Feltárult, miként tervezték, hogy Matolcsy Ádám környezetébe irányítsák az MNB-alapítvány vagyonkezelő vállalatát.

Egy olyan kölcsönszerződésre volt szükség, amely nem csupán a pénzügyi tranzakciókra összpontosított, hogy megkíséreljék megőrízni a jegybanki alapkezelő vagyonát, ám ennek ellenére az erőfeszítések végül nem hozták meg a várt eredményt.
A 444.hu közérdekű adatigénylése révén fény derült arra, hogy Matolcsy György jegybankelnöki posztjának utolsó előtti napján milyen szerződésekkel igyekeztek átadni a Magyar Nemzeti Bank alapítványának vagyonkezelő cégét egy új tulajdonosi körnek. Már korábban is ismert volt, hogy február 28-án az alapítvány vagyonkezelését ellátó Optima Zrt. átadta a saját, hasonló nevű befektetési alapkezelőjét a Közép-Európai III. Magántőkealapnak. Ez az alap a Matolcsy Ádámmal szoros kapcsolatban álló Száraz István Quartz alapkezelője alatt működik. Két héttel később, már Varga Mihály vezetésével, a tranzakciót visszavonták, de a most kikért dokumentumokból kiderül, hogy pontosan hogyan zajlott le ez a folyamat.
Február 28-án az Optima egy jelentős lépést tett, amikor kölcsönszerződést kötött a Közép-Európai III. Magántőkealappal. A megállapodásban rögzítették, hogy a részvények tulajdonjoga a "kölcsön jogcímén átszáll a kölcsönvevőre", ami azt jelenti, hogy a kölcsönszerződés ellenére a részvények a magántőkealap birtokába kerülnek. A szerződés ötéves időtartamra szól, és kiterjed az Optima teljes részvényállományára. A hivatalos indoklás szerint ez a lépés a menedzsmentfeladatokhoz kapcsolódó célok hatékonyabb megvalósítását szolgálja.
A szerződésben három feladatot határoztak meg, amelyek közül az egyik az, hogy június 30-ig sikerüljön megállapodni a kecskeméti egyetemet támogató alapítvánnyal az Optima-kötvények ügyében. Ez a feladat azonban nem mentes a kihívásoktól, hiszen az alapítvány az állami támogatást egy jegybanki alapkezelő cégébe fektette be, amely sajnálatos módon olyan befektetésbe került, ami azóta jelentős értékcsökkenésen ment keresztül. Így jelenleg kétséges, hogy miként tudnák visszafizetni a kötelezettségeiket.
Még mindig február 28-a volt, amikor az Optima hivatalosan is beleegyezett abba, hogy tulajdonosként rögzítsék a tőkealapot a cégnyilvántartásban. Ezen a napon az Optima alapszabályát is átdolgozták, amelyben a tőkealapot emelték ki egyedüli részvényesként.
Néhány nappal később, amikor Varga Mihály átvette a Magyar Nemzeti Bank vezetését, megkezdődött az értékpapír-szerződés lebontása. Az előző igazgatósági tagok helyett immár csupán egyetlen személy, Hegedüs István vezérigazgató rendelkezett aláírási joggal, őt pedig már Varga nevezte ki az új pozíciójára.