Otthonában távozott az élvonalbeli színész, akiért a világ szívét rabul ejtették ragyogó, kék szempárja.


Lefagyott a násznép, amikor a Házasság első látásra menyasszonya szinte visszatáncolt az oltár elől az esküvőn.

A filmtörténet egyik legnagyobb hőse volt Henry Fonda, akit az Amerikai Filmintézet minden idők hatodik legjobb filmszínészévé választott. Számtalan karakteres, legendás szerep van mögötte, de amikor egyszer ő játszotta a rossz fiút, az lett az a szerep, amiről a legtöbben ismerik.

Magyarországon 1974. január 17-én debütált a mozikban a kultikus "Volt egyszer egy Vadnyugat" című film, öt évvel az amerikai premier után. A várakozás hosszú volt, de megérte minden percét. Ez a film a filmtörténelem egyik legfényesebb és legmeghatározóbb alkotása, amelynek rendezője Sergio Leone, míg zeneszerzője a zseniális Ennio Morricone. A színészi alakítások, köztük Charles Bronson, a varázslatos Claudia Cardinale, Jason Robards és a legendás Henry Fonda, olyan felejthetetlen élményt nyújtottak, hogy még a legrosszabb gazfickók története közepette is a mennyországban érezhettük magunkat.

Henry Fonda a férfiasság megtestesítője. S ezt nem csak egy szerep, ő valóban ilyen volt. Kemény, határozott, markáns vonású hódító, aki nem retten meg a nehézségektől. 1942-ben már katonaként szolgált a II, világháborúban, az Egyesült Államok haditengerészeténél három évet töltött el egy rombolón, és szerencsére komolyabb sérülések nélkül, kitüntetésekkel a zubbonyán, hadnagyként szerelt le.

A keménysége hamarosan a filmvászonra is átsugárzott. Számos westernfilmben játszott, ahol a colttal való bánásmódja éppúgy magával ragadó volt, mint az igazi cowboyoké valaha. De nem csupán ebben a műfajban hódított, hiszen olyan kultikus filmekben is szerepelt, mint a Háború és béke, ahol Audrey Hepburn mellett tündökölt. A Tizenkét dühös ember című drámában pedig nemcsak hogy az egyik legfontosabb szereplő volt, hanem producerként is közreműködött. És ne feledkezzünk meg a Halál ötven órája című alkotásról sem, amelyben szintén emlékezeteset alakított.

A tehetséges színész 1982. augusztus 12-én, Los Angeles-i otthonában távozott az élők sorából, 77 évet élve meg. 1981-ben elnyerte az Oscar-díjat az Arany tó című filmben nyújtott felejthetetlen teljesítményéért, ám sajnos ebben az időszakban már súlyos betegséggel küzdött.

Related posts