Magyarországon csökkent a korai iskolaelhagyók száma, és egyre többen tértek vissza a tanuláshoz, hogy szakmai képesítést szerezhessenek.


Sokan döntöttek úgy, hogy végzettség nélkül lépnek ki az iskolarendszerből, de később újra belevágtak a tanulásba, hogy megszerezzék a szükséges szakmai képesítést.

Az utóbbi húsz év során még soha nem tapasztalhattuk, hogy a korai iskolaelhagyók aránya ilyen alacsonyra süllyedt volna Magyarországon, mint tavaly – számolt be róla a Népszava a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján. Ezek szerint a jövő évi előrejelzések szerint a fiatalok körében a korai iskolaelhagyók aránya 10,3 százalékra csökken majd.

Korai iskolaelhagyónak nevezik azokat a fiatalokat, akik a 18-24 éves korcsoportba tartoznak, és csupán általános iskolai végzettséggel bírnak. Ezen kívül azokat is ide sorolják, akik az adatgyűjtést megelőző négy hét során nem vettek részt semmilyen formális képzésen.

A hazai oktatási rendszerből középfokú végzettség nélkül kikerülők aránya 11,6 százalék volt 2023-ban, vagyis 2024-re 1,3 százalékkal csökkent az arányuk.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján a háttérben az a tendencia figyelhető meg, hogy egyre többen választják az iskolarendszerű és iskolarendszeren kívüli oktatási formákat. Különösen figyelemre méltó, hogy a szakképző iskolákban a tanulók száma 2023 és 2024 között jelentős mértékben, 85,5 ezerről 97,2 ezerre nőtt. Ennek egyik lehetséges oka lehet a második szakképzés ingyenessé válása, amely vonzóbbá tette a szakmai képzéseket a fiatalok számára.

Ez azt jelenti, hogy a korábban végzettség nélkül távozó fiatal felnőttek közül egyre többen döntöttek úgy, hogy újra belevágnak a tanulásba, és szakmai képesítést szereznek.

A Belügyminisztérium szerint a korai iskolaelhagyók arányának csökkenése mögött áll az is, hogy egyre több roma fiatal szerez szakképzettséget. Azt közölték: 2011-ről 2022-re azon romák aránya, akik érettségivel rendelkeznek, a duplájára nőtt, nagyságrendileg 30 százalékkal több roma fiatal szerzett valamilyen szakképesítést.

Related posts