Csendes, meghitt pillanatban átadták Európa legjelentősebb intézményét.


A belga Solvay nemrégiben megnyitotta az Európai Unió első ritkaföldfém-feldolgozó üzemét a francia La Rochelle városában, reagálva a globális ellátási láncok geopolitikai kihívásaira. Ez az új létesítmény kulcsszerepet játszik abban, hogy csökkentse Európa Kínától való függőségét a stratégiai nyersanyagok beszerzésében. A gyáravató időpontja különösen figyelemre méltó, hiszen éppen Kína exportkorlátozásai és Trump vámintézkedései közepette valósult meg, ami a régió gazdasági biztonságának megerősítését célozza.

A belga Solvay vegyipari vállalat La Rochelle-ben megnyitotta az Európai Unió első olyan gyárát, amely ritkaföldfémek feldolgozásával foglalkozik állandó mágnesek gyártásához. A lépés része az EU azon célkitűzésének, hogy 2030-ig 30%-os önellátottságot érjen el ezekből a stratégiai anyagokból, amelyeket eddig szinte kizárólag Kínából szerzett be - számolt be a Nikkei Asia.

A gyár ebben az évben kis mennyiségű termeléssel indítja el működését, különös figyelmet fordítva az elektromos járművek, a szélenergia és a védelmi rendszerek által igényelt mágnesek előállítására. Célja, hogy egy olyan ellátási láncot alakítson ki Európán belül, amely hatékonyan támogatja ezeket a korszerű technológiákat.

A projekt időzítése nem véletlenszerű: csupán néhány nappal azután indult, hogy Kína válaszlépésként Donald Trump új vámintézkedéseire szigorította a ritkaföldfémek exportját. Április elején az amerikai elnök 20%-os vámot vezetett be az EU-ra, amire Kína 34%-os válaszvámokkal reagált, és szigorította a kulcsfontosságú fémek, mint a lítium és a volfrám, exportellenőrzését. Mivel Kína uralja a ritkaföldfémek globális piacát, az EU számára elengedhetetlenné vált a helyi feldolgozás fejlesztése.

A Solvay vezetői úgy vélik, hogy a legnagyobb kihívás nem a beszállítói lánc kockázatai, hanem a kereslet csökkenése, amelyet a vámpolitikák és a globális bizonytalanságok generálnak. A cég termelésének jelentős része helyi piacokra irányul - az eladások 80%-a helyi szinten történik -, azonban a világszintű kereskedelmi feszültségek még így is komoly hatással lehetnek a kereslet alakulására.

A vállalat nem számít fellendülésre 2025-ben, inkább stagnáló piacra és kiváró megrendelőkre készül.

A La Rochelle-i üzem, amely a festői Chef de Baie ipari övezet szívében helyezkedik el, már 1948 óta folytatja tevékenységét. A legfrissebb bővítési projekttel most először válik az Európai Unió vezető ritkaföldfém-feldolgozó központjává. Ez a korszerű létesítmény kulcsszerepet játszik a kontinens ellátási biztonságának erősítésében, különösen egy olyan időszakban, amikor a geopolitikai feszültségek fokozódnak, és az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus újabb mélységeket ölt.

A Solvay szerint az új üzem lehetőséget ad Európának arra, hogy fokozatosan csökkentse stratégiai kiszolgáltatottságát Kínával szemben.

Related posts