Spanyol régészek izgalmas felfedezést tettek, amely új fényt deríthet egy rejtélyes középkori titokra.


Barcelonában a szakemberek egy hajó maradványaira bukkantak, amelyek a régi halpiac területén kerültek elő. A régészek véleménye szerint a fából készült elemek és a vasszegek új perspektívát nyújthatnak a középkori hajókészítés technikáinak megértéséhez. A kutatók több mint harminc ívelt fabordát tártak fel a vízi jármű nyomán, amelyek további részleteket árulhatnak el a hajóépítés mesterségéről.

Barcelonában, a régi halpiac területén végzett régészeti ásatások során felfedeztek egy impozáns középkori hajó maradványait, mely valószínűleg 5-600 évvel ezelőtt süllyedt el a katalán főváros vizeiben. A feltárásra azért került sor, mert a területen egy biomedicinális központ építését tervezik. Az ásatások során olyan leletek kerültek napvilágra, amelyek a spanyol polgárháború légitámadásainak nyomaitól kezdve egészen a város XVIII. századi történelméig terjednek - értesült a The Guardian.

Április elején a régészek izgalmas felfedezésre bukkantak: egy hajó maradványaira, amely a XV. és XVI. század fordulóján süllyedhetett el egy heves vihar következtében. Érdekesség, hogy abban az időben Barcelona ezen területe még a tengerszint alatt helyezkedett el. A vízi jármű hossza elérte a 10 métert, szélessége pedig három métert, és több mint 30 ívelt fahornyot rejtett magában. E különleges leletet öt méter mélyen a tengerfenék alatt találták meg.

A szerkezetet fából készült elemek és vasszegek tartották össze, jellemző módon, ahogy a középkori hajók építése során használták. Ezek a hajók a 15. század közepétől kezdve számos helyen felbukkantak a Földközi-tengeren és Európa más részein is. Santi Palacios régész hangsúlyozta, hogy egy ilyen jelentős lelet felfedezése valóban szerencsés eseménynek számít.

A megmaradt farészlet rendkívül törékeny, nedvességtől átitatott és homokkal borított, amely évszázadok óta védi a további romlást. Delia Eguiluz restaurátor hangsúlyozza, hogy a fa folyamatos nedvességtartása elengedhetetlen a jó állapot megőrzéséhez. Ezért, amikor a maradványokat mozgatják, elengedhetetlen, hogy darabokra bontsák őket, így lehetőség nyílik a további vizsgálatok elvégzésére.

A csapat célja, hogy alaposan feltérképezze a helyszínt, ahol az összes darabot gondosan felcímkézik, és mintákat vesznek a hajó maradványairól. A következő lépésben a roncsot egy speciálisan kialakított létesítménybe szállítják, ahol vízben oldódó viasszal kezelik, hogy megszilárdítsák és megőrizzék a szerkezet integritását. A szakértők abban bíznak, hogy a régi faanyagok és szögek új információkkal szolgálnak arról, hogyan készítették a hajókat a középkorban, így hozzájárulva a hajóépítés tudományának megértéséhez.

Related posts