A forint figyelemmel kíséri a dollár lejtmenetét a drámai vámháború közepette, miközben állva várja a következő fejleményeket.


A szerda éjjeli és csütörtök hajnali kereskedés során Donald Trump amerikai elnök váratlanul drasztikus vámbejelentései jelentős hatásokat gyakoroltak a pénz- és tőkepiacokra. Ennek ellenére a forint eddig viszonylag stabilan viselkedett, és nem mutatott érdemi reakciót: az euróval szembeni árfolyama a 400-as szint környékén stagnál.

A komoly viszonossági vámintézkedések és a 25%-os autóipari vámtételek együtt olyan drámai átrendeződéseket idézhetnek elő a globális kereskedelem színterén, amelyeknek a következményeit még hosszú ideig fogják elemezni és feldolgozni a piacok. A legfrissebb bejelentések tartalmát illetően:

Az első reakciók tanúsága szerint tegnap este 10 óra után a dollár hirtelen jelentős erősödésnek indult az euróval szemben, 1,09 felett kezdve, majd 1,08-ig csökkent. Eközben az amerikai részvényindexek is drámai napon belüli fordulatot mutattak, ami figyelemre méltó piaci eseménynek számít.

Ez a kockázatkerülés első hulláma volt, aztán a befektetők újraértékelték a helyzetet, és inkább az amerikai tőkekivonás lehetett a fő mozgatórugó, mert a dollár éles fordulatot mutatott késő éjjel,

A jegyzések 1,09 fölé emelkedtek, és jelenleg is körülbelül 1,0910-nél tart a kereskedés. Az amerikai határidős részvényindexek is javultak az éjjeli órákban, azonban még mindig jelentősen alacsonyabb szinten vannak, mint tegnap este; az S&P 500 index például körülbelül 5500 pontnál ingadozik.

A fenti durva amerikai piaci mozgásokat a forint egyelőre kis kilengésekkel vészelte át, lényegében a kerek 400-as szint körül ragadt az euróval szemben a devizaárfolyam. A hajnali kis forintgyengülést tehát mostanra ledolgozta, de nincs további forinterősödés, ahogy gyengülés sem.

A dollár tegnap este tapasztalt ingadozása a dollár/forint árfolyamban is éreztette hatását, ám

mindezek nyomán ma reggelre 370 felettről 366 közelébe ereszkedett a devizaárfolyam.

A befektetők ma bizonyára elsődlegesen a bejelentések várható gazdasági és pénzügyi hatásait elemzik, emésztik, és ez lehet az elsődleges mozgatórugó a piacokon, illetve az érintett országok válaszlépései, a makroadatok (pl. heti friss segélykérelmi adat az Egyesült Államokban) hatása ma várhatóan szintén háttérbe szorul.

A címlap képe egyedi illusztrációként szolgál. A forrása: Getty Images.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts