A kínai állam már kész lenne a támogatásra, csupán arra vár, hogy végre megszülessenek a gyerekek.


A kínai kormány tervei szerint 2025-től egy új, országos program keretében évente 3600 jüan (kb. 170 ezer forint) támogatást kíván biztosítani minden gyermek számára, egészen hároméves korukig. Ezt bennfentes források osztották meg a hírügynökséggel.

Habár Kína közel egy évtizede megszüntette az egygyermekes politikáját, a népesség száma 2024-ig három egymást követő évben folyamatosan csökkent.

A tavalyi évben mindössze 9,54 millió újszülött jött világra, ami csupán a fele annak a 18,8 milliónak, amely 2016-ban született, amikor Kína megszüntette az egy gyermekre vonatkozó szabályozást.

A születési ráta folyamatos csökkenése komoly kihívások elé állítja a kínai gazdaságot, ahol a munkaképes korú népesség folyamatos zsugorodása aggasztóan befolyásolja a munkaerő-kínálatot és a termelékenységet. Kína, amely 2023-ban elveszítette a legnépesebb ország titulust Indiával szemben, az ENSZ demográfiai előrejelzései alapján 2050-re körülbelül 1,3 milliárdra, 2100-ra pedig akár 800 millió alá is csökkenhet. Ez a drámai népességfogyás nem csupán gazdasági, hanem társadalmi kihívásokat is magával hoz, amelyek a jövő generációk jólétére is hatással lesznek.

A riasztó tendencia már számos helyi önkormányzatot arra ösztönzött, hogy lépéseket tegyen a családok pénzügyi terheinek csökkentése érdekében, miközben a gyermekvállalás ösztönzését is célul tűzte ki. Néhány helyi támogatási program különösen figyelemre méltó: Hohhot, Belső-Mongólia regionális központja márciusban nagy feltűnést keltett azzal, hogy 50 000 jüan (körülbelül 2,4 millió forint) támogatást ajánlott fel a második gyermek vállalásához, míg a harmadik vagy további gyermekek esetében ez az összeg 100 000 jüanra (nagyjából 4,7 millió forint) nőtt.

Míg számos helyi önkormányzat nyújt hasonló támogatási lehetőségeket, ezek általában csupán a második vagy harmadik gyermek vállalását tervező családokra összpontosítanak.

A Huatai Securities elemzése alapján az országos támogatás, amely az egygyermekes családokat is érinti, kulcsfontosságú ösztönző lehet a születési ráta javításához.

Li Csiang, a kínai miniszterelnök, márciusban bemutatott éves kormányzati munkajelentésében bejelentette a gyermekgondozási támogatások bevezetésének szándékát, azonban a részleteket egyelőre nem tette közzé. Michelle Lam, a Societe Generale közgazdásza úgy véli, hogy ezek az országos támogatások a nemzet GDP-jének körülbelül 0,1%-át fogják képviselni. Ez a lépés "aprónak tűnik, de jelentős szemléletváltást jelez, és lehetőséget teremt további ösztönzők bevezetésére".

Related posts