A Ferenczy Múzeum izgalmas utazásra hívja a látogatókat, hogy felfedezzék a "Fantomszál" című kiállítás keretében a művészfeleségek titokzatos világát. A tárlat arra fókuszál, hogyan formálták a művészek életét és munkásságát feleségeik, akik sok esetben
Fantomszál címmel indít kamarakiállítás-sorozatot a Ferenczy Múzeum
A november 28-tól látogatható első kiállítás Vajda Júlia életútját kíséri nyomon, és fotókon, korabeli dokumentumokon keresztül ad betekintést egy küzdelmes élet különböző színtereibe. A látogatók a tárlat segítségével jobban megismerhetik a családot összetartó, dolgozó anyát, első férje Vajda Lajos, és második férje, Jakovits József szakmai előmenetelének fáradhatatlan kitaposóját, és a divat iránt fogékony, a szűkösségben is kreatívan öltözködő nő alakját.
Ezek a nők láthatatlanul voltak hatással a művészettörténetre, és hiába örökíti meg alakjukat adott esetben egy-egy portré, támogatásuk nélkül ma számos kiemelkedő műalkotás nem született volna meg, vagy nem kapott volna elismerést.
A Frenczy Múzeum Fantomszál kiállítássorozata arra törekszik, hogy felfedje a férfiak és nők szerepvállalásának sokszínű lehetőségeit és egyenrangú jelentőségét. A tárlat célja, hogy bemutassa, hogyan formálják a különböző családi és szakmai együttműködések az emberek életét, figyelembe véve a társadalmi, gazdasági és politikai környezet változásait. A kiállítás a párbeszédet és a gondolkodást ösztönzi a szerepek dinamikájáról és azok hatásairól a közösségeinkre.
A sorozat következő fejezeteiben a kurátorok Fialka Olga, Modok Mária, Gálffy Lola, Gráber Margit és Kónya Réka életútját tárják elénk, miközben férjeik, Ferenczy Károly, Czóbel Béla, Kántor Andor, Perlrott Csaba Vilmos és Bukta Imre árnyékában bontakozik ki a történetük.
A Kozák Zsuzsanna által kurátorként vezetett kiállításhoz számos izgalmas kísérőprogram kapcsolódik, amelyek gazdagítják a látogatók élményét. December 7-én és január 25-én Zsuzsanna személyesen kalauzolja a közönséget a tárlaton, felfedve a művek mögötti történeteket és gondolatokat. December 15-én Nagy Luca meseterapeuta önismereti foglalkozást tart, amely a kiállítás tematikájához kapcsolódik, és lehetőséget kínál a felnőtteknek a mélyebb önreflexióra. December 19-én a "Történetek egy nő tollából és ecsetjéből" című program keretében különleges beszélgetésekre és előadásokra kerül sor, míg február 16-án családi alkotó délelőtt várja a látogatókat a meghívott művészek vezetésével. Március 8-án, a nőnap alkalmából kerekasztal-beszélgetésre invitálják a közönséget, ahol neves vendégek osztják meg tapasztalataikat és gondolataikat. Ez a sokszínű eseménysorozat nemcsak a művészet iránt érdeklődőknek, hanem mindenki számára tartogat izgalmas és inspiráló pillanatokat.