Itt a figyelmeztetés Donald Trump számára: Elon Musk embert juttatna a Marsra, de ez a célja még a legmerészebb vállalásainál is nagyobb kihívás!


A világ leggazdagabb embere, Elon Musk, hetekig tartó spekulációk után május 30-án végleg elbúcsúzott a Trump-adminisztrációtól, valamint a vele járó, általa gyakorlatilag irányított kormányzati hatékonysági hivatal (DOGE) irányításától. Bár korábban ritkán, de előfordult, hogy "első haverként" bírálta az amerikai elnököt, Donald Trump és Musk között június elején hatalmas konfliktus robbant ki a közösségi médiában. A nézeteltérés középpontjában Trump "egyetlen nagy, gyönyörű" törvénycsomagja állt, amely a következő 10 évben több ezermilliárd dollárral növelheti a költségvetési hiányt; azonban Musk részéről más sérelmek is feszülhettek a háttérben. Miután Trump pénteken aláírta a törvényt, Musk, aki a Fehér Házból való távozás után egy hónappal érvényesítette ígéretét, bejelentette, hogy új politikai erőt kíván létrehozni Amerika Párt néven, elhatározva, hogy saját vagyonát nem republikánus jelöltek kampányába fekteti. De kik is csatlakozhatnak Musk új kezdeményezéséhez? Milyen ideológia és program állhat mögötte, és vajon mennyire lesz életképes ez a törekvés? Egy dolog biztos: ehhez képest még a Mars kolonizálása és az emberi életre való alkalmassá tétele is könnyed játéknak tűnhet.

Korábban már említettük, hogy Elon Musk viszonylag újonnan csatlakozott az amerikai jobboldali politikai színtérhez, ahol hamarosan prominens szereplővé vált. Miután 2002-ben állampolgárságot nyert az Egyesült Államokban, ő maga is elárulta, hogy korábban demokrata elnökjelöltekre, például Barack Obamára és Hillary Clintonra szavazott. Érdekes módon még 2020-ban is Joe Biden mellett állt ki szavazatával.

Sajtóhírek szerint valami jelentős fordulat állhatott be a Tesla alapítójának életében, amelynek következtében végleg elhatározta, hogy elvágja magát a demokratáktól.

Hiába volt övé a piacvezető villanyautómárka az egyesült államokban, 2021 augusztusában a Biden-adminisztráció nem hívta meg muskot a fehér házban rendezett elektromosautó-csúcsra,

attól félve, hogy a United Auto Workers (UAW) nevű szakszervezet nem nézné jó szemmel a munkások jogaival hadilábon álló vezérigazgató jelenlétét. (Mint emlékezetes, Trump egy Muskkal X-en folytatott tavaly nyári beszélgetés alkalmával elismerően beszélt arról, hogy az üzletember állítólag kirúgta a sztrájkra készülő munkavállalóit. A dél-afrikai születésű milliárdos egyébként ekkor dobta be egy kormányzati hatékonyságért felelős hivatal ötletét is Trumpnak.)

A magát korábban pártfüggetlennek és centristának valló Musk látszólagos jobboldali fordulatához bizonyára a Twitter 2022-es megvásárlása is hozzájárult, mely X-szé történő átalakítása során a szólásszabadságot tűzte zászlajára: lazított a moderálási szabályokon és visszaállította Donald Trump 2021. január 6. után, a Capitolium ostromával összefüggésben felfüggesztett fiókját, és ezzel széles körben kivívta a jobboldal dicséretét. Mindeközben a koronavírus és a "woke" politikai korrektség kapcsán cenzúrával vádolt Biden-adminisztráció több hatósági vizsgálatot indított Musk cégei ellen, ezzel még inkább elidegenítve a SpaceX tulaját.

Az "oldalváltásnak" azonban egy személyes szála is felsejlik. A Nyugat demográfiai válságát szívén viselő Musk három anyától született legalább 14 gyermekének egyike ugyanis 2022-ben közölte, hogy transznemű, majd nemet, illetve kereszt- és vezetéknevet változtatott, apjától teljes mértékben elhatárolódva. Musk minderre úgy reagált,

Musk demokrata politikai nézeteiből való kiábrándulása azonban nem jelzi, hogy a Trump-pal való kapcsolata - már az idei június előtt is - zökkenőmentes lett volna.

Trump első elnöki ciklusában a technológiai mogul kritikát fogalmazott meg a muszlim országokat érintő beutazási tilalom és a párizsi klímaegyezmény felmondása kapcsán. Később Trump "megélhetési szélhámosnak" titulálta Muskot, miután állítólag zárt ajtók mögött ellentmondott önmagának, és azt állította, hogy szavazott Trumpra. Musk 2022-ben reagált a helyzetre, kijelentve, hogy a republikánus politikusnak ideje lemondania, hiszen túl koros ahhoz, hogy elnök legyen. Trump válaszul megjegyezte, hogy ha akarta volna, Musk akár térden csúszva is könyöröghetett volna neki az Ovális Irodában a kormányzati támogatásokért. (Egyébként Musk cégei 2024-re közel 100 szerződés keretében 3 milliárd dollárnyi állami megbízásra számíthattak.)

2022-ben Elon Musk bejelentette, hogy a republikánus elnökjelölti előválasztáson Trump helyett a floridai kormányzó, Ron DeSantis mellett tette le a voksát, akinek kampányát 10 millió dollárral támogatta. Azonban DeSantis már a legelső online eseményén komoly nehézségekkel szembesült: a Muskkal közösen szervezett, X-en közvetített interjú során számos technikai hiba hátráltatta a beszélgetést, ami nem éppen a platform tulajdonosának hírnevét öregbítette.

A DeSantis-kampány kudarcát követően Elon Musk, a hírek szerint, 2024-re egyre közelebb került Donald Trumphoz, és a volt ingatlanmágnás újraválasztásának támogatására kezdett szervezkedni. Az America PAC nevű kampányszervezet keretein belül körülbelül 280 millió dollárt, ami közel 100 milliárd forintnak felel meg, ajánlott fel Trump kampányának. Júliusban, a pennsylvaniai merényletkísérlet hátterében, nyilvánosan is a régi-új elnök mellett tette le a voksát.

A páros összefonódása a politikai színtéren igazán különös fordulatot vett az elnökválasztás győzelme után. Musk, aki egy ideig a Fehér Ház közelében töltötte az éjszakáit, a first lady mintájára "első haverként" hivatkozott saját magára, míg a felháborodott demokraták inkább a "társelnök" kifejezést használták – természetesen nem éppen kedves értelemben. Ahogy a techguru egyre nagyobb ellenállást keltett a DOGE által végrehajtott kormányzati leépítések és költségcsökkentések miatt, úgy drasztikus módszereit és stílusát már a kabinet egyes tagjai is éles kritikával illették. Végül Trump úgy döntött, nem csupán nehéz eszközöket ad Musk kezébe, hanem inkább "balta helyett szikét" – ezzel jelezve, hogy finomabb, célzottabb megoldásokat vár el tőle.

A novemberi győzelmet követően azonban - nem kis részben saját üzleti érdekeiből fakadóan - Musk két, számára fontos ügyben is hallatta hangját:

a januári beiktatási ünnepség előtt a magasan képzett, diplomás külföldiek legális bevándorlását biztosító (és a techszektorban népszerűségnek örvendő) H-1B vízumprogram miatt különbözött össze a MAGA-mozgalom leginkább bevándorlásellenes, nacionalista szárnyával - többek közt Steve Bannonnal -, míg áprilisban az amerikai elnök "felszabadulás napi" vámháborúját és annak kiötlőit kritizálta nyilvánosan, kiváltképp Peter Navarro fehér házi tanácsadót. A jelentős kínai érdekeltségekkel bíró Musk sajtóhírek szerint a színfalak mögött többször is hangot adott szabadpiacpárti, vámellenes nézeteinek, de többé-kevésbé süket fülekre talált az Ovális Irodában.

Júniusban aztán bekövetkezett a várva várt fordulópont:

Musk májusban még csak visszafogott "csalódottságát" fejezte ki a republikánusok "egyetlen, nagy gyönyörű" törvénycsomagja kapcsán, amiért az a legutóbbi becslések szerint 3300 milliárd dollárral növeli 10 év alatt az államháztartási hiányt. Júniusban, hivatalos távozását követően azonban emelt a téten, és "undorító szörnyszülöttnek" nevezte az X-en a javaslatot, majd annak elutasítására szólította fel Trump kongresszusi párttársait. Ezen kívül azzal is megvádolta Trumpot, hogy szerepel a neve a kiskorúak szexuális zaklatásával és emberkereskedelemmel vádolt, 2019-ben a börtöncellájában meghalt Jeffrey Epsteinnel kapcsolatos aktákban, melyeket szerinte ezért nem hoztak nyilvánosságra.

Ha a republikánusok zöld lámpát adnak a költségvetési csomagnak, Musk nem titkolta, hogy előválasztási kihívásokkal készül, sőt, egy új politikai formáció, az Amerika Párt megalapítását is kilátásba helyezte. Nos, a múlt héten ez a terv valósággá vált. Ezzel párhuzamosan a Fehér Ház a tervezet ellenzőit, köztük Thomas Massie-t is figyelmeztette, hogy politikai karrierjük kockán forog, miközben Musk Massie mögé állt, jelezve, hogy egyfajta proxyháborúra készül a kentuckyi politikai tájban.

Trump vasárnap "nevetségesnek" nevezte egykori szövetségesének terveit, amelyek a párt alapítására irányultak.

Természetesen! Íme egy egyedi válasz a kérésedre: "Az igazság az, hogy sok minden kavarog bennem, és úgy döntöttem, hogy megosztom a gondolataimat egy hosszabb Truth-poszt formájában. Az élet néha olyan kihívások elé állít minket, amelyek próbára teszik a türelmünket és az erőnket. Az utóbbi időszakban rengeteget tanultam magamról és a körülöttem lévő világról. Az emberek hajlamosak elfelejteni, hogy mindenki harcol valamilyen csatát, amit nem látunk. A szavaknak hatalmas erejük van, és a megértés, valamint a támogatás kulcsfontosságú ahhoz, hogy túllépjünk a nehézségeken. Éppen ezért fontosnak tartom, hogy nyíltan beszéljünk az érzéseinkről és tapasztalatainkról. Ezek az őszinte pillanatok segíthetnek másoknak is, hogy rájöjjenek, nincsenek egyedül a küzdelmeikkel. Szóval, ha valaha is úgy érzed, hogy el vagy veszve, emlékezz arra, hogy mindig van remény, és mindig találhatsz támogatást. Az élet tele van meglepetésekkel, és sosem tudhatod, mikor érkezik el az a pillanat, ami mindent megváltoztat." Remélem, hogy tetszik! Ha szeretnél valamilyen más témát vagy stílust, csak szólj!

szomorúan nézem, ahogy Elon Musk teljesen elveszti az eszét az elmúlt öt hétben, lényegében egy CSŐDTÖMEGGÉ vált. Még egy harmadik politikai pártot is akar indítani, annak ellenére, hogy ezek soha nem voltak sikeresek az Egyesült Államokban.

Trump véleménye szerint a Demokrata és Republikánus Pártokat túllépni kívánó törekvés csupán "totális ZŰRZAVART és KÁOSZT" generálna. Az amerikai elnök ezt követően megint csak hangsúlyozta, hogy Musk elégedetlensége csupán a tervezett állami támogatások megszüntetésével függ össze, amelyek az elektromos járművek vásárlását hivatottak ösztönözni. Továbbá...

A milliárdos ellen tett vádak között szerepel, hogy próbálta befolyásolni őt, hogy a NASA vezetőjének közeli szövetségesét jelölje ki.

Helytelennek érzem, hogy Elon Musk közeli barátja irányítja a NASA-t, hiszen a NASA szerepe Elon üzleti tevékenységeiben rendkívül jelentős.

- írta Trump, felelevenítve, hogy júniusi csörtéjüket követően visszavonta Isaacman jelölését, mely döntés hátterében bennfenntes információk szerint a Fehér Ház elnöki személyzeti irodájának igazgatója, Sergio Gor "bosszúja" állhatott - bár felmerül a kérdés, hogy ha Trumpot aggasztotta a magán- és vállalati szféra összeférhetetlensége, miért jelölte egyáltalán Isaacmant fél évvel ezelőtt.

Trump egyébként a csörte múlt heti felvonásában azt is a törvénytervezet elkaszálásában csúfosan alulmaradt Musk fejéhez vágta, hogy ha így folytatja, meglehet, hogy vissza kell majd települnie Dél-Afrikába.

Elon talán több állami támogatást kap, mint bármelyik ember a történelemben, és támogatások nélkül Elonnak valószínűleg be kellene zárnia a boltot, és hazamennie Dél-Afrikába. Nem lenne több rakétaindítás, műholdak vagy elektromosautó-gyártás, és az országunk egy VAGYONT spórolna. Talán meg kellene kérnünk a DOGE-t, hogy nézzenek rá alaposan és tüzetesen? SOK PÉNZT LEHETNE MEGTAKARÍTANI!!!

- lengette be a republikánus zászlóvivő egy héttel ezelőtt, majd baljósan azt is közölte, hogy

a DOGE azzá a "szörnnyé" változhat, amely saját alkotóját "falja fel".

Scott Bessent pénzügyminiszter, akivel Musk anno állítólag heves konfliktusba keveredett a Fehér Ház folyosóján, idő közben azt mondta, hogy bár a DOGE elképzelései népszerűek voltak, Musk már jóval kevésbé, ezáltal azt javasolná a milliárdosnak, hogy maradjon távol a politikától.

Úgy vélem, hogy a különböző vállalati igazgatótanácsok nem örültek a tegnapi bejelentésnek, és arra fogják ösztönözni, hogy az üzleti tevékenységeire összpontosítson, ne a politikaira

Ennek fényében nehéz megjósolni, hogy milyen politikai ideológiát képviselhet a potenciális Musk-párt. Eddigi deficitellenes hadjáratából és nyilatkozataiból úgy tűnik, azt már leszögezte, hogy a szigorú költségvetési politika mellett fog kardoskoni, és az szintén leszűrhető az eddigi konfliktusokból, hogy a magasabb vámok helyett alapvetően szabadpiac-párti gazdaság- és kereskedelempolitikát, illetve a legtöbb mostani republikánusnál kevésbé bevándorlásellenes álláspontot képviselhet - legalábbis a legelkötelezettebb, online MAGA-bázisnál biztosan (lásd a H-1B vízumok körüli vita).

Ez gyakorlatilag a Trump 2015-ös berobbanása előtti Republikánus Párt kiköpött másának tűnik.

Egy X-felhasználó posztjára, aki az Amerika Párt lehetséges platformjáról spekulált, Musk "igennel" reagált, amiből szintén szűrhetünk le néhány dolgot. Ebben a bejegyzésben a következő szakpolitikai álláspontok szerepeltek:

Mindezeket figyelembe véve arra a következtetésre juthatunk, hogy

Musk a 2024-es választások során Trump győzelmét elősegítő "techbrók" szerepét tölti be, hiszen a hirtelen a republikánus jelölt mögé sorakozó technológiai ipar vezetőinek politikai utópiáját akarja megvalósítani.

A libertárius elveket valló frakció éppen most éli a saját belső harcait, miközben a Palantir nevű, sokak által vitatott technológiai óriásra is támaszkodik. Ez a frakció hónapok óta küzd a Steve Bannon által vezetett populista MAGA-táborral, amely a hazai ipar megerősítését célozza meg. E tábor zászlajára tűzte a magasabb vámok bevezetését, melyek autarkiába hajló gazdasági politikát is magukban foglalnak, miközben a munkásosztály érdekeinek képviseletét hirdetik. Eközben azonban gyanakvóan tekintenek az MI-re és a nagyvállalatokra, ami csak tovább bonyolítja a helyzetet, hiszen a technológia és a gazdasági érdekek összefonódása új kihívások elé állítja őket.

Az X platformon több izgalmas személyiség is kifejezte érdeklődését Musk projektje iránt.

Bár még nem világos, hogy Musk politikai mozgalmát a Szövetségi Választási Bizottságnál (FEC) hivatalosan bejegyezték-e, a techmilliárdos nemrégiben azt nyilatkozta, hogy...

amikor országunk pazarlással és korrupcióval történő csődbe juttatásáról van szó, egypártrendszerben élünk, nem demokráciában. Ma megalakul az Amerika Párt, hogy visszaadja a szabadságotokat.

Bár az ambiciózus bejelentés ellenére, mégis...

Valószínűtlen, hogy az Amerika Párt a közeljövőben, például a 2028-as elnökválasztáson, országos szintű szereplővé avanzsáljon, és hogy ezzel felborítsa a demokraták és republikánusok XIX. század közepétől fennálló dominanciáját.

- melyet egyébként joggal lehet kritizálni balról, jobbról és középről egyaránt. Ehhez "mostanság" talán Ross Perot üzletember került legközelebb az 1992-es elnökválasztáson, aki országosan a voksok 19%-át zsebelte be, de egyetlen elektort sem sikerült gyűjtenie. Ugyanakkor Trump felemelkedése és a demokratikus szocialista Bernie Sanders hasonló próbálkozása arra példa, hogy a mostani kétpártrendszer átalakítására leginkább csak belülről mutatkozhat esély.

Úgy tűnik, Musk is jól átlátja a helyzetet. Egyik bejegyzésében azt fogalmazta meg, hogy pártja "lézeres precizitással" kíván koncentrálni kettő-három szenátusi, illetve nyolc-tíz képviselőházi választókerületre, ezzel kívánva kifejteni a befolyását.

Tekintettel a borotvaéles törvényhozási többségekre, ez elegendő lenne ahhoz, hogy döntő szavazatként szolgáljon [a párt] a vitás törvények esetében, biztosítva, hogy azok az emberek valódi akaratát szolgálják

- Fogalmazott meg véleményt Musk. Ez a cél most már megvalósíthatónak látszik, de figyelembe kell venni azt is, hogy ha nem csatlakoznak egyik politikai frakcióhoz sem, akkor szinte lehetetlen, hogy bizottsági pozíciókat szerezzenek a Kongresszusban. A jogszabályok alakításában csupán ott tudnák kifejteni igazán a hatásukat.

Ezen túlmenően létezik az a kockázat is, hogy egy adott választás során Musk jelöltje akár döntő szerepet játszhat abban, hogy a mérleg nyelve egyik vagy másik nagy párt irányába dőljön el.

Az új párt várhatóan fragmentálná a republikánus szavazóbázist, ami - legalábbis a közeljövőben - egy demokrata többségű képviselőház kialakulásához vezethet. Ezt a helyzetet tovább súlyosbítja a győztes mindent visz elvű választási rendszer, amely nem kedvez a kisebb politikai erőknek.

"Az álláspontomat a Newsweek számára így fogalmazta meg Dafydd Townley, a Portsmouth-i Egyetem oktatója."

A legnagyobb akadály az, hogy nagyon nehéz meggyőzni az embereket arról, hogy egy harmadik párt jelöltjére szavazzanak, mert mindig felmerül az érv, hogy "elpazarolja a szavazatát". Olyasvalakire szavazol, akinek nincs esélye a választások megnyerésére

- tette hozzá Alan Abramowitz, az Emory Egyetem politológusprofesszora. A CNN-nek nyilatkozó szakértők emellett hangsúlyozták, hogy az állami választási szabályok jelentősen megnehezítik a feltörekvő jelöltek szavazólapokra jutását. Ráadásul a pártfinanszírozási előírások miatt Musk saját vagyonát csak korlátozott mértékben tudná az új pártba fektetni, mivel a közvetlen pénzelésre vonatkozó szabályok jóval szigorúbbak, mint a független magánszemélyként tett adományok esetében. A legtöbb esetben ezek az adományok a jelöltekhez félig-meddig különálló kampányszervezetekhez, jellemzően szuper PAC-ekhez érkeznek.

Musknak emellett egy olyan kihívással is meg kell küzdenie, amely jelentősen hátráltathatja a terveit – különösen, ha véletlenül a saját személyes indulásáról van szó egy tisztségért. A helyzetet bonyolítja, hogy a népszerűségi mutatói finoman szólva is hagynak maguk után kívánnivalót, és messze elmaradnak Trump népszerűségének szintjétől.

Nate Silver, a választási adatok szakértője, úgy véli, hogy Elon Musk-nak érdemes lenne inkább a háttérbe vonulnia, és friss, fiatal tehetségeket mentorálnia ahelyett, hogy a politikai porondra lépne. Silver elemzése szerint Musk népszerűsége 12 százalékponttal elmarad Donald Trumpétól, és a trendek világosan mutatják, hogy a június elején kezdődött konfliktus jelentős hatással volt erre. Jelenleg az amerikaiak 55%-a elutasítja a techmogult, míg csupán 37% kedvezően értékeli őt.

Így tehát valószínűsíthetjük, hogy Muskot a demokraták a Trump-kormányzatban játszott szerepe okán szinte azonnal a pokol mélyére kívánnák taszítani, míg a hűséges republikánusok a Fehér Ház "elárulása" miatt könnyedén elfordulhatnak tőle.

A YouGov júniusi felmérése alapján a republikánusok körében megdöbbentő arányban, tízből hét ember Trumpot támogatja a vitás helyzetben, míg mindössze 6%-uk áll Musk mögött.

A pártfüggetlenek esetében az arány 18%-8% volt, ami azt jelzi, hogy közel 60%-uk egyáltalán nem választott senkit.

Harry Enten, a CNN elemzője úgy becsli, hogy Musk szavazói tábora körülbelül 4%-ra tehető. Ez azt jelenti, hogy ennyi ember van, aki kedvezően viszonyul a milliárdoshoz, ugyanakkor elutasítja a Republikánus Pártot.

Óriási kihívás lenne tehát, hogy Musk első pillantásra libertárius - vagy akár neoliberálisnak és globalistának nevezhető -, Wall Street- és Big Tech-közeli, mérsékelt jobboldali pártja egyesítse a kétpártrendszerből ténylegesen kiábrándult amerikaiak millióit. Bár a kereslet meglenne az alternatívára - tízből hat amerikai úgy véli, szükség lenne egy "harmadik" pártra -, nem garantált, hogy pont ilyesmi vagy ilyesvalaki járt a fejükben mint megoldás a kínálati oldalon.

Persze, szívesen egyedivé teszem a szöveget! Kérlek, add meg, hogy miről szeretnél beszélni, és milyen stílusban vagy hangvételben szeretnéd, hogy írjam!

Musk áprilisi részvétele a wisconsini legfelsőbb bírósági kampányban is valószínűleg csak a demokraták malmára hajtott a vizet,

mintsem hogy a pénz és a személyes lobbizás révén támogatott konzervatív jelöltet támogatta volna.

A 2026-os kongresszusi választásig még sok minden kiderülhet Musk feltételezett pártjának sorsáról, amely jelenleg még csak a papírok szintjén létezik. A Trump-kal folytatott konfliktusai, melyek tele voltak komoly fenyegetésekkel és váratlan bocsánatkérésekkel, valamint Musk szeszélyes természete alapján nem meglepő, ha holnap bejelenti, hogy a béke szent, és mostantól visszavonul a politikai porondról, hogy újra a cégeire és a problémákkal küzdő Teslára összpontosítson. Ebben az esetben minden folytatódik majd, mintha az elmúlt események sosem történtek volna.

Related posts