Republikon: Magyarországon a lakosság szűk többsége támogatja Ukrajna európai uniós csatlakozását.

A vélemények megoszlanak arról, hogy mennyi időn belül történjenek a változások.
Éppenhogy, de többségben vannak Magyarországon az Ukrajna uniós csatlakozását támogatók - derül ki a Republikon Intézet friss kutatásából.
A felmérés szerint a válaszadók harmada támogatná az ukránok felvételét, ha az a többi tagjelöltre vonatkozó szabályok szerint zajlana (nagyjából 7-10 év alatt), további 15 százalék pedig a gyorsított tagfelvételt is támogatná, így összesen a teljes népesség 47 százaléka van az ukrán EU-tagság mellett. Ez egy hajszálnyival nagyobb tábor, mint az ukrán csatlakozást ellenzőké, akik 46 százalékot tesznek ki. Ha pedig kivesszük az egyenletből a bizonytalan válaszadókat, 51-49 százalék az állás a tagságot támogatók javára.
A pártok szerinti támogatottságot vizsgálva megállapítható, hogy a kormánypárti válaszadók csupán 17%-a áll ki Ukrajna uniós csatlakozása mellett, míg 82%-uk elutasítja ezt az elképzelést. A Mi Hazánk párt táborában viszont 27% hajlandó lenne támogatni az ukrán tagságot, feltéve, hogy az a többi országra vonatkozó szabályok és ütemezés alapján történne. Ezzel szemben 73% ellenzi Ukrajna belépését az EU-ba.
A Tisza és a többi ellenzéki párt támogatóinak véleménye meglehetősen hasonló. Mindkét csoport szavazói közül körülbelül egynegyed vallja magáénak a gyorsított tagfelvétel melletti álláspontot. Ugyanakkor a Tisza-párti szavazók körében jelentősen magasabb azok aránya, akik a 7-10 éven belüli csatlakozást preferálják: ez az arány 52 százalék, míg az "óellenzéki" táborban csupán 46 százalékot tesz ki.
Összességében az ellenzéki szavazók túlnyomó többsége támogatná Ukrajna csatlakozását: a Tisza szavazók 79, a többi ellenzéki szavazó 71 százaléka értene egyet vele. Az ukrán EU-tagságot ellenzők a Tisza szavazóinak körében 21 százalékot, a többi ellenzéki párt szavazóinak körében 29 százalékot tesznek ki.
A kutatás során 1000 embert kérdeztünk meg telefonon, a megkérdezések időszaka március 26. és április 1. között zajlott. Az eredmények megbízhatóságát egy plusz-mínusz 3,5%-os hibahatár biztosítja.
A Medián egy hónappal ezelőtt publikálta Ukrajnával kapcsolatos legfrissebb kutatási eredményeit.