Reakció a Szuverenitásvédelmi Hivatal Átlátszót érintő jelentésére A Szuverenitásvédelmi Hivatal legújabb jelentése, amely az Átlátszóval foglalkozik, számos kérdést vet fel a közérdekű információk hozzáférhetősége és a sajtószabadság védelme szempontjáb
"Független Újságírásért – Nyílt Levél" címmel több hazai médiaszervezet közösen nyújtott be nyílt levelet az Átlátszó számára, reagálva a Szuverenitásvédelmi Hivatal legutóbbi, a médiát érintő kijelentéseire. Az akció célja, hogy hangsúlyozza a független újságírás fontosságát és védelmét a demokratikus társadalomban.
A Szuverenitásvédelmi Hivatalnak az Átlátszóval és általában a médiával kapcsolatos megnyilvánulásai elvetik a demokratikus nyilvánosság alapelveit. Az alulírott kiadók, szerkesztőségek, újságírók és szervezetek, akik elkötelezettek a demokratikus értékek iránt, összefognak, hogy kifejezzék támogatásukat a támadás alatt álló Átlátszó mellett, és közösen rögzítik az alábbiakat.
A sajtó a legfontosabb társadalmi feladatát látja el, amikor a hatalom működéséről szóló tényeket közöl. Demokratikus jogállamban a köz érdeklődésére számot tartó tények feltárása semmilyen mérce szerint nem lehet üldözendő: ez biztosítja a hatalom, a kormányzás működésének átláthatóságát, elszámoltathatóságát. Aki ezt tagadja, az a hatalom birtokosainak céljait, akármik is legyenek azok, az állampolgárok érdeke elé helyezi, végső soron éppen a népszuverenitás elvét kérdőjelezi meg. Valótlan tények közlése esetén ugyanakkor a magyar jog által szabályozott módon fel lehet lépni azok terjesztői ellen." - írják nyílt levelükben.
Aki azt hangoztatja, hogy a hivatalosan közérdekűnek minősített információk nyilvánosságra hozatala helytelen, az valójában a képviseleti demokrácia alapelveit kérdőjelezi meg. Teljesen lényegtelen, hogy a közérdekből nyilvános adatok és tények milyen informatikai platformokon érhetők el. Amennyiben egy információ közérdekű és nyilvános, a demokrácia működésének szempontjából méltánylandó, hogy az állampolgárok számára hozzáférhetővé váljon, és ezért köszönet illeti azt, aki ezt elősegíti.
Az aláírók hangsúlyozzák, hogy bizonyos médiumok, melyek kulcsszerepet játszanak a demokrácia fenntartásában, ma Magyarországon részben nemzetközi pályázatok és alapítványok által biztosított támogatások révén működnek. "Ez egyrészt teljesen elfogadható, másrészt pedig azt jelzi, hogy a kormányzat már másfél évtizede azon dolgozik, hogy ellehetetlenítse azokat a sajtóorgánumokat, amelyek hajlandóak feltárni és közölni a számára kényelmetlen igazságokat." A közleményben továbbá kifejtik, hogy ezek a szerkesztőségek szívesen pályáznának olyan magyar forrásokra, amelyek hasonló feltételekkel és garanciákkal támogatják a tényfeltáró munkát, de sajnos ilyen lehetőségek jelenleg nem állnak rendelkezésre.
"A Szuverenitásvédelmi Hivatal által kiadott "vizsgálati jelentés", amely sem a tudományos, sem az újságírói tényfeltáró módszertan legelemibb követelményeinek sem felel meg, a sajtó demokratikus feladatgyakorlását, a polgárok tényszerű, közérdekű tájékoztatását, az újságírást magát tekinti károsnak. Vagyis azt, ha a polgárok tájékozottak lehetnek a kormány működéséről. Ez a - jogi és médiaelméleti alapról tekintve is teljesen alátámaszthatatlan - felfogás sem a magyar alkotmányos hagyománnyal, sem a hatályos Alaptörvénnyel nem egyeztethető össze, és ezen a kormányzat propagandacéljait kiszolgáló Alkotmánybíróság a szuverenitásvédelmi törvényt helyben hagyó határozata sem változtat"
A levélben megfogalmazzák, hogy... és emellett kiemelik:
"E felfogás további térnyerése újabb, visszafordíthatatlan károkat okozna a magyar sajtószabadságnak és ezen keresztül a demokráciának. A Szuverenitásvédelmi Hivatal létrehozása, költségvetési forrásokból való működtetése, demokráciaellenes üzeneteinek közpénzből finanszírozott reklámozása az eleve súlyos állapotban lévő magyar demokratikus nyilvánosság rombolását szolgálja."
A Főszerkesztők Fóruma utódjaként működő Médiafórum Egyesület irányította az állásfoglalás kidolgozását. Az aláírók között megtalálhatók olyan neves médiumok főszerkesztői és vezető szerkesztői, mint a 444, a Direkt36, a Forbes, a Lakmusz, a Magyar Hang, a Magyar Narancs és a Partizán.
A Telex határozottan elutasít minden olyan próbálkozást, amely a független sajtó munkáját veszélyezteti. Ezt már korábban is hangsúlyoztuk, legutóbb pedig az Átlátszó elleni támadásokkal szembeni kiállásunkkal bizonyítottuk elkötelezettségünket.