Fantasztikus felfedezést tett a NASA űrhajósa: egy lenyűgöző jelenséget rögzített, amelyet biztosan még sosem láttál! Nézd meg a videót, és merülj el a csillagok titokzatos világában - ezt a látványt nem érdemes kihagyni! - Pénzcentrum


Don Pettit, a NASA űrhajós lenyűgöző felvételeket osztott meg a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) megfigyelt sarki fényekről, amelyek zöld fényjelenségként ragyogtak a Föld légkörében - írta meg a The Independent.

A 69 éves űrhajós a közelmúltban az X közösségi platformon tette közzé videóit, amelyek egyikén látványos zöld fények figyelhetők meg az űrállomás alatt, miközben az Ausztrália és az Antarktisz között halad el.

"A sarki fény, ahogy ma az űrállomásról látszik, miközben a pályánk Ausztrália és az Antarktisz között halad" - írta Pettit az X-en a héten közzétett bejegyzésében.

Egy másik megosztott videón a sarki fény "zöld, párás turbulenciaként" jelenik meg a Föld felett, ahogy az ISS elhalad mellette.

A sarki fények varázslatos világát a Napból érkező töltött részecskék, más néven koronakitörések (CME) teremtenek. Amikor ezek a részecskék találkoznak a Föld mágneses terével, különleges fényjátékot hoznak létre az égbolton. Ezt a lenyűgöző űridőjárási jelenséget a déli féltekén aurora australisnak, míg az északi féltekén aurora borealisnak hívják.

A sarki fények káprázatos színkavalkádja a légkör molekuláris összetételének függvénye, különösen a geomágneses viharok idején. Amikor az oxigén - legyen szó O₂ gázról vagy ózonról a magasabb légkörben - aktiválódik, gyönyörű, fluoreszkáló zöldes árnyalatokat varázsol az égre. Ezzel szemben a nitrogén, amely szintén fontos szerepet játszik, általában kék, vörös vagy néha rózsaszín fényeket produkál, így a természet egyedi festővásznává változtatva a sarki tájat.

Mivel a Föld mágneses tere a sarkoknál a legerősebb, a sarki fények a sarkvidéki régiók közelében láthatók a leginkább. Pettit, aki űrrepülési veterán és jelenleg a legidősebb űrhajós az űrállomás fedélzetén, összesen több mint 370 napot töltött az űrben, és több mint 13 órányi űrsétát hajtott végre.

A NASA űrhajósának neve összefonódott az űrállomásról készült lenyűgöző fényképekkel, amelyek bemutatják az űridőjárás varázslatos jelenségeit és a fedélzeti tudományos kísérleteket. Ezeket a különleges pillanatokat rendszeresen megosztja az X platformon. Pénteken egy lélegzetelállító gyorsított felvételt tett közzé Elon Musk Starlink műholdjairól, melyek egy szemet gyönyörködtető formációban repülve párhuzamos vonalakat húznak az égbolt kékjébe.

Korábban ebben a hónapban egy lenyűgöző, mindössze hat másodperces videó került nyilvánosságra, amelyben az űrállomás alatt megjelenő felső légköri villámlások látványos felvillanásai láthatók. Ezeket a különleges jelenségeket átmeneti fénylő eseményeknek (TLE) nevezzük, és az Amazonas-medence felett zajló villámlás különféle formáit mutatják be. A felvételen többféle TLE-t is megfigyelhetünk a dél-amerikai térség egén, beleértve a lidércjelenségeket és a kék sugarakat, amelyek lenyűgöző látványt nyújtanak.

Pettit éppen a negyedik küldetésén tartózkodik az ISS-en, ahol repülési mérnökként teljesít szolgálatot. Szeptember hónapban érkezett a nemzetközi űrállomásra, mégpedig az orosz Szojuz űrhajó fedélzetén, társai pedig Alekszej Ovcsinyin és Ivan Vagner kozmonauták voltak.

A trió várhatóan április végén érkezik vissza a Földre.

Related posts