Trumpnak csupán néhány hónapra volt szüksége ahhoz, hogy világossá tegye: Amerika megbízhatatlan társ a nemzetközi színtéren.


Az amerikai sajtó szerint az elnök kapkodása hihetetlen romboláshoz vezetett.

Az első amerikai kommentárok, függetlenül politikai irányultságuktól, egyértelműen kiemelik, hogy Donald Trump vámintézkedéseire semmi nem indokolta a szükséget, hiszen ezek jelentős felfordulást okoztak a globális színtéren.

A New York Timesban Thomas Friedman azt a bölcsességet idézi, hogy ha bohócokat bérelsz, akkor számíts cirkuszra. Márpedig itt a fő paprikajancsik, a kereskedelmi és pénzügyminiszter, valamint a vámguru az utóbbi hetekben mást sem hangoztattak, mint hogy nem lesz visszalépés, illetve, hogy nem érdekes, miket hitetnek el az elnökkel a gazdag bróker barátok a tőzsdei veszteségekről.

A Fehér Ház vezetője végül úgy döntött, hogy visszavonulót fúj – legalábbis kilencven napra – ami egyértelmű üzenetet hordoz: nem tudtam tovább elviselni a nyomást. De itt nem csupán a pénzügyi kérdésekről van szó; ezen rövid idő alatt drámaian csökkent a bizalom az Egyesült Államok iránt. A szövetségesek is észlelték a változást: Amerika szemében már nem tűnnek különbnek Kínától vagy Oroszországtól.

Jelenleg a kereskedelmi színtéren olyan események zajlanak, amelyek emlékeztetnek az afganisztáni kivonulásra, ám míg ott egy megnyerhetetlen háború maradványai álltak a háttérben, itt most egy olyan konfliktusba lépünk bele, amelyből nehezen találhatunk kiutat. Való igaz, hogy a kínai kereskedelmi fölénnyel foglalkozni szükséges, de egy ilyen óriási riválissal, mint Peking, szövetségesek nélkül nem lehetünk sikeresek.

A helyzet egyértelműen két részre oszlik: az Egyesült Államok egyik oldalon áll, míg a másik oldalon az ipari világ összes szereplője, beleértve Kínát is. A kínaiak már világosan látják a következményeket: Trump nem csupán visszakozott, hanem elfordította a szövetségeseit. Ennek eredményeképpen most már hosszú távon inkább Kínában bíznak, mint az Egyesült Államokban.

A Wall Street Journal vezércikke azt sugallja, hogy Trump egyfajta kihívást intézett a világhoz, ám végül az ő szeme rebbent meg először. A befektetők kezdetben kételkedtek abban, hogy valóban olyan egyszerű lenne a kereskedelmi háborúk megnyerése, és úgy tűnik, hogy Trump is rájött: talán mégiscsak nekik van igazuk.

Related posts