A bíróság döntése nyomán a Turul-szobor ideiglenes védettsége megszűnt.


A Fővárosi Törvényszék arra kötelezte a kormányhivatalt, hogy indítson el egy új eljárást.

Kovács Gergely kedd esti Facebook-bejegyzésében bejelentette, hogy a mai naptól kezdve véget ért a kerületi Turul szobor ideiglenes védettsége, amelyet néhány hónappal ezelőtt Lázár János indítványozott.

A XII. kerület polgármestere tájékoztatása szerint a Fővárosi Törvényszék döntése értelmében megszűnt a szobor védettsége, mindez az önkormányzat keresete nyomán történt. A törvényszék most arra kötelezte a kormányhivatalt, hogy új eljárást indítson az ügyben. Kovács kiemelte, hogy az ideiglenes védelmet Lázár János építészeti és közlekedési miniszter kezdeményezte, míg a kormányhivatal határozatát azzal indokolta, hogy a szobor megsemmisülésének veszélye fenyegeti.

A posztban megjelenik, hogy a törvényszék szóbeli indoklása alapján a kormányhivatal nem tisztázta a tényeket, és nem bizonyította be a törvényi követelmények teljesülését az ideiglenes védelem alá helyezéshez. Ennek részeként nem igazolta a megsemmisülés kockázatát, továbbá nem indokolta meg a határozatában az ideiglenes védelem kétéves időtartamának szükségességét sem.

Az új módszer keretein belül a kormányhivatalnak alaposan fel kell mérnie, hogy valóban fennáll-e a megsemmisülés kockázata. Amennyiben a válasz igen, fontos meghatározni, hogy az ideiglenes műemléki védelem milyen időtartamra legyen érvényes.

Lázár János még tavaly októberben kért ideiglenes műemléki védelmet a szobornak, amit a kerület idén januárban bíróságon támadott meg, ebben az ügyben született most döntés. Emellett az építési és közlekedési miniszter májusban egy rendeletet is kiadott, amelyben nemzeti emléknek minősülő műemléknek nyilvánította a szobrot.

Kovácsék véleménye szerint tavaly ősszel a minisztérium ideiglenes védelemről hozott döntése politikai indíttatású volt, anélkül, hogy a lakosságot vagy az önkormányzatot megkérdezték volna. Állításuk szerint nincs valós indoka annak, hogy a szobrot a megsemmisülés veszélye fenyegetné. Az új kerületi vezetés úgy véli, hogy a szobor sorsa a helyi közösség kezében kell, hogy legyen, nem politikai döntéshozók kezdeményezése alapján. Kovács Gergely többször is kifejezte aggályait: "A második világháború idején a legrosszabb nyilasok itt voltak a környéken, csupán 50-100 méterre működtették központjukat, sőt, konkrétan nácik nevei is szerepelnek ezen a szobron."

Related posts