Pataki Ági 40. születésnapját ünnepelve lépett a divatbemutatóra, ahol egy lenyűgöző ruhában tündökölt.


Az Európai Unió tagállamai évente körülbelül 12,6 millió tonna textilhulladékot generálnak, ám ennek csupán egy töredékét sikerül újrahasznosítani.

A Szigligeti Várudvar, mely hagyományosan koncertek és színházi produkciók színhelye, most egy különleges divatbemutatóval varázsolta el a közönséget. A rendezvényen Pataki Ági, a korábbi modell, Czakó Kinga, a CAKO tervezője, Mihályfi Zsófi, a PLIÉ tervezője, és Korn Anita, a Ruhastory YouTube-csatorna vezetője értékelték a bemutatott ruhákat, a divat világát és a Föld jelenlegi állapotát. Egy dolog világosan kirajzolódott: a klímaváltozás hatásai miatt a globális helyzet nem éppen kedvező.

Az Európai Unió polgárai évente hatalmas, 12,6 millió tonna textilhulladékot termelnek, amelynek jelentős része a szeméttelepekre kerül. Az EU országaiban élő emberek átlagosan évi 12 kilogramm ruházati cikket és lábbelit dobnak ki. Megdöbbentő, hogy csupán 22%-át gyűjtik össze ezeknek a termékeknek újrahasznosítás céljából. 2020-ban a textilfogyasztás átlagosan egy főre vetítve 400 négyzetméter földterületet, 9 köbméter vizet és 391 kilogramm alapanyagot igényelt – derül ki a greenfo.hu jelentéséből.

Természetesen, lehet érvelni amellett, hogy az egyén cselekvéseinek hatása minimális, de a fent említett adatok világosan jelzik, hogy ha nem lenne ilyen kiemelkedő kereslet az új és megfizethető fast fashion termékek iránt, az jelentős mértékben enyhítene a Föld terhein. Sokan nem engedhetik meg maguknak az egyedi tervezésű ruhákat, de valószínűleg kevesebbre lenne szükségünk a felesleges holmik felhalmozása helyett, amelyek a szekrények mélyén porosodnak. Ezt a gondolatot hangsúlyozták a legutóbbi divatbemutatón, ahol magyar tervezők kreációi szerepeltek, ezzel is bizonyítva, hogy a kevesebb, de sokféleképpen kombinálható ruhadarabok mindig is vonzóak maradnak.

Pataki Ági, a híres egykori modell, idén ünnepelte negyvenedik születésnapját, amely alkalmából egy gyönyörű selyemruhában lépett a nyilvánosság elé. Ezt az elegáns darabot még a Váci utcában található egykori boltjában álmodta meg üzlettársa, ezzel is emlékezve a közös munkájukra és a régmúlt szép pillanataira.

- Ma is nagyon szeretem ezt a ruhát, szerintem tökéletesen jelképezi, mennyire tartós tud lenni egy jó darab. Persze, ma már a táskámban van egy másik ruha, ha ez véletlenül megadná magát, feslik kicsit a háta, így, 40 év után ez már benne van a pakliban - mosolygott az egykori manöken.

Czakó Kinga, a CAKO márka megálmodója, egy különleges ballonkabátról mesélt, amelyet édesanyjától kapott örökül. Elmondása szerint az oversize stílus most ismét a reflektorfénybe került, így ez a prémium minőségű családi örökség igazán tartós darabbá vált. A tervező szalonjában a kiválasztott ruhadarabokat a vásárló egyedi igényeihez igazítják, így amikor a vevő végül megkapja az elkészült kreációt, szinte baráti kapcsolat alakul ki a két fél között.

A fiatalok véleménye szerint sokkal tudatosabbak lettek, különösen azok, akik hozzájuk fordulnak. Manapság egyre inkább a kapszulagardrób kialakítása kerül előtérbe. Ennek lényege, hogy 10-12 alapdarabból - mint nadrág, blúz, ruha vagy cipő - állítanak össze egy sokoldalú ruhatárat, amelyet később egy-egy különleges, figyelemfelkeltő darabbal egészítenek ki. Czakó Kinga megjegyezte, hogy ez a megközelítés sokkal környezetbarátabb, mint a felesleges, össze nem illő ruhadarabok felhalmozása.

Related posts