Még december közepéig a Képző szívében, a Barcsay Teremben a nyár varázsát élvezhetjük!
A Magyar Képzőművészeti Egyetem által rendezett 'Tihany '90' című kiállítás különleges élményt kínál, bemutatva Tedd egyedivé a szövegedet: Tölg-Molnár Zoltán, Bodóczky István és Körösényi Tamás lenyűgöző műveit. A kiállítás dekorációja a tihanyi művésztelepen eltöltött nyarak varázsát idézi meg, hiszen a teljes kiállítóteret zöldellő fű borítja, amely még inkább fokozza a látogatók élményét.
A Somogyi József Művésztelep, amely ma már széles körben ismert néven fut, eredetileg egyházi tulajdonban volt, a Tihanyi Bencés Apátság részeként. Az 1950-es években azonban államosításra került, majd a következő évtizedben a Képzőművészeti Főiskola irányítása alá került. 1990-től Tölg-Molnár Zoltán innovatív oktatási programja révén a terület több generációnyi művészpalánta nyári gyakorlatának otthonául szolgált. Itt olyan kurzusok indultak, amelyek a főiskolai tanárok és neves vendégoktatók közreműködésével valósultak meg, és bátran mondhatjuk, hogy jelentős hatással voltak a résztvevők művészeti szemléletére.
A kísérleti plan-airműhely, a murális műhely mellett a land-artot, illetve a természetművészetet bemutató előadásokon vehettek részt azok a hallgatók, akik ebben az időszakban látogatták a művésztelepet.
Tölg-Molnár nem csupán a pedagógiai elképzeléseinek megvalósítására alkalmas teret fedezett fel Tihanyban, hanem új ihletforrást is talált, amely tökéletesen illeszkedik a papírplasztika technikájához, amelyet az utóbbi időben sajátított el.
"Tihany olyan szegmentuma a világnak, ahol talán érzékenyebbnek, tehetségesebbnek érzem, éreztem mindig magam: ahol a kihívások tisztábban szólítanak, szólítottak meg. A méretek, amelyektől oly parányivá válok, adják meg a lélegzetvételhez szükséges energiát."
"Amikor az anyagokkal körülvéve vagyok, érzem, hogy igazán részese lehetek az alkotás varázsának. Figyelmesen, hallgatva, provokálva és rombolva közelítem meg őket, sok türelemmel, bátorsággal és egy kis szerencsével találom meg azt az érzékenységet, ami minden művészet alapját képezi. Végül, ha észreveszem, hogy a „holt” anyag magába tudta szívni a szél, az eső és a napsugár erejét, valamint az én hitemet is: akkor megszületik egy új kép, és abban a pillanatban boldogság tölti el a szívemet."
A "Tihany '90" című kiállítás különleges lehetőséget nyújt, hogy felfedezzük Tölg-Molnár Zoltán lenyűgöző műveit, közben pedig Bodóczky István és Körösényi Tamás papíralapú alkotásait is megcsodálhatjuk, melyek azonos időszakban készültek. E három művész kapcsolata nem csupán a közös anyaghasználatban rejlik; a tihanyi művésztelep is összeköti őket, ahol pedagógiai tevékenységük mellett mindhárman aktívan részt vettek a művészeti életben. Az együttműködésük és inspirációik révén egy igazán különleges művészeti közösség formálódott, amely a kiállításon keresztül életre kel.
A kiállítást előkészítő kutatás során több száz privát fénykép gyűlt össze, amit az egykori hallgatók készítettek. A felvételek többségén a művésztelep mindennapjai elevenednek meg. Életképek, amin az egykori oktatók és hallgatók alkotás vagy épp papírsárkány eregetés, focizás, főzés és egyéb tevékenységek közepette láthatók. Az archív fotókat a Tihanyi Művésztelep néven létrehozott közösségi oldalakon lehet követni:
Tölg-Molnár Zoltán: Tihany '90
Helyszín: A Magyar Képzőművészeti Egyetem varázslatos Barcsay terme, amely a 1062-es postai irányítószám alatt található Budapest szívében, az Andrássy út 69-71. szám alatt.