Itt van a magyarázat arra, hogy miért történik, hogy gyakran felébredsz pár perccel azelőtt, hogy az ébresztőd megszólalna.
A szakértők végre rájöttek, mi ennek az oka - és hogy mit lehet tenni ellene.
A hormonális változások jelentős hatással lehetnek az alvásra, nehezíthetik az elalvást, alvási apnoéhoz, rossz minőségű alváshoz és gyakori éjszakai felriadásokhoz vezethetnek.
Dr. Martin Thornton, a Bluecrest egészségügyi igazgatója rámutatott, hogy a menopauza a nők esetében kiemelkedően befolyásolja az alvási problémák megjelenését.
- magyarázza.
- Hőhullámok és éjszakai izzadás: Hirtelen jelentkező melegségérzet és izzadás, amelyek megszakítják az alvást.
- Csökkent ösztrogénszint: Az ösztrogén hatással van a testhőmérséklet szabályozására, valamint a hangulatra és a stresszre, amelyek közvetlenül befolyásolják az alvást.
- Progeszteron csökkenése: Ez a hormon kulcsszerepet játszik a testi és lelki egyensúly fenntartásában, hiszen hozzájárul a pihenéshez és az alvás minőségének javításához. Amikor a progeszteronszint alacsony, az alvászavarok megjelenése szinte elkerülhetetlenné válik.
- Hangulati ingadozások: A menopauza időszaka során tapasztalható szorongás, depresszió és egyéb mentális egészségi kihívások jelentősen befolyásolhatják az alvás minőségét és folyamatosságát.
Dr. Thornton tapasztalatai alapján sok páciens arról számol be, hogy éjszaka, leggyakrabban hajnali 2 és 4 óra között, rendszeresen felébrednek.
"amelyek hőhullámokat vagy éjszakai izzadást idéznek elő a nyugodtabb alvási fázisok során" - tette hozzá.
A hormonok jelentős hatással bírnak a férfiak alvásminőségére is. Carolina Goncalves, a Pharmica vezető gyógyszerésze kiemelte: "A tesztoszteronszint, amely az életkor előrehaladtával változik, fontos szerepet játszik az alvás ciklusainak szabályozásában."
A kortizol, amely a stressz hormonjaként ismert, jelentős hatással van a férfiak és nők alvási szokásaira is. Magas szintje esetén korai ébredéshez vezethet, megzavarva ezzel az alvás minőségét.
Egy Dunelm által végzett kutatás szerint a menopauzában lévő nők leggyakrabban hajnali 3:29-kor ébrednek fel. A kutatásban résztvevő nők háromnegyede ébredt fel ekkor.
A nők több mint fele (53%) arról számolt be, hogy ezt követően hosszú ideig ébren forgolódik, míg sikerül újra elaludnia.
A kutatás szerint a menopauzával összefüggő álmatlanság a nők több mint kétharmadánál (69%) negatívan befolyásolta az testi-lelki jólétet.
A résztvevők körülbelül 60%-a nem volt tisztában azzal, milyen technikák segíthetnek az álmatlanság kezelésében, és 50%-uk úgy érezte, nincs megfelelő támogató rendszer körülöttük ebben a nehéz időszakban. Riasztó adat, hogy mindössze a nők negyede (25%) fordult orvoshoz segítségért.
A menopauzával összefüggő alvászavarok esetén a HRT (hormonterápia) - általában ösztrogén, progeszteron és tesztoszteron kombinációja - lehetőséget nyújthat a hormonok megfelelő szintjének helyreállítására, így javítva az alvást.
Dr. Louise Newson, a menopauza és a hormonális egészség szakértője szerint:
A HRT emellett enyhíti a szorongást és a hangulatingadozásokat, így könnyebb elaludni és átaludni az éjszakát."
Amennyiben nem kívánsz gyógyszeres terápiát igénybe venni, érdemes fontolóra venni néhány életmódbeli módosítást, amelyek hatékonyan támogathatják a jólétedet:
- Nyugodt pillanatok megteremtése, mint például a meditáció, segíthet a stressz csökkentésében és a belső harmónia elérésében.
- A lefekvés előtti képernyőidő minimalizálása.
Ezek mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy éjszakáid egészségesebbek és nyugodtabbak legyenek.