**Könyvajánló: A Kwai folyó hídja** Ha egy felejthetetlen olvasmányra vágyunk, amely nemcsak szórakoztat, hanem mélyebb gondolatokat is ébreszt bennünk, akkor Pierre Boulle klasszikus műve, "A Kwai folyó hídja" tökéletes választás. A történet a második


A háborúk egyik szomorú velejárója a hadifogolytáborok létezése. Embertelen körülmények között nem lealjasodni nagy kihívás manapság is. Lehet-e valaki egyszerre megalázott, de méltóságteljes vagy uralkodó és emberséges? Sorozatunkban Pierre Bouelle Híd a Kwai folyón című regényét ajánljuk.

A történet a II. világháború viharos időszakában játszódik Thaiföld és Burma határvidékén, ahol a japán hadsereg ambiciózus terveket szövöget. A céljuk egy vasúti híd felépítése, amelynek megvalósításához brit hadifoglyokat kényszerítenek munkára. Saito ezredes, a japán parancsnok, lekezelően tekint a britekre, mint akik csak eszközök a céljai eléréséhez. Nicholson ezredes, a brit foglyok vezetője, azonban nem hajlandó feladni katonai értékeit, és a fogság ellenére is megőrzi a rendet és a fegyelmet. Számára a becsület és a kötelességtudat mindennél fontosabb, így a társait arra ösztönzi, hogy ne hagyják, hogy a körülmények eltorzítsák emberségüket. A tábori élet nehézségei között is igyekszik fenntartani a morált, és meggyőződése, hogy a precíz munka tükrözi a brit nemzet méltóságát. Ahogy telik az idő, Nicholson hite a szökés lehetetlenségében meginog, amikor kiderül, hogy a tábor falain túl mégis létezik egy kiút. Shears, az egyik brit fogoly, bátorságával és találékonyságával megdönti a lehetetlenség határait, és sikerül megszöknie. Ő nem csupán a szabadságát keresi, hanem elhatározza, hogy mindent megtesz azért, hogy az épülő híd soha ne teljesedhessen be, és ezzel meghiúsítsa a japánok terveit. A híd nem csupán egy építmény, hanem a szabadság és a méltóság jelképévé válik a foglyok számára, akik most már láthatják, hogy a remény még a legkilátástalanabb helyzetekben is felbukkanhat.

Megőrizhető-e az emberi méltóság a legnehezebb körülmények között? Ezt a kérdést is felveti a regény, amely izgalmasan mutatja be Saito és Nicholson küzdelmét. A két ezredes nem csupán riválisok, hanem méltó ellenfelek is, akiknek harca sokkal inkább a tisztelet és az értékek mentén zajlik, mintsem a puszta ellenállás jegyében.

Bouelle, a mű írója, saját tapasztalataival gazdagította a történetet, hiszen élete során megismerkedett a dzsungel vad szépségeivel és az emberi lét sötét oldalával is, amikor hadifogolytáborban raboskodott. Malajziában mérnökként a kaucsuk felfedezésével foglalkozott, miközben a II. világháború borzalmaiban brit katonaként harcolt a japán erők ellen Indokínában, ahol ő maga is hadifogságba esett. A háború után, amikor a világ újra békésebbé vált, visszatalált a civil élethez és a szakmájához.

A regény alapján 1957-ben készült egy angol-amerikai háborús filmdráma, melyet David Lean rendezett. Ez a nagysikerű film hét Oscar-díjat zsebelt be, és Bouelle számára jelentős hírnevet hozott.

A "Híd a Kwai folyón" című regényt először Rubin Péter fordításában láthattuk magyar nyelven. A mű különböző kiadásokban jelent meg az évek során: 1966, 1969, 1979, 1988, 1993 és 2000 voltak a legfontosabb mérföldkövek. Legutoljára 2008-ban került a boltok polcaira. Emellett 2017-ben hangoskönyv formájában is elérhetővé vált, Szilágyi Tibor színművész tolmácsolásában.

A világháborús regények izgalmas világát antikváriumokban fedezhetjük fel, ahol a történelem lapjainak nyomai várnak ránk.

Related posts