díjak akár háromszorosa is lehet a hagyományos részvény- és kötvényalapoknak, ami komoly anyagi terhet róhat a befektetőkre.

A félig likvid alapok éves költségterhelése átlagosan 3,16%-ot tesz ki, míg az aktívan kezelt befektetési alapok és ETF-ek esetében ez az arány csupán 0,97%.

A magánhitelezés mára túlnőtt az ingatlan- és infrastruktúra-befektetéseken a félig likvid alapok körében: 2024 végén már 188 milliárd dollárt kezeltek ezen az eszközosztályon belül, szemben a két évvel korábbi 75 milliárddal.

Jelenleg a Blackstone, a Cliffwater, a Blue Owl Capital, az Apollo Global Management és az HPS Investment Partners (utóbbi épp a BlackRock érdeklődésének középpontjában áll) irányítják a legfontosabb félig likvid magánhitelalapokat a lakossági piacon, összesen meghaladóan 100 milliárd dolláros értékben.

"A tőkebeáramlás annak köszönhető, hogy a befektetők magasabb és látszólag stabilabb hozamot keresnek a privát piacokon a nyilvános részvényekhez és kötvényekhez képest. Ugyanakkor ezek az alapok jelentős kockázatokat is hordoznak, még ha a hozamok kevésbé volatilisnek tűnnek is" - állítják a Morningstar elemzői.

A piaci környezet folyamatos változása miatt a Morningstar friss és innovatív kockázati és volatilitási elemzőeszközöket vezetett be, amelyek célja, hogy támogassák a pénzügyi tanácsadókat a magánpiaci befektetések alapos értékelésében. A cég kiemeli, hogy még mindig kérdéses, vajon a befektetők valóban jelentős többlethozamra tehetnek-e szert a félig likvid eszközökbe történő befektetések révén, mivel a magántőke és kockázati tőke alapok többsége eddigi működése során nem tudta meghaladni az S&P 500 index teljesítményét. A félig likvid magánhitel-alapok viszont kedvezőbb eredményeket produkáltak, ám teljesítményüket némileg befolyásolhatja a tőkeáttétel alkalmazása.

"Valószínű, hogy nem mindenki végezte el a szükséges számításokat ahhoz, hogy teljes mértékben megértse és értékelje a helyzetet" - nyilatkozta Kunal Kapoor, a Morningstar vezérigazgatója. Hozzátette, hogy hiányzik egy közös nyelvezet, amely lehetővé tenné az összehasonlításokat. Emellett a díjak nyilvánosságra hozatala és a portfóliómenedzserek juttatási csomagja is átláthatatlan marad.

A magánhitelalapok térnyerése egy izgalmas téma, amelyről részletesen beszámoltunk egy korábbi írásunkban.

A címlap képének illusztrációs szerepe van. A címlapkép forrása: Getty Images.

A jelen dokumentum nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a következő jogi információk részletesen tárgyalják a vonatkozó feltételeket.

Related posts