Az arany és a frank értéke egyre magasabbra tör, miközben az amerikai államkötvények tömeges kibocsátása árasztja el a piacot, és a dollár folyamatosan lejtmenetben van.


14 forinttal ér kevesebbet a dollár, mint a hét elején, az amerikai kötvények hozama 2001 óta nem látott mértékben emelkedtek, ami azt jelenti, hogy menekülnek a befektetők az amerikai eszközökből.

A globális részvénypiacok a hét végére eséssel zárták a hónapot, míg az amerikai dollár pénteken tovább gyengült. Közben a kötvénypiacokon pánikszerű eladási hullám söpört végig. Az utolsó napok eseményei a vámintézkedések körüli feszültségek jegyében zajlottak: az Egyesült Államok és Kína egymással versengve próbálják meg kihasználni a helyzetet, miközben az Európai Unió is belépett a színpadra, hogy részt vegyen a versenyben.

Bár Donald Trump elnök szerdán 90 napra felfüggesztette az amerikai vámokat a legtöbb kereskedelmi partnerével szemben – ami átmenetileg kedvezően hatott a tőzsdék árfolyamára –, a gazdasági folyamatok egy elmélyülő recesszió árnyékát vetítik előre, melyek megingathatják a befektetők amerikai eszközökkel kapcsolatos bizalmát – figyelmeztet a Reuters.

A fokozódó aggodalmak a biztonságosabb befektetések felé terelték a tőkét. A kötvényeladási hullám főként Ázsiában erősödött fel, az amerikai 10 éves államkötvény hozama - több mint 40 bázispontos heti emelkedéssel - 4,475 százalékra ugrott. Ez 2001 óta a legnagyobb heti növekedés a londoni tőzsde adatai szerint.

Elemzők és befektetők világszerte úgy vélik, a kötvényeladások és a dollár gyengülése azt jelzik, hogy megrendült a bizalom a világ legnagyobb gazdaságában. "Egyértelműen megindult a tőkekiáramlás az amerikai eszközökből. A gyengülő valuta és kötvénypiac sosem jó jel" - mondta Kyle Rodda, a Capital.com vezető piaci elemzője. "Ez már túlmutat a növekedési lassulás és a kereskedelmi bizonytalanság árazásán."

Ázsiában a pénteki kereskedés során a japán Nikkei index 4,5%-os visszaesést mutatott, míg a dél-koreai tőzsdén a részvények 1,7%-kal gyengültek. Ezen kívül az MSCI Japánon kívüli ázsiai részvényindexe is 0,5%-kal csökkent.

Az S&P 500 és a Nasdaq amerikai határidős indexei körülbelül 1 százalékkal csökkentek a csütörtöki piaci visszaesést követően.

Az euró az elmúlt 10 napban 1,08-ról 1,13 dollárra erősödött, de még a vámbejelentéseket nem túl jól tűrő forinttal szemben is napok óta gyengül az amerikai fizetőeszköz, a hét eleje óta 374-ről 360 forintra csökkent az árfolyam.

Related posts