Világszerte elismert írók fordultak a hatóságokhoz, miután többször is sérelem érte őket, és jogtalanul megkárosították őket.


A neves írók arra szólították fel az Egyesült Királyság kormányát, hogy vonja felelősségre a Metát a szerzői jogok megsértéséért. Bár a helyzet komoly, a szerzők tisztában vannak vele, hogy egy igazi Dávid és Góliát harcba léptek, ahol a küzdelem kimenetele nem biztos.

Kiemelkedő írók egy csoportja, közöttük Richard Osman, Kazuo Ishiguro, Kate Mosse és Val McDermid, közös nyílt levelet intézett az Egyesült Királyság kormányához. A levélben arra szólítják fel a hatóságokat, hogy vonják felelősségre a Meta vállalatot, amiért szerzői joggal védett könyveket használnak fel mesterséges intelligencia képzésére, ezzel megsértve a szerzők jogait.

A levélben arra kérte a címzett Lisa Nandy kultúráért, médiáért és sportért felelős államtitkárt, hogy hívja meg a parlamentbe a Meta vezetőit. "Már régóta létezik egy szerződéses kötelezettség, miszerint ha egy harmadik fél felhasználja egy szerző művét, akkor 'kártérítést' kell fizetnie érte" - nyilatkozta McDermid, amikor rákérdeztek, miért döntött a levél aláírása mellett.

Krimiíróként éles szemmel figyelem a világot, észreveszem, ha valaki a saját érdeke érdekében mások munkáját eltulajdonítja. A Meta esetében pedig nem csupán a szándékos másolásról van szó, hanem egyértelmű jogsértésről, amely kétszeresen is megkárosított minket. Nem meglepő, hogy felháborodtunk; a szerzői jogok védelme alapvető fontosságú, és a műveink tisztelete minden alkotó számára elengedhetetlen.

A közlemény alapján a szerzők szinte eszköztelenek, mivel a rendkívül gazdag vállalati alperesekkel folytatott perek hatalmas anyagi terhekkel és számos bonyodalommal járnak.

Az írók számára – akik fáradhatatlanul dolgoznak, kreativitásukkal és egyediségükkel teremtenek – ez a helyzet egy újabb Dávid és Góliát összecsapásnak tűnik.

- nyilatkozta Kate Mosse, hozzátéve, hogy a szerzői jog létezik, a feltételek és az engedélyezési rendelkezések szilárdak, a törvény pedig világos. "Ez egy nagyszabású lopás, amelyet meg kell szüntetni."

Az ügyben már per is folyik, miután írók egy másik csoportja korábban beperelte a Metát. Azt állítják, Mark Zuckerberg szerzői jogi védelem alatt álló könyvek kalózverziónak használatát engedélyezte a Meta mesterséges intelligenciára épülő modelljeihez.

A beadványukban kifejtett álláspont szerint a vállalat belső kommunikációs csatornáin keresztül értesültek arról, hogy a Meta vezérigazgatója kifejezte támogatását a LibGen online archívum használatával kapcsolatban. Mindeközben a cég mesterséges intelligenciával foglalkozó vezetői csoportja figyelmeztette őt, hogy az archívum kalózpéldányokat is tartalmaz.

A Library Genesis, közismertebb nevén LibGen, egy orosz eredetű "árnyékkönyvtár", amely hatalmas mennyiségű regényt, szépirodalmi műveket és tudományos publikációkat kínál. 2024 márciusában egy New York-i szövetségi bíróság döntése értelmében az üzemeltetőknek 30 millió dolláros kártérítést kell fizetniük egy kiadói csoportnak, mivel megsértették a szerzői jogokat.

Related posts