Vasútmodellek varázslatos világát hozták el Balatonfüredre, ahol a különböző országokból érkezett gyűjtők és érdeklődők egyaránt felfedezhetik a lenyűgöző maketteket és modelleket. A rendezvény galériájában számos izgalmas alkotás várja a látogatókat!

A Baross Gábor Vasútmodellező és Vasútbarát Klub ezúttal is a balatonfüredi vasútállomáson mutatta be látványos vasútmodell kiállítását. Az eseményen egy közel 130 méter pályahosszú, modul rendszerű terepasztalon nézhettük végig a vasútmodelleket.
A terepasztalon bemutatkozó modellklubok között felfedezhettük a magyar, osztrák és román hagyományokat, valamint egy külön szekcióban a Horvát Klub Željezničkih Modelara "Zagreb" is megmutatta magát. A látogatók számára interaktív elemek is rendelkezésre álltak, amelyek révén a minivilág szinte életre kelt. Az eseményről Letenyei István, a Baross Gábor Vasútmodellező és Vasútbarát Klub vezetőhelyettese nyújtott részletes tájékoztatást.
Letenyei István elmondta, hogy Balatonfüreden a kiállítást lassan már 20 éve szervezik meg minden nyáron. Az ötletet onnan vették, hogy a vasútállomás peronszinti váróterme már régóta üresen állt és a MÁV vezetőségét megkérdezték, hogy ők hasznosíthatják-e a területet. A modellek ebben az évben Magyarországon kívül
A modulrendszerű terepasztalon előre meghatározott, hogy melyik klub számára mely modulok állnak rendelkezésre. Ezúttal a vágány hossza körülbelül 130 méter volt, de emlékezetes pillanatokkal szolgált az Európa Kulturális Fővárosa program, amikor a Március 15. úti Sportcsarnokban összeállított terepasztalon a vonat 318 méteres hosszúságú pályán pöfékelt végig.
Letenyei István érdekes módon fogalmazta meg a helyzetét: testvére, Letenyei Tamás a valódi megszállott, míg ő maga nem akarta, hogy kimaradjon a mókából. Míg a technikai részletek, mint az építés és a járművek világa, nem vonzzák, a dekorálás az, ami igazán közel áll a szívéhez. Ő felel azért is, hogy a kiállításon látható történelmi anyagokat összeállítsa, és a bemutatott házakat is saját kezűleg készíti el. A klub, amelynek tagja, a Eurotech Európai Szövetséghez tartozik, és Magyarországon egyedüliként képviseli ezt a közösséget. A szövetség minden évben új helyszínen szervezi meg a kiállításokat; tavaly Zágrábban találkoztak, jövőre pedig Franciaországba készülnek. Magyarországon ezek a különleges dekorációk nem vásárolhatók meg, mindet kézzel kell elkészíteni. Letenyei István korábban a MÁV-nál dolgozott, és még mindig vannak ismerősei, akik segítségével régi rajzokat szerezhet be, amelyek alapján újraalkothatja az épületeket.
Vasútmodellezés: Két évtizednyi szenvedély és kreativitás világa!
A terepasztalon, egy gomb megnyomásával, a figurák életre keltek, és varázslatos utazásra invitáltak minket. Letenyei István először egy hentesfigurát mutatott be, amely éppen munkájában volt, majd elindultunk a kiállítás felfedezésére, ahol minden egyes részlet mögött izgalmas történetek rejtőztek. A terepasztalon valós helyszínek kicsinyített másai találhatóak, de a képzelet szüleményei is életre keltek itt. Például egy régészeti ásatás rekonstrukcióját a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum egyik restaurátorának leírása alapján készítették el, ami különösen izgalmas részlet. A régi 8-as út Városlődnél is megjelenik a terepasztalon, ahol a helyi hidat körbefotózták, hogy hitelesen megörökíthessék. De ami igazán különlegessé teszi ezt a kiállítást, az az Indul a bakterház forgatási helyszínének kicsinyített mása, amelyet Haumann Péter színművész is ellenőrzött és hitelesített a készítők számára. Mindezek a részletek egy varázslatos, interaktív élményt nyújtanak, ahol a múlt és a jelen találkozik egy mesés világban.