Szabadlábra helyezték azt a szaúdi nőt, akit 34 év börtönre ítéltek közösségi médiás posztjai miatt.


Szalma es-Seháb, az Egyesült Királyságban tanuló egyetemi hallgató, 2022-ben súlyos következményekkel nézett szembe, amikor a közösségi médiában közzétett posztjai miatt 34 év börtönbüntetésre ítélték. Azonban a történet folytatódott: januárban a büntetését négy plusz négy évre csökkentették, és végül februárban szabadlábra helyezték. Jogvédő szervezetek szerint a fiatalember elítélésének hátterében vallási hovatartozása állhat, mivel a siíta muszlim kisebbség tagja.

Szabadon engedtek Szaúd-Arábiában egy Leeds-i Egyetemen tanuló szaúdi doktorandusz hallgatót, akit korábban 34 éves börtönbüntetésre ítéltek a Twitteren írt posztjai miatt - közölte hétfőn egy jogvédő csoport.

A kétgyermekes édesanya, Szalma es-Sehábo, akit 2022-ben a szaúdi bíróság ítélt el a közösségi médián megosztott posztjai miatt, most újra a figyelem középpontjába került. A londoni székhelyű jogvédő szervezet, az ALQST, januárban tette közzé, hogy Szalma büntetését négy évre csökkentették, miközben további négy év felfüggesztett börtönbüntetést is kiszabtak rá. Ez a híradás reményt adhat mindazoknak, akik a szaúdi jogi rendszer igazságtalanságaival szembesülnek.

"A jogvédő csoport hangsúlyozta, hogy most már teljes körű szabadságot kellene biztosítani számára, beleértve azt a jogot is, hogy tanulmányai befejezése érdekében elutazhasson." Az AP News szerint azonban Szaúd-Arábia nem ismerte el azonnal a szabadon bocsátását.

A szaúdi nő, Szalma es-Seháb, 2021. január 15-én került őrizetbe, miközben családi nyaralását töltötte. Csak néhány nappal azelőtt történt, hogy vissza kívánt térni az Egyesült Királyságba. Szalma a szaúd-arábiai síita muszlim közösséghez tartozik, amely már régóta küzd a szunnita vezetésű királyságban megélt szisztematikus diszkrimináció ellen.

A bírák azzal vádolták es-Sehábot, hogy "megrontotta a közrend nyugalmát" és "aláásta a társadalom stabilitását". A hivatalos vád szerint a nő közösségi médiás aktivitásai alapján hozták meg ítéletüket, és úgy vélik, hogy "valótlan híreszteléseket terjesztett".

Related posts