Új koreai valóságshow hódít a Netflixen: a "Jobb később, mint egyedül" című műsorban a résztvevők az első szerelmük keresésére indulnak - írja a Life.


Új koreai valóságshow a Netflixen! Megnyugtatunk mindenkit: nem a Squid Gamet valósítják meg. Azonban a Jobb később, mint egyedül a Netflixen így is komoly társadalmi problémákra reflektál.

Sokan tévesen azt hiszik, hogy a valóságshow-k pusztán ügyes marketingesek és üzletemberek kreativitásának gyümölcsei. Valójában azonban ezek a műsorok gyakran tükrözik a társadalmi problémákat, amelyek nemcsak egy adott országra, hanem globális szinten is hatással vannak. Erre kiváló példa a júliusban debütáló koreai reality, a "Jobb később, mint egyedül," amely a Netflixen lesz elérhető, és disztópikus szemszögből mutatja be az emberiség jelenlegi állapotát.

Azt hinnénk, hogy a randizós valóságshow műfajának legkésőbb a kétezres évek közepén leáldozott, erre a Netflix húz egy merészet és leteszi az asztalra a Jobb később, mint egyedült. Ebben a realityben szingli emberek keresnek párt, szakértők segítségével, kamerák kereszttüzében tartott randikkal. Ez eddig nem tűnik nagy eresztésnek, ám van itt egy extra fűszer.

A koreai társadalomban létezik egy különleges csoport, akiket motae-solo néven ismernek. Ők azok, akik felnőtté válásuk ellenére még soha nem tapasztalták meg a párkapcsolatokat. Általában a húszas vagy harmincas éveikben járnak, és gyakran küzdenek a megfelelő társ megtalálásával. A "Jobb később, mint egyedül" program pedig éppen nekik nyújt segítséget a szerelem keresésében. A résztvevők 9 napon át szakértői mentorálásban részesülnek, miközben külső megjelenésük is átalakul, hogy könnyebben navigáljanak a randizás izgalmas, de sokszor zűrzavaros világában.

Ennek a párkapcsolati realitynek a vonzereje abban rejlik, hogy a résztvevők nem csupán a hírnévért küzdő, felületes karakterek, hanem az első szerelemre vágyó, tapasztalatlan fiatalok. Ezáltal sokkal hitelesebbé válik a történetük; a szereplők bizonytalan, mégis őszinte próbálkozásai és időnkénti elbotlásaik révén sokkal inkább tudunk azonosulni velük. Az ilyen pillanatok miatt a nézők könnyebben beleélhetik magukat a sorsukba, hiszen mindannyian átélhettük már a szerelem keresésének izgalmát és nehézségeit.

A koreai valóságshow igazi erőssége abban rejlik, hogy kezdetben könnyed szórakozást kínál, majd fokozatosan felfedezi a mélyebb, komplexebb témákat, így válva egy sokkal gazdagabb, háromdimenziós élménnyé. Ez a műsor valójában egy görbe tükör, amely a modern társadalom kihívásait tükrözi vissza. Nem véletlen, hogy éppen Dél-Koreában született meg ez a formátum: a világ legalacsonyabb születési rátájával rendelkező országában a párkapcsolatok keresése nem csupán egyéni vágy, hanem a fennmaradás kulcsa is.

A helyi társadalmi struktúra és a munkavégzési szokások következtében a fiatalok gyakran nem tudják megengedni maguknak, hogy randizni menjenek, még akkor sem, ha vágynak rá. Az életük sokszor teljesen a munkahelyük körül forog, és a megélhetés biztosítása sem mindig egyszerű feladat. Emiatt sokan kifejezetten távol tartják magukat a párkapcsolatoktól. Be kell látnunk, hogy a kapitalizmus nem éppen a családbarát rendszerek közé tartozik, és ennek következményeként olyan szélsőséges jelenségek is kialakulnak, mint amiket Koreában látunk.

Related posts