Trump máris az Egyesült Államok hivatalos nyelvévé nyilvánította az angolt.


Donald Trump elnök a hétvégén hivatalosan is aláírta azt a rendeletet, amely az Egyesült Államok hivatalos nyelvévé nyilvánítja az angolt, teljesítve ezzel korábbi ígéretét.

Az Amerikai Egyesült Államokban eddig soha nem volt a szövetségi kormány által meghatározott hivatalos nyelv. A tagállamok a kérdésben önállóan dönthettek, így az 50 állam közül 28-ban az angolt nyilvánították hivatalos nyelvvé (illetve mellette Hawaii a hawaiit, a Dél-Dakota a sziút, Alaszka pedig huszonkét őslakos nyelvet), 22-ben pedig eddig nem volt hivatalos nyelv. Az emberek túlnyomó többsége, 78 százaléka az angolt beszéli.

A Fehér Ház által kiadott dokumentumban az elnök rámutatott, hogy régóta esedékes volt az angolt az Egyesült Államok hivatalos nyelvévé nyilvánítani, amit azzal támasztott alá, hogy az ország alapításától fogva az angolt nemzeti nyelveként használják, és ezen keletkeztek az ország alapvető dokumentumai, mint a Függetlenségi Nyilatkozat és az alkotmány.

A nemzet szintjén meghatározott nyelv kulcsszerepet játszik egy egységes és összetartó társadalom kialakításában. Az Egyesült Államok szempontjából ez nem csupán egy formai követelmény, hanem egy olyan alapelv, amely lehetővé teszi, hogy az állampolgárok közös nyelven, szabadon oszthassák meg gondolataikat és eszmecserét folytathassanak. Az elnöki rendelet célja, hogy elősegítse egy hatékonyabb és harmonikusabb társadalom létrejöttét, amelyben az angol hivatalos nyelvvé nyilvánítása révén mindenki számára érthető és hozzáférhető kommunikációs keretet biztosít.

Az újonnan érkező amerikaiak számára is motiváló erőként fog működni a nyelv megtanulásának fontossága.

"Az angol nyelv elsajátítása nem csupán anyagi előnyöket kínál; lehetőséget biztosít az újonnan érkezők számára, hogy aktívan részt vegyenek közösségeik életében és kapcsolódjanak a nemzeti hagyományokhoz." – fogalmazott Donald Trump.

A rendelettel Donald Trump egy 2000-ben, Bill Clinton elnöksége idején hozott elnöki dokumentumot is hatályon kívül helyezett, amely a szolgáltatásokhoz való hozzáférés javításáról rendelkezett a "korlátozott angol nyelvtudással rendelkező személyek számára".

Az új jogszabály világosan kiemeli, hogy a változások nem érintik a szövetségi hivatalok által biztosított szolgáltatásokhoz való hozzáférést.

Első elnökválasztási kampányának keretében Trump éles kritikát fogalmazott meg a republikánus Jeb Bush irányába, amiért Bush néha nem angol nyelven szólalt meg kampánykörútjain. Ezt a témát egy 2015-ös New York-i sajtótájékoztatón is felemelte, ahol szavainak súlyát és hatását a közönség figyelmesen követte.

Trump kijelentette, hogy "mi egy olyan nemzet vagyunk, amely angolul beszél".

Egyes amerikai államokban, mint például Texas, a spanyol nyelv hivatalos használata körüli diskurzusok hosszú évek óta éles vitákat generálnak. 2011-ben egy texasi szenátor azt a kérdést tette fel egy bevándorlók jogainak védelméért harcoló aktivistának, hogy miért nem angolul kommunikál az üléseken, ahelyett, hogy az anyanyelvét használná. Ez a megnyilvánulás újraélesztette a régóta fennálló vitát a spanyol nyelv használatáról Texasban, amely egykor Mexikó része volt, és korábban a spanyol birodalom területéhez tartozott. A kérdés különösen sok idősebb mexikói-amerikai texasiban idéz fel emlékeket, hiszen az 1950-es években még büntették azokat a diákokat, akik spanyolul mertek beszélni az iskolákban.

Related posts